افزایش قیمت گوشی در بازار در پی توقف واردات

ظاهرا نوسان نرخ ارز و بلاتکلیفی به اندازه کافی برای متلاطم کردن بازار گوشی موبایل در کشور کافی نیست و توقف دریافت ارز و عرضه قطره چکانی به کمک آن رفته‌اند تا بلکه بیشتر از این اشک خریداران را در بیاورند. این بار نوبت به توقف واردات گوشی‌های بالای 600 دلار رسیده است که ثمره‌ای جز افزایش قیمت‌ها ندارد.

توقف واردات گوشی‌های بالای 600 دلار؛ باعث افزایش قیمت گوشی در بازار شد.

سال گذشته کارگروه هماهنگی سیاست‌های ارزی و تجاری مقرر کرد ارز مورد نیاز برای واردات گوشی‌های بالای 600 دلار از صادرات خشکبار تأمین شود اما حالا رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی و ارتباطی می‌گوید واردکنندگان نتوانسته‌اند ارز دریافت کنند و واردات گوشی‌های بالای 600 دلار به کشور متوقف شده است.

مهدی محبی در گفتگو با خبرگزاری ایلنا مدعی شده توقف واردات گوشی‌های بالای 600 دلار باعث افزایش 5 تا 6 میلیونی قیمت این گوشی‌ها در بازار شده است. به گفته این فعال صنفی حالا دیگر گوشی‌های سری گلکسی Z، گلکسی S و گلکسی N سامسونگ و تمامی مدل‌های آیفون بالای 600 دلار وارد کشور نمی‌شود.

محبی در ادامه می‌افزاید بازار نا آرام و عرضه کم است، در عین حال فروشنده‌ها هم اقدام به افزایش 20 تا 30 درصدی قیمت گوشی‌های خود کرده‌اند.

وی دولت را مقصر وضع موجود دانسته و با انتقاد از تصمیم‌های شبانه مسئولان، مدعی شده آنها خود قادر به بازگردانی ارز حاصل از صادرات نیستند اما با تصویب قوانینی چون تأمین ارز واردات گوشی‌های بالای 600 دلار از صادرات خشکبار، نظم بازار را برهم زده‌اند.

افزایش قیمت گوشی
افزایش قیمت A52S به 12 میلیون تومان

محبی در پایان تاکید کرده خوشبختانه مشکلی در تأمین ارز مورد نیاز برای واردات گوشی‌های زیر 600 دلار وجود ندارد.

در همین باره سخنگوی واردکنندگان موبایل و تبلت می‌گوید صادرات خشکبار فصلی است و تناسبی با واردات گوشی به کشور ندارد. لذا خشکبار صادراتی نمی‌تواند ارز مورد نیاز برای واردات گوشی به کشور را تأمین کند.

محمدرضا عالیان هم با انتقاد از تصمیم‌های یک شبه دولت، خبر از رشد 20 درصدی قیمت گوشی‌های بالای 600 دلار در بازار داده است. وی پنهان نکرده گوشی‌های زیر 600 دلار هم افزایش قیمت داشته‌اند و این طبیعی است.

سخنگوی واردکنندگان موبایل و تبلت تاکید کرده واردات گوشی‌های بالای 600 دلار متوقف شده است.

پیش از این نیز تغییر ارز مبنا در محاسبه عوارض گمرکی از دلار 4200 تومانی به نرخ ای تی اس به نوبه خود موجب افزایش قیمت ها شده بود.

 

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.