آموزش روش رجیستری گوشی موبایل برای کاربران

در طرح رجیستری، هر گوشی هوشمند جدید باید در سامانه همتا پس از دریافت کد همتا ثبت و فعالسازی شود، در غیر این صورت پس از دریافت اخطار، از دسترس خارج می‌شود.

در این مطلب می‌توانید با نحوه فعال‌سازی و روش رجیستری گوشی موبایل توسط کاربران آشنا شده و خودتان دستگاه تلفن همراه‌تان را در سامانه همتا فعال کنید.

به گزارش فاوا پرس، اگر قصد خرید گوشی دارید، حتما توجه کنید که فرآیند فعال‌سازی در لحظه خرید دستگاه و در حضور فروشنده انجام گیرد.

باید توجه داشته باشید که در صورت عدم فعال سازی دستگاه، آنتن دستگاه پس از مدت کوتاهی قطع شده و مسئولیت هرگونه عواقب ناشی از این موضوع، برعهده خریدار می‌باشد.

برای نمونه، درصورت سوء استفاده از شناسه IMEI و مشاهده شناسه جعلی مشابه با شناسه IMEI دستگاه خریداری شده در شبکه، چنانچه فرآیند فعال سازی توسط خریدار انجام نشده باشد، کلیه حقوق قانونی از جمله حق استفاده از دستگاه، برای مالک قبلی دستگاه در نظر گرفته خواهد شد.

در این صورت، شما که دستگاه را خریداری کرده اما انتقال مالکیت نگرفته‌اید، متضرر اصلی خواهید بود.

کد فعال‌سازی را از کجا به دست آوریم

در صورتی که کد فعال سازی دستگاه را در اختیار دارید، حتماً باید دستگاه را برای سیم کارت خود فعال سازی نمایید.

بسته به دستگاهی که خریداری کرده‌اید، کد فعال سازی به یکی از روش‌های زیر در اختیار شما قرار می‌گیرد.

  • برای دستگاه‌های آکبند قانونی، کد فعال سازی روی جعبه یا کارت گارانتی، چاپ شده است. در غیر این‌صورت می‌توانید ضمن تماس با شرکت واردکننده که در استعلام اصالت سامانه همتا نمایش داده می‌شود، نسبت به مطالبه در خصوص عدم وجود کدفعالسازی بر روی کارت گارانتی اقدام کنید. برای مشاهده شماره تماس شرکت‌های واردکننده می‌توانید صفحه اطلاعات گارانتی ثبت شده در سامانه جامع گارانتی را ملاحظه نمایید.
  • برای دستگاه‌های کارکرده (دست دوم) ای که انتقال مالکیت داده می‌شوند، کد فعال سازی در پیامک با سرشماره HAMTA ذکر شده است.
  • برای دستگاه‌های ثبت مسافری شده، کد فعال سازی در پیامک تأیید درخواست و کارتابل مسافر وجود دارد (دقت داشته باشید این دستگاه ها صرفا برای استفاده شخصی مسافر هستند و نباید مورد استفاده تجاری قرار گیرند).

دقت داشته باشید ارائه کد فعال سازی، به هیچ عنوان هزینه‌ای نداشته و فروشنده موظف است آن را در اختیار خریدار قرار دهد.

حتماً در صورت مشاهده هرگونه تخلف در این زمینه و دریافت هزینه بابت کد فعال سازی، خدمات رجیستری، ارائه نشدن کد فعال سازی توسط فروشنده و …، در اسرع وقت، موضوع را به دستگاه‌های نظارتی ارجاع داده و در سایت‌های مربوطه از قبیل سازمان تعزیرات و سازمان حمایت ثبت شکایت کنید. برای راهنمایی بیشتر در این زمینه، آموزش ثبت شکایت در سازمان تعزیرات حکومتی و آموزش ثبت شکایت در سازمان حمایت حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان را ملاحظه نمایید.

هر دستگاه نیازمند فعالسازی (آکبند، انتقال مالکیت داده شده، دارای درخواست مسافری تأیید شده)، باید از طریق سامانه همتا با واردکردن شناسه IMEI، شماره سیم کارت و کد فعال سازی، برای سیم کارت مورد نظر فعال سازی شود.

روش رجیستری گوشی موبایل

جهت فعال سازی دستگاه، ابتدا لازم است تا به سامانه همتا متصل شوید.

از سه روش زیر می‌توان با سامانه همتا ارتباط برقرار نموده و فرآیند فعال سازی دستگاه را انجام داد:

  1. سایت اینترنتی به آدرس www.hamta.ntsw.ir
  2. کد دستوری #۷۷۷۷*
  3. اپلیکشین همتا

در این آموزش، مراحل انجام فرآیند فعال سازی دستگاه، با استفاده از کد دستوری #۷۷۷۷* ارائه می‌شود.

مرحله یک:

ابتدا با سیم کارت دلخواه (جهت جلوگیری از فعال سازی اشتباه ترجیحاً سیم کارت خریدار باشد)، کد دستوری #۷۷۷۷* را شماره‌گیری نموده و گزینه تماس را انتخاب کنید.

فاواپرس / آموزش روش رجیستری گوشی موبایل برای کاربران

مرحله دو:

در این مرحله لازم است تا با ارسال عدد دو، گزینه «فعالسازی» را انتخاب کنید.

فاواپرس / آموزش روش رجیستری گوشی موبایل برای کاربران

مرحله سوم:

در مرحله بعدی، باید شناسه IMEI دستگاهی که قصد فعال سازی آن را دارید، وارد کنید.

شناسه IMEI دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل‌ مشاهده است. برای انجام کلیه فرآیندها در سامانه همتا، باید 15 رقم ابتدایی این شناسه IMEI، بدون هرگونه علامت اضافی (ممیز، خط تیره و …) استفاده شود.

