وزارت ارتباطات در نامه‌ای به مارک زاکربرگ، خواستار پایان دادن به سانسور شهید سلیمانی شد

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در نامه‌ای خطاب به مدیران پلتفرم‌های متا و اینستاگرام با محکوم کردن سانسور مطالب و تصاویر مرتبط با «شهید قاسم سلیمانی» در اینستاگرام، خواستار پایان دادن به این سانسور و بازگرداندن حساب‌ها و پست‌های تعلیق شده در پی اعمال این سیاست شد.

به گزارش فاواپرس به نقل از نقل از مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، همزمان با دومین سالگرد شهادت قاسم سلیمانی و افزایش دوباره حذف و سانسور مطالب مرتبط با این شهید در شبکه اجتماعی اینستاگرام، مدیرکل حقوقی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در نامه‌ای خطاب به مدیران متا و اینستاگرام ضمن محکوم کردن این اقدام خواستار توضیح این پلتفرم‌ها درباره این سیاست غیرقانونی برای کاربران شد.

در بخشی از این نامه که خطاب به مارک زاکربرگ، مدیرعامل شرکت متا، نوشته‌ شده و رونوشت آن برای آدام موسری، رئیس اینستاگرام و جسیکا روزن وورسل، رئیس کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات‌متحده، ارسال‌ شده آمده است که حذف و سانسور تصاویر و مطالب مرتبط با سردار شهید قاسم سلیمانی، قهرمان مبارزه با تروریسم و محوکننده داعش جنایتکار، با هیچ‌یک از معیارهای بین‌المللی سازگاری ندارد.

در ادامه تاکید شده است: «از مدیران اینستاگرام انتظار می‌رود به احترام میلیون‌ها کاربر علاقه‌مند به این قهرمان مبارزه با تروریسم هرچه زودتر به این سانسور گسترده پایان داده شود.»

در بخشی از این نامه آمده است: «در پی این حمله تروریستی، در حالی که ملت‌های زیادی در منطقه در غم و اندوه بودند، در یک سانسور آنلاین گسترده، که در تاریخ شبکه‌های اجتماعی بی‌سابقه بود، اینستاگرام بدون توجه به قوانین بین‌المللی، شروع به حذف تمام محتواهای مرتبط با این شهید کرد. از آن زمان تاکنون، میلیون‌ها کاربر ایرانی و غیر‌ایرانی اینستاگرام از به اشتراک گذاشتن تصاویر، متن‌ها و هر نوع اطلاعات مرتبط با این قهرمان محبوب خود منع شده‌اند. اکانت کاربرانی که تحت تاثیر این سانسور شدید قرار گرفته‌اند صرفاً با دریافت پیامی مبنی بر اینکه «شما مقررات و چارچوب‌های پلتفرم را نادیده گرفته‌اید» حذف شده و هیچ توضیحی در این خصوص و هیچ راهنمایی‌ای برای نحوه بازیابی اکانت به آنها داده نشده است.»


در این نامه تاکید شده که «قواعد صنفی» اینستاگرام نباید گروهای خاصی از کاربران را هدف قرار دهد و چنین سیاستی به صورت اخلاقی و فلسفی غیرقابل قبول است.

در این نامه بخش حقوقی وزارت ارتباطات، از این پلتفرم خواسته است تا با در نظر گرفتن قواعد بین‌المللی حاکم بر اینترنت:

  • توضیحات کافی و منطق حاکم بر این سیاست غیرسازنده ارائه شود.
  • تمامی اکانت‌های حذف یا معلق‌شده و پست‌های حذف‌شده بازیابی شود.
  • اطمینان حاصل شود که چنین اتفاقاتی در آینده بروز نخواهد کرد.

در پایان نامه آمده است این وزارتخانه همیشه آمادگی لازم را برای شکل‌گیری کانال ارتباطی مشترک دارد و منتظر دریافت پاسخ فوری آن شرکت در این خصوص است.

 


 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.