شرایط دریافت زمین رایگان در جزیره ابوموسی چیست؟

با گذشت حدود یک ماه از انتشار اولین خبر از دریافت زمین رایگان در جزیره ابوموسی، روز گذشته توضیحات جدیدی درباره ی اختصاص زمین به هر ایرانی در جزیره ابوموسی ارایه شد.

فاواپرس: پس از گذشت حدود یک ماه از انتشار اولین خبر از دریافت زمین رایگان در جزیره ابوموسی، روز گذشته مدیر عامل سازمان ملی زمین و مسکن توضیحات جدیدی درباره ی اختصاص زمین به هر ایرانی در جزیره ابوموسی ارایه کرد.

خرید زمین در جزیره ابوموسی اولین‌بار یک‌ماه پیش مورد توجه قرار گرفت. استاندار هرمزگان در آن زمان گفته بود به‌منظور رونق ساخت‌و‌ساز در جزایر ایرانی خلیج‌فارس، حذف شرط فرم «ج» در طرح نهضت ملی مسکن برای دریافت زمین رایگان در جزیره ابوموسی حذف می‌شود. به‌این ترتیب استفاده از امکانات دولتی مانند طرح‌های واگذاری زمین و تسهیلات ساخت و خرید مسکن برای اهالی و ساکنان جزایر اطراف در جزیره ابوموسی فراهم می‌شود. همچنین برخلاف روند معمول ظاهرا گزینه احراز شرط سکونت نیز لحاظ نمی‌شود تا سایر ایرانی‌ها هم بتوانند امکان صاحبخانه شدن و خرید زمین از طریق دریافت زمین رایگان در جزیره ابوموسی را پیدا کنند.

شرایط دریافت زمین رایگان در جزیره ابوموسی چیست؟

فاواپرس / شرایط دریافت زمین رایگان در جزیره ابوموسی چیست؟

ماه گذشته بود که استاندار هرمزگان خبر داد از اهدای زمین به کسانی خبر داد که یکی از کارهای مهم صورت گرفته برای عمرانی‌سازی جزایر خلیج‌فارس، حذف شرط فرم «ج» در طرح ملی مسکن برای جزیره ابوموسی است.

فرم «ج» به معنای آن است که در صورت استعلام دولت، فرد متقاضی تسهیلات مسکن دولتی و افراد تحت تکفل او پنج سال گذشته، زمین یا ملکی به نام نداشته باشند.

همچنین برای دریافت زمین رایگان در جزیره ابوموسی این افراد باید وام خرید یا ساخت مسکن نگرفته و از اواخر سال ۱۳۵۷ از هیچ یک از امکانات نهادهای عمومی غیر دولتی استفاده نکرده باشند. این اقدام در جهت تشویق برای مهاجرت به این جزیره بود.

فاواپرس / شرایط دریافت زمین رایگان در جزیره ابوموسی چیست؟

حالا پس از گذشت یک ماه دوباره خبرهایی در خصوص شرایط دریافت زمین رایگان در جزیره ابوموسی منتشر شده است. ارسلان مالکی، مدیر عامل سازمان ملی زمین و مسکن دیروز در حاشیه بیست و سومین نمایشگاه صنعت ساختمان در جمع خبرنگاران بیان کرد: پیشنهاداتی در این زمینه ارائه شده و قرار است که حذف برخی از شرایط از جمله فرم ج به تصویب برسد و به هر ایرانی که متقاضی زندگی در این جزیره باشد، زمین تحویل می‌شود.

از سوی دیگر بر اساس اطلاعیه‌های قبلی نام‌نویسی متقاضیان مسکن ملی برای همه شهروندان ایرانی سرپرست خانوار و یا واجد شرایط در ابوموسی آزاد است و متقاضیان برای ثبت نام می‌توانند به سامانه نهضت ملی مسکن مراجعه کنند. ۴۲ هکتار زمین برای واگذاری به شهروندان در قطعه‌های ۳۰۰ متری آماده است.

جزیره ابوموسی کجا است؟

فاواپرس / شرایط دریافت زمین رایگان در جزیره ابوموسی چیست؟

جزیره ابوموسی جنوبی‌ترین جزیره ایران و یکی از جزایر سه‌گانه خلیج‌فارس است که از توابع شهرستان ابوموسی در استان هرمزگان محسوب می‌شود. مساحت ابوموسی حدود ۱۲ کیلومتر مربع است و فاصله میان این جزیره و جزایر تنب به دلیل عمق مناسب آب، تنها مسیر قابل کشتیرانی برای نفتکش‌های بزرگ است.