فاواپرس / آموزش روش رجیستری گوشی موبایل برای کاربران

مرحله چهارم:

در این مرحله باید شماره سیمکارتی که قصد فعالسازی دستگاه با آن سیمکارت را دارید، وارد کنید.

فاواپرس / آموزش روش رجیستری گوشی موبایل برای کاربران

مرحله پنجم:

در این مرحله باید کد فعالسازی را وارد کنید. کد فعالسازی یک عدد شش رقمی است که با صفر شروع نمیشود.

فاواپرس / آموزش روش رجیستری گوشی موبایل برای کاربران

مرحله ششم:

در این مرحله پیغامی برای شما نمایش داده می‌شود که در آن شناسه IMEI و شماره سیمکارت وارد شده نمایش داده شده است. درصورتیکه اطلاعات این پیغام مورد تأیید شما است، عدد یک را وارد نمایید.

فاواپرس / آموزش روش رجیستری گوشی موبایل برای کاربران

مرحله هفتم:

درنهایت پیغامی برای شما نمایش داده می‌شود که بیانگر فعال سازی موفق دستگاه با شناسه IMEI مربوطه، برای شماره سیمکارت ارائه شده است. این پیغام به صورت پیامکی نیز ارسال خواهد شد.

فاواپرس / آموزش روش رجیستری گوشی موبایل برای کاربران

پیامد عدم رجیستری فعال‌سازی دستگاه

در صورتی که دستگاه قانونی خریداری شده برای سیم کارت خریدار فعال سازی نگردد، بسته به آکبند یا کارکرده بودن دستگاه، پیامدهای زیر حاصل خواهد شد.

در صورتی که فعال سازی دستگاه آکبند قانونی به کمک کد فعال سازی انجام نشود، این دستگاه پس از مدت کوتاهی قطع خواهد شد.

در صورتی که فعال سازی دستگاه کارکرده، به کمک کد فعال سازی موجود در پیامک انتقال مالکیت HAMTA انجام نشود، این دستگاه همچنان تحت مالکیت سیم کارت قبلی باقی مانده و در صورت ایجاد مشکلات احتمالی و سوء استفاده از شناسه IMEI دستگاه، کلیه حقوق قانونی از جمله حق استفاده از دستگاه، برای سیم کارت قبلی در نظر گرفته خواهد شد.

تطابق شناسه IMEIهای ذکر شده در پیامک تأیید فعال سازی با شناسه IMEIهای دستگاه

پس از انجام موفق فرایند فعال سازی، شناسه IMEIهای فعال شده برای سیم کارت فعال کننده دستگاه، پیامک می شود.

دقت داشته باشید شناسه IMEIهای ذکر شده در پیامک تایید فعال سازی، باید با شناسه IMEIهای دستگاه (قابل رویت روی جعبه، پشت باتری، شماره گیری #06#*)، تطابق کامل داشته باشند.

هرگونه عدم مطابقت بین شناسه IMEIهای ذکر شده در پیامک تایید فعال سازی، با شناسه IMEIهای دستگاه را با همکاران ما در مرکز پاسخ گویی سامانه همتا به شماره 096366 در میان گذارید.

رجیستری تمام اسلات‌های دستگاه‌های دو یا چند سیکارته با یک کد فعال‌سازی

برای فعالسازی دستگاه‌های دو یا چند سیمکارته، تنها کافیست با استفاده از کد فعالسازی درج شده روی کارت گارانتی، شناسه IMEI یکی از اسلات‌ها (محل سیمکارت) را فعال نمود. با فعالسازی یک شناسه IMEI، شناسه IMEI مربوط به اسلات‌های دیگر نیز بصورت خودکار فعال خواهند شد. دقت داشته باشید که کد فعالسازی، یک کد یکبار مصرف است و پس از فعالسازی دیگر قابل استفاده مجدد نیست.

دستگاه‌های روشن قبل از شروع طرح، بی‌نیاز از فعال‌سازی

دستگاه‌هایی که تا قبل از مشمول شدن در طرح (مشاهده تاریخ مشمولیت هر برند) رجیستری در شبکه فعال بوده‌اند، به عنوان دستگاه مجاز شناخته شده و می‌توانند از شبکه‌های اپراتوری به‌صورت دائم استفاده کنند و احتیاجی به فعال‌سازی ندارند.

دقت داشته باشید درصورتیکه صاحب این دستگاه قصد فروش آن را داشته باشد، باید ابتدا دستگاه را از طریق فرایند افزودن دستگاه، تحت مالکیت قطعی سیم کارت خود در آورده و سپس، از طریق فرآیند انتقال مالکیت، مالکیت آن را به سیم کارت دیگری منتقل نماید.

 

پرسش‌های متداول رجیستری گوشی موبایل برای کاربران

روش رجیستری گوشی موبایل در سامانه همتا به چه صورت است؟

رجیستری گوشی موبایل در سامانه همتا از طریق سایت همتا به نشانی hamta.ntsw.ir می باشد که در متن مقاله توضیحات لازم آورده است.

روش رجیستری گوشی موبایل با استفاده از برنامه همتا به چه صورت است؟

رجیستری گوشی موبایل با استفاده از برنامه همتا بخش فعالسازی برای گوشی های اندروید و آیفون امکان پذیر می باشد که در متن مقاله توضیحات لازم آورده است.

نحوه رجیستری گوشی موبایل با کد دستوری چگونه است؟

رجیستری گوشی موبایل با شماره گیری کد دستوری #7777* بدون نیاز به اینترنت امکان پذیر می باشد که در متن مقاله توضیحات لازم آورده است.

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.

برای هر پرسشی می‌توانید با ما گفت‌وگو کنید:  info@favapress.ir

پرسشی دارید؟