تحولی که اینترنت نسل سوم ایجاد می‌کند

اگر ایالات متحده از اینترنت غیرمتمرکز نسل سوم استقبال کند می‌تواند در رقابت مداوم خود با دولت‌های مستبد به ویژه با چین یک مزیت اساسی را کسب کند.

نادیا شادلو؛ معاون مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید و دستیار رئیس جمهور در سال ۲۰۱۸ میلادی. او عضو شورای روابط خارجی است.

اینترنت نسل سوم می‌تواند تعادل و توازن را به سمت افراد برگرداند. اگر ایالات متحده از اینترنت غیرمتمرکز نسل سوم استقبال کند می‌تواند در رقابت مداوم خود با دولت‌های مستبد به ویژه با چین یک مزیت اساسی را کسب کند.

زمانی اینترنت به عنوان ابزاری برای توانمندسازی افراد، نویدبخش تحولات مثبت بود. با این وجود، اینترنت به ابزاری برای کنترل و سلطه‌گری بازیگران بد نیز تبدیل شد. امروز دولت‌ها و شرکت‌های مستبد در سراسر جهان افراد را ردیابی کرده و تحت نظر دارند. داده‌ها خصوصی نیستند و با انگیزه‌های سوداگرانه فروخته می‌شوند. برخی از دولت‌ها به طور الگوریتمی شهروندان‌شان را «رتبه بندی» کرده اند. تبلیغات، اطلاعات و اخبار جعلی و نادرست در فضای مجازی بیداد می‌کند.

خوشبختانه ما در آستانه ورود به عصر اینترنت Web 3 یا اینترنت غیر متمرکز نسل سوم قرار داریم. اینترنت نسل بعدی می‌تواند تعادل و توازن را به سمت افراد برگرداند. اگر ایالات متحده از اینترنت غیرمتمرکز نسل سوم استقبال کند می‌تواند در رقابت مداوم خود با دولت‌های مستبد به ویژه با چین یک مزیت اساسی را کسب کند.

اینترنت غیر متمرکز نسل سوم چیست؟ اینترنت Web 1 را به خاطر آورید که صفحات وب یک طرفه اصلی در دهه ۹۰ میلادی بود. سایت‌های ثابت با ایمیل‌های گسترده. اینترنت نسل دوم یا Web 2 با تعاملی شدن اینترنت زاده شد و به کاربران این امکان را داد تا وارد سیستم شده و محتوای خود را ایجاد کنند. همزمان گوگل، فیس بوک و دیگر پلتفرم‌های عظیم فناوری میزبان خدمات «رایگان» در ازای داده‌های ما بودند. البته در دهه‌های بعدی، اینترنت به پیشرفت‌های خود ادامه داد، اما ما کماکان و به طور عمده در دنیای اینترنت Web 2 به سر می‌بریم.

اکنون، ما در حال نزدیک شدن به نسخه جدیدی از اینترنت هستیم: Web 3 ساخته شده بر روی بلاک چین، فناوری‌ای که تبادل اطلاعات را به صورت ایمن امکان‌پذیر می‌کند و با در اختیار گذاشتن قرارداد‌های هوشمند به کاربران اجازه می‌دهد بدون اتکا به واسطه‌ها توافق کنند. این فضایی است که اجازه می‌دهد شما به طور مستقیم با استفاده از ارز دیجیتال و بدون نیاز به بانک پرداخت به فروشنده را انجام دهید. اینترنت غیر متمرکز نسل سوم هنوز در حال توسعه و تعریف است. با این وجود، واضح است که اساسا نسخه غیرمتمرکز‌تری از اینترنت را ارائه خواهد کرد.

اینترنت نسل سوم

اینترنت نسل سوم در روز‌های آغازین خود به سر می‌برد. شرکت‌های تازه‌ای هر روز در حال شکل گیری هستند تا پلتفرم‌های مرکزی را حذف کنند و خدمات غیرمتمرکز و ایمن‌تری را به کاربران در سراسر جهان ارائه دهند برخی بر روی سرویس‌های اشتراک گذاری ویدئوی بدون مخزن مرکزی برخلاف یوتیوب یا تیک تاک تمرکز می‌کنند و برخی دیگر برخلاف سرویس‌های ابری متمرکز، گزینه‌های ذخیره سازی مشترک غیرمتمرکز را ایجاد می‌کنند.

