علت فوت دکتر فیروز نادری دانشمند ایرانی ناسا چه بود؟

منابع نزدیک به خانواده دکتر فیروز نادری روز جمعه ۱۹ خرداد در فیس‌بوک از درگذشت این دانشمند برجسته ناسا خبر دادند.

فاواپرس: دکتر فیروز نادری، مدیرکل پیشین اکتشافات منظومه شمسی در ناسا و از ایرانیان سرشناس چندی پیش با انتشار پستی در صفحه فیسبوک خود از مصدومیت و بستری شدنش در بیمارستان خبر داد.

در اطلاعیه‌ای که در فیسبوک آقای نادری همراه با عکسی از او در تخت بیمارستان منتشر شده، آمده است که او در پی افت ناگهانی ضربان قلب از حال رفته و به دلیل برخورد سرش به دیوار و جابجایی مهره گردن، نخاعش آسیب دیده است که باعث شده از گردن به پایین فلج شود.

فاواپرس / فوت دکتر فیروز نادری دانشمند ایرانی ناسا

او گفت که عمل جراحی‌اش روز دوشنبه ۱ خرداد انجام شده و دوران نقاهتش چهار تا پنج ماه طول می‌کشد.

نادری گفته که چند ماهی دیگر در شبکه‌های اجتماعی نخواهد بود و خانواده‌اش هر از گاهی به نیابت از او پست می‌گذارند. او گفته که این خبر را برای جلوگیری از شایعات منتشر کرده است.

فیروز نادری، ۷۷ ساله متولد شیراز، بیش از سه دهه در ناسا مشغول به کار بود و سمت‌هایی از جمله مدیرکل اکتشافات منظومه شمسی را بر عهده داشت. او در زمستان ۲۰۱۶ از ناسا بازنشسته شد و فیسبوک و اینستاگرامش مورد توجه گروه بزرگی از کاربران ایرانی است.

دکتر فیروز نادری، دانشمند ایرانی و از مدیران پیشین ناسا که در بیمارستانی در آمریکا بستری شده بود، درگذشت. خبر درگذشت را خواهرزاده دکتر فیروز نادری در صفحه شخصی‌اش اعلام کرد.

فاواپرس / فوت دکتر فیروز نادری دانشمند ایرانی ناسا

علت فوت دکتر فیروز نادری چه بود؟

فیروز نادری هفته گذشته در شبکه اجتماعی فیسبوک با انتشار عکسی از خودش بر تخت بیمارستانی، نوشته بود که به علت افت ناگهانی ضربان قلب، از حال رفته و در پی برخورد سرش به دیوار و جابه‌جایی مهره گردن، نخاعش آسیب دیده است که این امر باعث شده، وی از گردن به پایین فلج شود.

مرحوم نادری متولد شیراز و ۷۷ ساله بود و بیش‌از سه دهه در سازمان هوا و فضای آمریکا (ناسا) و در سمت‌هایی مانند مدیرکل اکتشافات منظومه شمسی فعالیت داشت. او در زمستان ۲۰۱۶ از ناسا بازنشسته شده بود.

دکتر فیروز نادری دانشمند برجسته ایرانی ناسا روز جمعه در سن ۷۷ سالگی به علت نارسایی قلبی درگذشت. خبر درگذشت او را محمد عیسایی، خواهرزاده دکتر فیروز نادری در استوری صفحه شخصی‌اش در اینستاگرام اعلام کرده است. در حساب توییتری دکتر فیروز نادری نیز آمده است: «با قلبی از اندوه، این پست فوت دکتر فیروز نادری را در روز جمعه ششم ژوئن اعلام می کند.

در آخرین ساعت‌های زندگی‌اش، فیروز در احاطه عشق و تحسین قرار داشت، همانطور که در تمام عمرش بود. اطلاع رسانی در مورد خدمات یادبود ارج نهادن به زندگی پربار او به شکل مقتضی اعلام خواهد شد». وی چند هفه پیش در پستی فیسبوکی اعلام کرده بود که در پی یک حادثه از گردن به پایین فلج شده است. او گفته در پی افت ناگهانی ضربان قلب از حال رفته و به دلیل برخورد سرش به دیوار و جابجایی مهره گردن، نخاعش آسیب دیده است که باعث شده از گردن به پایین فلج شود.

در اطلاعیه‌ای که در فیسبوک دکتر فیروز نادری همراه با عکسی از او در تخت بیمارستان منتشر شده بود، آمده بود که او در پی افت ناگهانی ضربان قلب از حال رفته و به دلیل برخورد سرش به دیوار و جابجایی مهره گردن، نخاعش آسیب دیده است که باعث شده از گردن به پایین فلج شود.او اعلام کرده بود که عمل جراحی‌اش روز دوشنبه ۱ خرداد انجام شده و دوران نقاهتش چهار تا پنج ماه طول می‌کشد. آقای نادری گفته بود که چند ماهی دیگر در شبکه‌های اجتماعی نخواهد بود و خانواده‌اش هر از گاهی به نیابت از او پست می‌گذارند.

مرحوم نادری گفته بود که این خبر را برای جلوگیری از شایعات منتشر کرده است.

