آغاز به کار رسمی سندباکس بانک مرکزی

محیط آزمون یا سندباکس بانک مرکزی به عنوان سندباکس بخشی با اولویت قرار دادن چهار موضوع پرداخت، وام‌دهی، نظارت و تطبیق با مقررات فعالیت خود را آغاز کرد.

امروز به طور رسمی از سندباکس بانک مرکزی رونمایی شد. این نشست با حضور علی صالح‌آبادی رییس‌کل بانک مرکزی، سید ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای‌عالی فضای مجازی، معاونین و شرکت‌های زیرمجموعه بانک مرکزی و همچنین برخی از فعالین کسب‌وکاری حوزه فین‌تک برگزار شد.

به گزارش فاواپرس، از این پس فین‌تک‌های فعال در این حوزه‌ها می‌توانند برای آغاز فعالیت خود، تقاضایشان را برای فعالیت در این سندباکس به دبیرخانه محیط آزمون بانک مرکزی ارائه دهند.

مرکز ملی انفورماتیک به عنوان دبیرخانه محیط آزمون یا سندباکس بانک مرکزی طرح‌های متقاضی حضور در سندباکس را بررسی می‌کند و پس از تایید شورای راهبری این محیط می‌پذیرد.

هیات دولت سال ۹۷ بانک مرکزی را ملزم به ایجاد سندباکس کرده بود و پس از آن بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی در خصوص راه‌اندازی فراسندباکس و محیط‌های آزمون بخشی، بانک مرکزی بار دیگر ملزم به راه‌اندازی سندباکس شده بود.

در نهایت اسفند ۱۴۰۰ هیات عامل بانک مرکزی چارچوب سندباکس رگولاتور پولی کشور را تصویب کرد.

چندی پیش شورای عالی انفورماتیک اعلام کرده بود از ابتدای تیرماه پذیرش شرکت‌ها در سندباکس بانک مرکزی آغاز می‌شود.

فاواپرس / آغاز به کار رسمی سندباکس بانک مرکزی

پذیرش آغاز شد

مدیرعامل شرکت ملی انفورماتیک به عنوان متولی ایجاد سندباکس این رگولاتور پولی در جلسه رونمایی از سندباکس بانک مرکزی اعلام کرد هم‌اکنون ۷۳ محیط آزمون در ۵۷ کشور دنیا فعالیت می‌کنند که اکثریت آنان در حوزه پولی و مالی نیز مشغول کارند.

علی عبدالهی با اشاره به ساختار شکل‌گیری سندباکس بانک مرکزی گفت: سندباکس بانک مرکزی زیر نظر شورای راهبری سندباکس این بانک فعالیت می‌کند که ریاست شورا بر عهده معاون فناوری‌های نوین است و معاون نظارت بانک مرکزی و همچنین معاون حقوقی در این شورا حضور دارند.

او ادامه داد: از همکاری بانک‌های دولتی و خصوصی و همچنین سهامداران شرکت ملی انفورماتیک در پیشبرد اهداف سندباکس بانک مرکزی استفاده خواهد شد.

عبدالهی تاکید کرد هم‌اکنون در پورتال محیط آزمون بانک مرکزی شرایط پذیرش شرکت‌ها برای حضور در محیط آزمون و چارچوب فعالیت مشخص شده است و متقاضیان می‌توانند درخواست خود را برای حضور در این محیط از آن طریق ارائه دهند.

او همچنین اعلام کرد ابتدای هر فصل در شورای سیاست‌گذاری فراخوان پذیرش اعلام می‌شود و این فراخوان تا یک ماه باز است.

فاواپرس / آغاز به کار رسمی سندباکس بانک مرکزی

محیط آزمون یا سندباکس بانک مرکزی بستر تعامل مشترک

مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، نیز در این جلسه اعلام کرد: سندباکس بانک مرکزی موجب تعامل مشترک میان رگولاتور و فضای کسب‌وکار خواهد شد و با حضور در این فضای جدید و قرار گرفتن تحت نظارت خاص، ریسک‌های فعالیت شناسایی می‌شود و برای آنها پاسخ مناسبی انتخاب خواهد شد.

او تاکید کرد که حضور در این محیط آزمون مشخص می‌کند کسب‌وکارها با چه کسی طرف هستند و به چه کسی پاسخگو خواهند بود. در اصل این تعامل یک بازی برد-برد برای رگولاتور و کسب‌وکار است.

محرمیان ادامه داد: فعالیت در این محیط موجب می‌شود فعالان این حوزه رویکرد خودشان را با رگولاتور منطبق کنند و از سویی رگولاتور نیز بتواند با همکاری بخش خصوصی حوزه‌های جدید را رگوله کند.