این سرویس‌های خدمات رسان تازه بسیاری از بزرگترین مشکلات اینترنت امروزی را برطرف می‌کنند. از جمله آن که در آن امنیت بهبود یافته است، زیرا پایگاه داده مرکزی برای هک وجود ندارد. هم چنین، در اینترنت تازه حریم خصوصی محافظت می‌شود، زیرا کاربران به طور مستقیم داده‌های خود را کنترل می‌کنند. انعطاف‌پذیری از طریق تمرکززدایی در اینترنت نسل سوم ایجاد می‌شود.

این تمرکززدایی، کنترل‌گری و سلطه دولت‌های مستبد را بسیار دشوارتر می‌سازد.

در سال ۱۹۹۹ میلادی، باور این موضوع سخت بود که روزی نوجوانان با ساختن ویدئو‌هایی از خود در حال بازی‌های ویدئویی میلیونر شوند یا وب سایتی که برای به اشتراک‌گذاری عکس‌های دانشجویان طراحی شده بود به انقلاب‌های سیاسی دامن بزند.

اینترنت غیر متمرکز نسل سوم می‌تواند با بازگرداندن قدرت به کاربران فردی به همان اندازه انقلابی و تحول آفرین باشد. اینترنت نسل سوم به دو دلیل اصلی برای دموکراسی و ایالات متحده خوب است: نخست آن که دولت‌های مستبد نمی‌توانند زندگی خصوصی را برای شهروندان برسمیت بشناسند و برای آنان حقی در این باره قائل شوند چرا که در آنجا فعالیت‌های ضد دولتی می‌توانند صورت گیرند.

این وضعیت نفوذ چین و روسیه که پیش‌تر سازوکار‌هایی را برای جاسوسی و کنترل زیرساخت‌های موجود Web 2 از طریق فایروال ها، سانسور و مجبور ساختن پلتفرم‌های فناوری به پذیرش خواسته‌های دولتی ایجاد کرده بودند برای آن کشور‌ها دشوارتر خواهد ساخت. اینترنت نسل سوم چنین کنترل‌های مستبدانه‌ای را بسیار دشوارتر می‌سازد.

دوم آن که اگرچه ایالات متحده هنوز از بسیاری جهات بر Web 2 تسلط دارد چارچوب فعلی وب به حکومت چین این اجازه را می‌دهد تا بخش‌هایی از داده‌ها را برای تقویت سیستم‌های هوش مصنوعی سیاسی و نظامی خود جمع آوری کند. تمرکززدایی و کنترل داده‌های شخصی Web 3 حفظ سلطه بر داده‌ها را برای چین بسیار دشوارتر می‌کند.

اینترنت غیر متمرکز نسل سوم البته برای بازیگران خوب معایبی نیز خواهد داشت. مجریان قانون با وب سایت‌هایی مواجه خواهند شد که هیچ مدیری برای اجرای مقررات ندارد. سازمان‌های اطلاعاتی باید راه‌های تازه‌ای را برای نظارت بر فعالیت و تحرکات تروریست‌ها بیابند. شرکت‌های فناوری به ظاهر شکست ناپذیر می‌توانند راه بلاک باستر را طی کنند.

با این وجود، ایالات متحده نباید از ظهور Web 3 بترسد و باید با آن سازگار شود، روی آن سرمایه‌گذاری کرده و آن را ترویج کند. ژئوپولیتیک حوزه‌ای در مورد قدرت نسبی و دستاورد‌های نسبی است. از نظر مفهومی، اینترنت نسل سوم به طور ذاتی برای دموکراسی‌های لیبرال غربی که برای دموکراسی و حریم شخصی ارزش قائل هستند مفیدتر است و این مزیت را به غرب باز می‌گرداند و چین و سایر دولت‌های مستبد را مجبور می‌سازد تا با نقاط ضعف خود مقابله کنند، آن را تغییر دهند یا در غیر این صورت از قافله عقب بمانند.

 

 

منبع واشنگتن پست
نویسنده / مترجم نادیا شادلو / معاون مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید و دستیار رییس‌جمهور آمریکا در سال ۲۰۱۸
مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.

برای هر پرسشی می‌توانید با ما گفت‌وگو کنید:  info@favapress.ir

پرسشی دارید؟