فاواپرس / فوت دکتر فیروز نادری دانشمند ایرانی ناسا

فاواپرس / فوت دکتر فیروز نادری دانشمند ایرانی ناسا

فیروز نادری در پست فیسبوکی خود نوشته بود:

زندگی غیر قابل پیش بینی است. یک افت ضربان قلب ناگهانی داشتم که باعث شد بیهوش شده و سرم به دیوار بخورد که باعث شد مهره گردنم وارد کانال عصبی نخاع شده و از گردن به پایین کاملاً فلج شوم. روز دوشنبه روی گردنم جراحی انجام شد. دوران نقاهت سخت و طولانی ۴ تا ۵ ماهه در پیش دارم که تنها با کمک دوستان و عشق خانوادگی ام قابل تحمل است. برای چند ماه در اینترنت حضور نخواهم داشت. وقتی بهتر شدم بازخواهم گشت. پست‌های گهگاه از طریق خانواده ام منتشر خواهد شد.

این نوشته را گذاشتم زیرا یک سری شایعات بی پایه و اساس وجود داشت. به خاطر آرزوهای خوب و دعاهایتان ممنونم. لطفاً ببخشید اگر به سوالات و تماس های شما پاسخ نداده و اینکه نتوانستم از دیدار شما بهره مند شوم. امیدوارم مرا با شرایط کنونی درک کنید.

زندگی‌نامه دکتر فیروز نادری

دکتر فیروز نادری در پنجم فروردین ۱۳۲۵ در شیراز به دنیا آمد. ۴ سال بیشتر نداشت که پدر و مادرش از هم جدا شدند و او خاطره چندانی از مادرش به یاد ندارد. وی دوران کودکیش را در شیراز گذراند، اما پس از پایان دوره ابتدایی به تهران نقل مکان کرده و مقطع دبیرستان را در پایتخت سپری کرد.

نادری دوره‌ی کارشناسی خود را در رشته برق در دانشگاه ایالتی آیووا و کارشناسی ارشد و دکترای خود را در سال‌های ۱۹۷۲ و ۱۹۷۶ در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی به اتمام رساند. نکته جالب اینجاست که دقیقا در روز دفاع از پایان نامه دکترا دماغ ایشان می‌شکند:

ماجرا از این قرار بود که بعد از دانشگاه برای تماشای مسابقه بیسبال رفته بودم؛ یک دستم ساندویچ بود و دست دیگرم نوشیدنی که یکی از بازیکنان مشهور آن دوره به توپ ضربه زد که با برخود به دماغ من باعث شکستن آن شد.

وی پس از پایان تحصیل به ایران بازگشت و ضمن گذراندن خدمت سربازی، مدتی در مرکز «سنجش از دور ایران» فعالیت کرد.

دکتر فیروز نادری در قریب به ۳۷ سال فعالیت در ناسا وظایف مختلفی را بر عهده داشته است. او در سال ۱۹۷۹ به «آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا» (JPL) پیوست و در این سال‌ها در زمینه‌های مختلفی مثل مهندسی سامانه‌ها، توسعه‌ی فناوری، مدیریت برنامه و پروژه‌ی سامانه‌های ارتباط ماهواره‌ای، رصدخانه‌های سنجش از دور زمین، رصد‌های اخترفیزیکی و سامانه‌های سیاره‌ای کار کرد. نادری بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۰ مدیر برنامه‌های «اوریجینز» بود که هدف از آن جستجوی سیاره شبیه به زمین در سامانه‌های سیاره‌ای بوده است.

وی بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ به سمت ریاست برنامه «اکتشاف مریخ» منصوب شد و در این مدت پرتاب موفقیت آمیز مدارگرد «ادیسه مریخ»، پرتاب کاوشگر‌های مریخ نورد «روح» و «فرصت» و توسعه مدارگرد «شناسایی مریخ» را در کارنامه خود ثبت کرد. این موفقیت‌ها در شرایطی به دست آمد که پیش از ریاست دکتر نادری چندین ماموریت متوالی سازمان فضایی ناسا در پرتاب فضاپیما به سوی مریخ با شکست مواجه شده بود.

او پس از اثبات توانایی‌های خود در برنامه «اکتشاف مریخ»، در سال ۲۰۰۵ به عنوان معاون تنظیم راهبرد‌های آزمایشگاه پیشرانش جت، وظیفه طراحی برنامه‌ها و راهبرد‌های استراتژیک را بر عهده داشت که تا ۲۰۱۱ نیز در این سمت باقی ماند.

دکتر فیروز نادری در سال ۲۰۱۱ وی به بالاترین پست دوران کاری خود دست یافته و به عنوان مدیرکل اکتشافات منظومهٔ خورشیدی در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا منصوب شد و تا سال ۲۰۱۶ که از سمت خود استعفا داد در همین پست مشغول به کار بود. او در نامه استعفایش خطاب به کارمندان ناسا نوشته بود که وقتی ۳۶ سال پیش به ناسا آمده، فکر می‌کرده تا زمانی که به این کار علاقه داشته باشد در سازمان باقی می‌ماند و به محض از بین رفتن علاقمندی آن را ترک می‌کند. ولی اکنون ۳۶ سال گذشته و نه تنها علاقه‌ی او از بین نرفته، بلکه بیشتر هم شده است.

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.

برای هر پرسشی می‌توانید با ما گفت‌وگو کنید:  info@favapress.ir

پرسشی دارید؟