رییس سازمان بورس:

ممکن است عرضه اولیه تپسی به صورت خصوصی انجام شود

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد معلوم نیست عرضه اولیه تپسی به‌صورت عمومی انجام شود یا خیر، بلکه این اقدام نیازمند تصمیم فرابورس است.

به گزارش فاواپرس، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از احتمال عرضه اولیه تپسی به‌صورت خصوصی خبر داد و با اشاره به تدوین ضوابط درمورد شرکت‌های دانش‌بنیان اعلام کرد:« شرکت‌های دانش‌بنیان برای ورود به بازار سرمایه دچار حساسیت هستند و طبق ضوابطی در بازار پذیرش خواهند شد. این ضوابط نهایی شده و برخی از شرکت‌ها که دارای ریسک بالایی هستند به سرمایه‌گذاران حرفه‌ای عرضه می‌شود.»

مجید عشقی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا با مروری بر اقدامات دولت درخصوص حضور شرکت‌های دانش بنیان در بازار سرمایه گفت:«در ۶ ماه گذشته به دنبال این بودیم تا عرضه‌های اولیه متناسب با شرایط بازار و نیز ورود نقدینگی به بازار انجام شود. اکنون نزدیک به ۲۵ شرکت آماده عرضه اولیه در بازار هستند. همچنین تعدادی شرکت هم در مرحله پذیرش و درج نماد قرار دارند.»

او ادامه داد:« در این زمینه سخت‌گیری‌هایی در خصوص ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به بازار وجود دارد که فقط مربوط به عرضه آن‌ها در بازار سرمایه نیست، سازمان بورس نسبت به این مساله حساس است و شرکت‌هایی باید وارد بازار شوند که از نهایت شفافیت برخوردار باشند و اطلاعات مالی آن‌ها دارای شفافیت کامل باشند.»

به گفته رییس سازمان بورس فعالیت شرکت‌هایی که قرار است وارد بورس شوند، نباید دچار ریسک‌های جدی و عمده باشند.

عشقی رییس بورس عرضه اولیه تپسی

او توضیح داد:«شرکت‌های دانش‌بنیان به دلیل شرایط خاصی که دارند، برای ورود به بازار دچار حساسیت هستند. بخشی از این حساسیت‌ها ناشی از نهادهای بیرون از بازار است و تلاش کرده‌ایم تا مساله مربوط به شرکت‌های دانش‌بنیان در قالب کمیته‌ای مشترک جمع‌آوری و ضوابط مشخصی برای آن‌ها تعیین شود که درنهایت طبق آن ضوابط در بازار پذیرش خواهند شد. اکنون این ضوابط نهایی شده است، حتی یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان اقدامات لازم را برای عرضه را انجام داده و آماده عرضه اولیه است.»

عشقی ادامه داد:«اکنون این شرکت فقط با یک مساله حقوقی روبه‌رو است که عرضه اولیه آن در صورت رفع این مساله انجام خواهد شد. برخی از شرکت‌ها که دارای ریسک بالایی هستند، به سرمایه‌گذاران حرفه‌ای عرضه می‌شود. این مساله را در ضوابط خود داریم که خرید شرکت‌هایی که از ریسک بالایی برخوردارند، توسط عموم مردم باعث انتقال برخی از ریسک‌هایی می‌شود که خیلی عموم توجهی به آن ندارند و قادر به ارزیابی آن نیستند.»

او افزود:« در کل دنیا این مساله مرسوم است و سهام همه شرکت‌ها به‌صورت عمومی عرضه نمی‌شود، بلکه در این زمینه عرضه خصوصی وجود دارد، بنابراین اکنون معلوم نیست که عرضه اولیه تپسی به‌صورت عمومی انجام شود یا خیر، بلکه این اقدام نیازمند تصمیم فرابورس است و در خصوص پیشنهاد شرکت فرابورس در زمینه عرضه اولیه تصمیم‌گیری می‌شود اما در خصوص برخی از شرکت‌ها این اقدام را انجام می‌دهیم. این اقدام وابسته به ریسک شرکت است، اگر ریسک شرکت بالا ارزیابی شود، فقط سهامداران حرفه‌ای می‌توانند اقدام به خرید کنند که در بین آن‌ها سهامدار حرفه‌ای هم وجود دارد.»

طرح نظارت هوشمند و الکترونیک بر بازار

رییس سازمان بورس همچنین با اشاره به ضرورت اقدامات جدی در حوزه زیرساخت IT و برنامه دولت در نظارت الکترونیک گفت:« برنامه مدنظر سازمان بورس برای سال جاری، نظارت هوشمند و الکترونیکی بر بازار و نیز نهادهای مالی است، در این خصوص مرکز پایش و نظارت بر بازار سرمایه که در اسفندماه راه‌اندازی شد را تقویت خواهیم کرد تا تخلفی در روند معاملات بازار صورت نگیرد و در صورت انجام تخلفات به‌سرعت آن‌ها را شناسایی خواهیم کرد».

 

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.