فاواپرس / آغاز به کار رسمی سندباکس بانک مرکزی

فاقد پلتفرم مناسب هستیم

دبیر شورای عالی فضای مجازی نیز در این جلسه با اشاره به پیشینه فضای ارتباطی و اطلاع‌رسانی گفت: در تمامی این دوره‌ها ما کاربر بوده‌ایم و هنوز هم کاربر محصولاتی هستیم که تولید می‌شود.

سید ابوالحسن فیروزآبادی گفت: ما پلتفرم‌های مناسب این حوزه را نداریم و از سویی بسیاری از پلتفرم‌های مطرح جهان به سمت استفاده از پول‌های جدید روی پلتفرم‌های خود حرکت کرده‌اند. به عنوان مثال تلگرام یا فیس‌بوک، امکان پرداخت روی پلتفرم را فراهم کرده‌اند یا پلتفرم‌های بازی در این مسیر گام برداشته‌اند.

او با اشاره به اینکه استارت‌آپ‌های دنیا به سمت شخصی‌سازی سرویس‌ها حرکت کرده‌اند گفت: از سویی نظام‌های سنتی پولی و مالی در مقابل تمامی این تغییرات مقاومت می‌کنند، در حالی‌ که در شرایط فعلی از متاورس صحبت می‌کنیم و پلتفرم‌های مسلط بازار طی چند سال آینده سرمایه‌گذاری قابل توجهی در این بازار خواهند کرد و بازار اقتصاد دیجیتالی را شوکه می‌کنند.

فیروزآبادی تاکید کرد: کل اقتصاد فضای مجازی بر پایه خدماتی خواهد بود که مبتنی بر شکل‌گیری پول‌های جدید است که در مقابل آنها بیت‌کوین بازیچه‌ای بیش نیست.

به عقیده او، نباید خود را محدود به روش‌های محافظه‌کارانه کرد. داشتن آلترناتیو مناسب برای پلتفرم‌ها محافظه‌کارانه‌ترین رویکرد است که هم‌اکنون آنها این رویکرد را پیاده می‌کنند.

او همچنین گفت: ما باید از موقعیت‌های سرزمینی خود و حوزه‌هایی که برایمان در اولویت هستند بهره ببریم. از سویی باید همگام با بازارهای فعلی جهان حرکت کنیم و موانع پیش رو را برداریم.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به اینکه بانک مرکزی در ایجاد سندباکس کمی تاخیر داشته است گفت: هرچند ایجاد سندباکس جای تقدیر دارد اما تقریباً دیر شده است. نظام پولی و مالی ما نظامی محافظه‌کارانه است و در عصر جدید شهامت توسعه باید مورد توجه قرار گیرد.

او از سویی از ساختار شکل‌گرفته برای سندباکس بانک مرکزی انتقاد کرد و گفت: در ساختار شکل‌گرفته نهادگرایی زیاد است و باید به آن توجه کرد. همچنین هوش‌ مصنوعی و بلاک‌‌چین از موضوعاتی است که باید مورد توجه واقع شود.

فاواپرس / آغاز به کار رسمی سندباکس بانک مرکزی

محیط آزمون برابر با تسهیل نوآوری

در بخش پایانی این نشست علی صالح‌آبادی رییس‌کل بانک مرکزی با اشاره به اهمیت ایجاد سندباکس بانک مرکزی گفت: «محیط بانکداری در کشور مستعد توسعه و نوآوری‌های جدید است و نمی‌توانیم این فضا را توسعه دهیم مگر اینکه در چنین فضای آزمون شود و امیدواریم که این محیط باعث تسهیل در فضای فناوری بانکی شود.»

صالح‌آبادی در ادامه تاکید کرد: «هرجایی که به افراد دانش فنی لازم را دارند میدان دادیم خالق فرصت‌های جدید در اجرا و عمل بودند. در حال حاضر نیز اکنون همه افراد حقیقی و حقوقی با بانک کار دارند و ما برای تسهیل فرایندها اصلاحات نظام بانکی را آغاز کردیم که این اصلاح در رابطه بانک مرکزی با بانک‌ها و بانک‌ها با مردم است. اگر فراخوان‌هایی که در حوزه‌های موردنظر اعلام شده بتواند هریک از چالش‌ها موردنظر در این مسیر برطرف کند برای ما مفید است.»

او در ادامه تاکید کرد: «به‌شدت به اجرایی‌سازی این پروژه در آینده امیدوار هستم. در حال حاضر به‌عنوان رگولاتور وظیفه خود می‌دانیم محیطی را فراهم کنیم که نوآوری شکل بگیرد. عزیزانی که در این بخش کوشش می‌کنند، وظیفه ماست که تلاش کنیم این فناوری‌ها به سرانجام برسد.»

در پایان نیز محیط آزمون بانک مرکزی توسط علی صالح‌آبادی به طور رسمی آغاز به کارکرد تا فعالین این حوزه کسب‌وکارهای خود را در این محیط عرضه کنند.

 

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.

برای هر پرسشی می‌توانید با ما گفت‌وگو کنید:  info@favapress.ir

پرسشی دارید؟