تصویر جالب از امضای 7 پادشاه قاجار

جالب‌تر از همه، همان طور که حدس زده می‌شد، امضای ناصرالدین شاه است. از این حیث که به زبان انگلیسی است و دستخط امضای اوست در در دفتر یادبود موزه مادام توسو.

هر چند قریب ۱۰۰ سال از انقراض سلسله قاجار و بیش از آن از پایان سلطنت ۶ پادشاه قبل از سلطان احمد شاه می‌گذرد اما هم‌چنان موضوع تحقیقات تاریخی‌اند خاصه این که درباره آنها و به ویژه ناصرالدین شاه قاجار فیلم و سریال ساخته می‌شود و تازه‌ترین آنها هم «سریال جیران» است که به معشوقه ناصرالدین شاه می‌پردازد و از شبکه نمایش خانگی در حال پخش است.

فاواپرس / تصویر جالب از امضای ناصرالدین شاه و امضای دیگر پادشاهان قاجار

به گزارش فاوا پرس، در تازه ترین مورد، تارنمای «تاریخ ما» تصویری از مهر و امضاهای ۷ پادشاه قاجار منتشر کرده که به ترتیب تاریخی از این قرار است:

1. مهر آقامحمد خان قاجار
2. مهر فتحعلی شاه
3. مهر محمد شاه
4. امضای ناصرالدین شاه
5. مهر مظفرالدین شاه
6. امضای محمد علی شاه
7. امضای سلطان احمد شاهجالب‌تر از همه همان طور که حدس زده می‌شد امضای ناصرالدین شاه است. از این حیث که به زبان انگلیسی است و دستخط امضای اوست در در دفتر یادبود موزه مادام توسو.

او که در تراشیدن ریش و سفر خارجی و دانستن زبان و خواندن شعر و داستان از اسلاف خود متفاوت است در امضا و دست کم در موزه‌ای خارجی هم این تفاوت را بروز داده است.

این یادآوری هم البته جا و ضرورت دارد که طبعا ناصرالدین شاه ذیل فرمان‌های داخلی چنین (با حروف انگلیسی) امضا نمی‌کرده و آن دستخط منحصر به بازدیدهای خارجی است و باید در نظر داشت که معیار برای این که حکم پادشاه کدام است مُهر سلطنتی بوده و نوع ابلاغ آن و نه امضای صِرف.

* این توضیح هم خالی از لطف نیست که نام آخرین پادشاه قاجار «سلطان احمد» است و منافاتی با عنوان «شاه» ندارد. کلمه «میرزا» به معنی شاهزاده (در آخر و نه در اول برای کسانی به مثابه احترام به جایگاه حساب و کتاب) طبعا باید پس از سلطنت حذف می شده است اما سلطان احمد نام اوست و سلطان احمد شاه درست است.

  

پیام بگذارید