ابوموسی جنوبی‌ترین جزیره ایرانی خلیج فارس و نزدیک‌ترین آن‌ها به خط استوا است. آب و هوای ابوموسی بسیار گرم، مرطوب و شرجی است و در طول سال تنوع آب و هوایی چندانی تجربه نمی‌کند. ابوموسی دارای فرودگاه و اسکله است. پروازهای مسافری منظمی از بندرعباس به فرودگاه ابوموسی صورت می‌گیرد و همچنین شناورهای مسافری از بندرلنگه هفته‌ای دو تا سه‌بار به این جزیره تردد دارند. علاوه بر شناورهای ایرانی، شناورهای متعلق به امارات، حمل و نقل شهروندان اماراتی جزیره را به شارجه بر عهده دارند.

این جزیره کوچک همچنین از فرودگاه و اسکله نیز بهره‎مند است و پروازهای مسافری منظمی از بندرعباس به فرودگاه ابوموسی انجام می‌گیرد.

جغرافیا و اقلیم جزیره ابوموسی چگونه است؟

مختصات جزیره ابوموسی یا پورموسی بنابر سازمان نقشه‌برداری کشور ′۵۲°۲۵ شمالی، ′۰۱°۵۵ شرقی است. این جزیره در شهرستان ابوموسی در استان هرمزگان قرار دارد. ابوموسی به عنوان جنوبی‌ترین جزیره ایران در خلیج فارس در ۲۲۲ کیلومتری بندرعباس، در ۷۵ کیلومتری بندر لنگه و در ۶۰ کیلومتری شمال شارجه واقع شده‌است. فاصله جزیره ابوموسی از تنگه هرمز، ۱۶۰ کیلومتر است. این جزیره دارای ارتفاع متوسط از سطح دریا معادل ۴۶ متر بوده و بلندترین نقطه آن کوه حلوا با ارتفاع ۱۱۰ متر است.

جزیره ابوموسی همراه با جزایر تنب بزرگ، تنب کوچک، سیری، فرور بزرگ و فرور کوچک، شهرستان ابوموسی را تشکیل می‌دهد.

گونه هوایی بسیار گرم، مرطوب و شرجی غالب‌ترین گونه هوایی در جزیره ابوموسی است. این جزیره در طول سال آب و هوای متنوعی را تجربه نمی‌کند و دارای ثبات نسبی است. بارش منحصر به ماه‌های سرد سال است و در این مدت هوا رو به خشکی نسبی می‌گراید. به‌طور کلی گونه‌های هوایی تابستانه در این جزیره بر گونه‌های هوایی زمستانه غلبه دارند.

فاواپرس / شرایط دریافت زمین رایگان در جزیره ابوموسی چیست؟

روش ثبت‌نام دریافت زمین رایگان در جزیره ابوموسی

واگذاری زمین رایگان در جزیره ابوموسی به متقاضیان بر اساس اطلاعیه‌های قبلی برای همه شهروندان ایرانی سرپرست خانوار یا واجد شرایط آزاد است. متقاضیان برای ثبت‌نام می‌توانند به سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن در آدرس saman.mrud.ir مراجعه کنند. ۴۲ هکتار زمین در جزیره ابوموسی برای واگذاری به شهروندان در نظر گرفته شده و قرار است به هر متقاضی زمینی به مساحت ۳۰۰ مترمربع اختصاص پیدا کند.

ثبت‌نام در طرح نهضت ملی مسکن هم‌اکنون روی سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن، در استان‌های البرز، ایلام، بوشهر، چهارمحال‌و‌بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، خوزستان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان، گلستان، مازندران و هرمزگان انجام می‌شود.

بلیت پرواز در مسیر بندرعباس- ابوموسی برای ساکنان جزیره رایگان است اما هر شخص در ماه سهمیه مشخصی دارد

جزیره ابوموسی تنها گزینه پیش‌روی متقاضیان در قالب طرح نهضت ملی مسکن هرمزگان است اما اگر کسی مشمول قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت باشد، مشمول دریافت زمین رایگان در جزیره ابوموسی می‌شود و علاوه بر این جزیره در سایر مناطق استان مثل بندرلنگه، خمیر، کنگ، دشتی، هرمز، و حتی خود بندرعباس و کیش امکان ثبت‌نام خواهد داشت. این طرح زمین رایگان در اختیار متقاضیان دارای سه فرزند یا بیشتر قرار می‌دهد. مشابه همین شرایط برای خانوار دارای چهار فرزند زیر ۲۰ سال نیز برقرار است.

