نمونه پایلوت رمزارز بانک مرکزی آماده شد / انتشار انحصاری رمزارز ملی بر عهده بانک مرکزی است

انتشار رمزپول ریال یا رمزارز ملی برعهده بانک مرکزی خواهد بود و هیچ بانک یا شرکت دیگری نمی‌تواند آن را منتشر کند همچنین امکان استخراج رمزپول ریال نیز وجود نخواهد داشت.

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک اعلام کرد پس از 2 سال تلاش مستمر روی پلتفرم و زیرساخت رمزپول بانک مرکزی، نمونه پایلوت آن آماده شده است. رئیس واحد بلاکچین این شرکت نیز اعلام کرد رمزپول رقیبی برای  بیت کوین نیست و هدف بانک مرکزی، ارائه پول هوشمند به شهروندان است.

سید ابوطالب نجفی، مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک با بیان اینکه 55 کشور روی مدل مفهومی (Proof of concept) و پایلوت رمزپول بانک مرکزی کار می‌کنند و این موضوع هنوز آنچنان که باید توسعه نیافته است، گفت: در بانک مرکزی هم سندی در این خصوص تدوین شده و ما پلتفرم آن را به وجود آورده‌ایم که به نظر می رسد این پروژه سال آینده به بلوغ می‌رسد.

به گفته وی شرکت خدمات انفورماتیک حدود 2 سال بر روی پلتفرم و زیرساخت رمزپول بانک مرکزی کار مستمر انجام داده و هم اکنون نمونه پایلوت رمزپول توسط این شرکت آماده شده است: مساله پروژه رمزپول فقط تبدیل ریال به فرم دیجیتال نیست بلکه باید ابعاد اقتصادی، اجتماعی، حقوقی و ریسک ها را نیز درنظر بگیریم که این مساله نیازمند مطالعات سنگین است.

رمزارز بانک مرکزی

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک تاکید کرد علاوه بر این شرکت و بانک مرکزی، بانک ها نیز باید در این زمینه فعال شوند؛ چرا که آن‌ها لایه دوم این فرآیند محسوب می‌شوند: انتشار رمزپول توسط بانک مرکزی انجام می‌شود اما بانک مرکزی با جامعه و مشتریان بانکی طرف نیست و بانک‌ها به عنوان لایه میانی باید شروع به مشارکت کرده و با ایجاد کیف پول، به مشتریان سرویس دهند.

او با بیان اینکه در دنیا بانک های مرکزی با اهداف مختلف به دنبال ایجاد رمزپول هستند اظهار داشت هنوز در هیچ کشوری به جز چین، بانک های مرکزی به یک رمز پول بلوغ یافته دست پیدا نکرده‌اند: چین حدود 8 سال بررسی و تحقیق در خصوص رمزپول را در دستور کار قرار داده بود.


اجرای پایلوت رمزپول به سال آینده موکول شد

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک در ادامه با اشاره به اینکه در ماه‌های پایانی سال با فشار تراکنش‌های صنعت بانکی مواجه بوده و بایستی مدیریت شوند، گفت: در دو ماه پایانی سال حدود 35 درصد به تعداد تراکنش‌ها افزوده می‌شود و باید سرویس‌ها را از نظر امنیت، پایداری وعملیات، مدیریت کنیم. براین اساس اجرای پایلوت رمزپول به سال آینده موکول خواهد شد.

گفتنی است در اجرای پایلوت یک طرح پلتفرم مورد نظر به صورت مقدماتی و در مقیاس کوچک اجرا و بررسی شده تا امکان‌پذیری آن ارزیابی شود.

نجفی در خصوص لزوم نوآوری در صنعت بانکی کشور و نقش این شرکت در حمایت از حرکت‌های نوآورانه، اظهار داشت بانک‌ها باید به نوآوری در صنعت بانکی توجه ویژه‌ای داشته باشند: «آمار و ارقام نیز نشان می‌دهد که بازیگران بزرگی وارد حوزه مالی و بانکی شده‌اند و قطعا این بازیگران سهم زیادی از این بازار را در اختیار خواهند گرفت.»

وی با اشاره به ورود شرکت‌هایی مانند گوگل، اپل و وی چت به حوزه پرداخت، افزود: «پیش بینی این است که این شرکت‌ها در آینده خیلی نزدیک به عنوان بازیگران بزرگ حوزه فین‌تک، سهم بانک‌ها را به سمت خود سوق دهند.»

نجفی با بیان اینکه در ایران هم این اتفاق در شرف وقوع است به ذکر مثال‌هایی در خصوص فعالیت شرکت‌هایی مانند اسنپ و دیجی‌کالا در حوزه پرداخت اشاره کرد و گفت: «هم اکنون شرکت‌های پرداخت‌یاری نیز وارد این عرصه شده‌اند و شواهد نشان می‌دهد که روندی که در دنیا در حال وقوع است، در ایران با سرعت کمتری رو به شکل گیری است.»

 


 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.