رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران:

تفکر پلتفرمی، پیشران توسعه اقتصاد دیجیتالی در شهر‌های هوشمند

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران در خصوص نقش پلتفرم‌های اطلاعاتی در توسعه اقتصاد دیجیتالی گفت: با نگاه استفاده از تحول دیجیتال به جای سازمان‌ها و سیستم‌های اطلاعاتی متمرکز تحت کنترل دولت‌ها یا مدیریت یکپارچه شهری، امروز باید پلتفرم‌های توزیع شده اطلاعاتی و اپراتور‌هایی از بخش خصوصی در مدیریت شهر هوشمند ظهور و بروز بیشتر داشته باشند.

به گزارش فاواپرس، حسین اسلامی، در راستای برگزاری سومین نمایشگاه شهر هوشمند ایران عنوان کرد: با توجه به روند تغییر پاردایم‌های مدیریتی و شکل گیری نگاه کسب و کار پلتفرمی در اقتصاد دیجیتال عملا در شهر‌های هوشمند نیازی نیست تا برای ثروت آفرینی و خلق ارزش، روی عنصر مالکیت تاکید ویژه داشته باشید، بلکه با ایجاد یک بستر پلتفرمی و استفاده از فناوری‌های مالی (فینتک)، امکان ایجاد هم افزایی ویژه در راستای توسعه اقتصاد هوشمند شهری وجود دارد. شهر هوشمند از این منظر شهری است که به پشتوانه زیر ساخت‌های گسترده فناوری اطلاعات می‌تواند خدمات مدیریتی و بهبود کیفیت زندگی شهروندان را تضمین کند.

وی افزود: در این نوع شهر‌های هوشمند ارایه خدمات شهری بر بستر پلتفرم‌ها دو طرفه و با نگاه استفاده حداکثری از فینتک، امکان افزایش و تسهیل دسترسی‌ها به خدمات و اطلاعات، تجمیع داده‌ها و ایجاد کلان داده‌های شهری، تحلیل داده‌ها در راستای تحول در سبک زندگی مردم را فراهم می‌آورد.

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران تصریح کرد: با نگاه استفاده از تحول دیجیتال به جای سازمان‌ها و سیستم‌های اطلاعاتی متمرکز تحت کنترل دولت‌ها یا مدیریت یکپارچه شهری، امروز باید پلتفرم‌های توزیع شده اطلاعاتی و اپراتور‌هایی از بخش خصوصی در مدیریت شهر هوشمند ظهور و بروز بیشتر داشته باشند. در این‌مفهوم شهروندان خود تصمیم گیری‌های اصلی را انجام می‌دهند و با دادن دسترسی به اپراتور‌ها اجازه انجام عملیات را می‌دهند و نکته خوب آنکه مسئولیتی بر عهده حاکمیت در این زمینه نخواهد بود.

اسلامی خاطر نشان کرد: استفاده از توکن‌های دیجیتالی بر اسای دارایی‌های شهروندان یا مدیریت شهری و عرضه و استفاده از آن در همه مبادلات خدمات شهری و خانگی‌در شهر هوشمند را نیز به عنوان راهکاری اثربخش در توسعه اقتصاد دیجیتالی شهری از منظر فینتک مطرح نمود.

قابل ذکر است که سومین نمایشگاه شهر هوشمند ایران Smart City Expo ۲۰۲۲ با مجوز سازمان توسعه تجارت ایران و حمایت وزارت کشور (مرکز توسعه دولت الکترونیک، فناوری اطلاعات و آمار)، از تاریخ ۱۲ الی ۱۴ تیر ماه سال ۱۴۰۱ در مصلی تهران برگزار خواهد شد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با دبیرخانه دائمی نمایشگاه به آدرس سایت www.smartcityxpo.com مراجعه و یا با شماره‌های ۴۴ و ۲۲۸۹۳۲۴۲-۰۲۱ یا ۰۹۹۱۶۳۶۴۴۱۶ تماس حاصل فرمائید.

 

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.