قیمت زمین و ملک در جزیره ابوموسی

متوسط قیمت زمین در جزیره ابوموسی حدود یک میلیون تومان برآورد می‌شود. هزینه ساخت و قیمت مصالح را باید به این عدد اضافه کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد واحدهای مسکونی با عمر متوسط ۱۰ تا ۱۵ سال به‌طور خاص در روزها و هفته‌های اخیر که موضوع داغ شده، افزایش قیمت داشته‌اند و ممکن است متری پنج، شش میلیون فروخته شوند.

مساحت این جزیره حدود ۱۲ کیلومترمربع است، اما قرار است در این طرح ۴۲ هکتار از زمین‌های جزیره ابوموسی که قابلیت کاربری مسکونی دارد مورد استفاده قرار بگیرد. پس در بهترین حالت و به‌شکل خوشبینانه حدود هزار و ۴۰۰ متقاضی مشمول دریافت زمین رایگان در جزیره ابوموسی خواهند شد.

جزیره ابوموسی همچنین فرودگاه و اسکله دارد و پرواز‌های مسافری به‌طور منظم از بندرعباس به فرودگاه واقع در جزیره انجام می‌شود. هر هفته حداقل دو پرواز مسافری به ابوموسی انجام می‌شود و هزینه پرواز‌های مسافری را استانداری هرمزگان تامین می‌کند. پرواز‌ها برای ساکنان جزیره رایگان است، اما هر شخص در ماه سهمیه مشخصی دارد. خوابگاه و تردد هوایی و دریایی دانشجویان به جزیره ابوموسی «رایگان» است و دانشجویان بدون آزمون به رشته‌های تحصیلی وارد می‌شوند.

ابوموسی به‌طور معمول به عنوان جزیره‌ای نظامی شناخته می‌شود که در کنار آن جمعیت بومی نیز حضور دارند. شناور‌های مسافری ایرانی، هفته‌ای دو تا سه مرتبه از بندرلنگه به این جزیره تردد دارند. شناور‌های اماراتی، نیز حمل و نقل شهروندان اماراتی جزیره ابوموسی به شارجه را برعهده دارند.

خرید زمین در جزیره ابوموسی با توجه به جمیع شرایط کار چندان متداول یا پررونقی نیست. بین آگهی‌های منتشر شده یک زمین به مساحت دو هزار و ۲۰۰ مترمربع به‌چشم می‌خورد که ظاهرا کاربری مسکونی دارد و ارزش کل آن را معادل دو میلیارد تومان در نظر گرفته‌اند. آگهی تازه منتشر شده و در آن ذکر کرده‌اند زمین دارای آب و برق است و درختان لیمو و میوه‌های استوایی در آن کاشته‌اند.

فاواپرس / شرایط دریافت زمین رایگان در جزیره ابوموسی چیست؟
موقعیت جزیره ابوموسی روی نقشه خلیج فارس

واحد مسکونی ۲۵۵ متری واقع در جزیره ابوموسی را سه، چهار روز پیش با قیمت توافقی آگهی کرده‌اند. در توضیحات آمده آب و برق رایگان دارد و به مالک جدید بلیت رایگان رفت‌وبرگشت به بندرعباس تعلق می‌گیرد. البته تصاویر نشان می‌دهد خانه تنها چهار تا دیوار و سقف دارد و برای سکونت باید صفر تا ۱۰۰ مورد بازسازی قرار بگیرد.

فروشنده‌ای در جزیره ابوموسی ملک مسکونی تمیز و مرتبی را با قیمت ۷۵۰ میلیون تومان برای فروش آگهی کرده است. خانه سال ۱۳۹۰ ساخته شده و ۱۱۵ مترمربع مساحت دارد. یخچال فریزر، تلوزیون، جاروبرقی، توستر، گاز، کپسول، فرش، کولر، آبگرمکن و منبع آب هم روی ملک به صاحب‌خانه تحویل داده می‌شود.

خرید خانه در جزیره ابوموسی با مساحت ۱۶۷ مترمربع با قیمت ۸۵۰ میلیون تومان امکان‌پذیر است. این واحد سال ۱۳۸۸ ساخته شده و دو اتاق‌خواب دارد. در بازارچه مروارید جزیره ابوموسی یک مغازه ۲۴ متری آگهی شده است که برای خریدش باید ۲۸۰ میلیون تومان پول نقد پرداخت کرد.

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.

برای هر پرسشی می‌توانید با ما گفت‌وگو کنید:  info@favapress.ir

پرسشی دارید؟