انجمن بلاک‌چین هشدار داد: دارایی‌های دیجیتال ایرانی‌ها در معرض خطر شناسایی قرار دارند

انجمن بلاک‌چین طی اطلاعیه‌ای هشدار داده است که همه دارایی‌های دیجیتال ایرانیان که با آدرس والت‌های معین داخلی تراکنش می‌کنند در معرض خطر شناسایی و برچسب زنی هستند.

به گزارش فاواپرس، این انجمن طی اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که نمونه این فعالیت‌ها در گزارش سایفرتریس مبنی بر شناسایی ۴.۵ بیت‌کوین تراکنش در ۶۲ هزار IP مستقل ایرانی قابل مشاهده است. طبق هشدار این انجمن فناوران زنجیره بلوک اگر دارایی دیجیتال قابلیت فریز کردن نداشته باشد، در حین دپوزیت در سطوح بین‌الملل آسیب خواهد دید. این آسیب اگر از خانواده استیبل کوین‌هایی مانند تتر باشد آسیب‌های مستقیم‌تری را نیز خواهند دید.

 

استیبل کوین یک نوع رمزارز است که برای کاهش نوسانات قیمت طراحی‌شده‌ است و به عنوان ذخیره کننده ارزش و همچنین به عنوان وسیله‌ای برای مبادله مورد استفاده قرار می‌گیرد. استیبل کوین به یک «دارایی ثابت» وابسته است. این دارایی ثابت می‌تواند هر چیزی باشد؛ از طلا گرفته تا ارز فیزیکی و یا دارایی که بتوان قیمت آن را مشخص کرد و در خصوص آن به توافق کلی رسید.

شرکت سایفرترِیس (CipherTrace)، به عنوان یک شرکرت فعال در زمینه تحلیل داده‌ و رهگیری تراکنش‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال، در گزارش ماه گذشته خود اعلام کرده است بیش از ۷۲ هزار آدرس IP منحصربه‌فرد ایرانی با بیش از ۴.۵ میلیون آدرس منحصربه‌فرد بیت کوین در ارتباط هستند.


طبق این گزارش، شرکت سایفرتریس با نظارت بر آدرس‌های IP مرتبط با کشور‌های تحریم‌شده توسط ایالات متحده و بررسی ارتباط آنها با بلاک چین بیت کوین، دریافته است که این آدرس‌های IP ایرانی یا به‌طور مستقیم در تراکنش‌های ارز دیجیتال شرکت داشته‌اند یا از آنها برای کاوش شبکه‌های بلاک چین (به‌منظور کنترل موجودی آدرس‌های ارزهای دیجیتال) استفاده شده است.

طبق گزارش سایفرتریس داده‌های IP، باید تمامی استراتژی‌های پیشگیرانه تحریم‌ها را در برگیرد تا اطمینان حاصل شود مؤسسات مالی، هیچ‌گونه معامله‌ای با کشور‌های تحریم‌شده انجام نمی‌دهند. در حال حاضر، متداول‌ترین روش برای ثبت اطلاعات IP مشتریان، کنترل IP آنها در هنگام ورود (login) به وب‌سایت‌ها و پلتفرم‌های مالی است؛ اما این روش به‌تنهایی برای شناسایی و جلوگیری از تراکنش‌های مرتبط با کشور‌های تحریم‌شده کافی نیست و تأثیر آن، اغلب با استفاده از VPNها به‌راحتی خنثی می‌شود. موسسات مالی با استفاده از اطلاعات تکمیلی به‌دست‌آمده از تعامل IPها با بلاک چین، می‌توانند استراتژی‌های تحریمی خود را بهبود بخشیده و نظارت دقیق‌تر خود بر موقعیت جغرافیایی مشتریان را تضمین کنند.

انجمن بلاک‌چین از دارندگان دارایی‌های دیجیتال خواسته است تا در حین دریافت و پرداخت دارایی دیجیتال دقت بیشتری کنند.

همچنین سکوهای تبادل دارایی دیجیتال نیز هر چه سریع‌تر با روش‌های حفظ محرمانگی آدرس والت‌ها و IP را به صورت دوره‌ای تغییر دهند و دارایی را در روی extended public key تجمیع نکنند.

همچنین در این اطلاعیه تاکید شده است تا استیبل کوین‌های متمرکز را از چرخه معاملات حذف کنند و با معادل‌های غیر متمرکزتر جایگزین کنند.


 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.