نقش ایرانسل در تحقق آرمان‌های شهر هوشمند بررسی شد

پنل تخصصی ارتباطات و فناوری‌اطلاعات ظهر دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱، در قالب سومین نمایشگاه شهر هوشمند برگزار شد. غرفه ایرانسل در این نمایشگاه، ۱۲ تیر ۱۴۰۱، با حضور دکتر بیژن عباسی آرند مدیرعامل ایرانسل افتتاح شد. نمایشگاه شهر هوشمند، امروز به کار خود پایان می‌دهد.

به گزارش روابط عمومی ایرانسل، این پنل تخصصی، با حضور مهندس حسین مهویدی رییس هیات‌‌مدیره و مدیرعامل مرکز گسترش فناوری‌اطلاعات (مگفا) و مهندس محسن یوسف‌پور مدیرکل راهکارهای سازمانی ایرانسل، در خصوص تجهیزات زیرساخت و ارتباطات برگزار شد.

مدیرکل راهکارهای سازمانی ایرانسل، در این پنل، طی سخنانی با موضوع «بررسی نقش ایرانسل به عنوان اپراتور پیشرو در تحقق آرمان‌های شهر هوشمند»، تأکید کرد: هوشمندسازی می‌تواند امکانات بسیار کارآمدی را در ساختار مدیریت جوامع ایجاد کند و راهکارهای شهر هوشمند، گستره وسیعی از اقدامات را در بر می‌گیرد که برای انتخاب هر یک از آن‌ها، باید توانمندی‌ها و سرمایه‌های جامعه محلی را در نظر گرفت.

وی در ادامه، به تعریف مفهوم شهر هوشمند و بیان تفاوت‌های هوشمندسازی شهری، با اقدامات لازم برای ایجاد شهر پایدار و شهر دیجیتال پرداخت و تفاوت شهر دیجیتال و شهر هوشمند را در چهار حیطه زمین، زیرساخت، شهروندان و مدیریت، قابل بررسی دانست.

یوسف‌پور همچنین انواع شهرهایی با محوریت عوامل فناوری را شامل شهر اطلاعات، شهر دیجیتال، شهر مجازی، شهر هیبریدی و شهر فراگستر دانست و به توضیح ویژگی‌های هر یک از این شهرها پرداخت.

وی در این پنل، همچنین در خصوص مسائل و چالش‌های پیش‌روی ایجاد شهرهای هوشمند، موانع شکل‌گیری شهرهای هوشمند، نقش عوامل مختلف در شکل گیری شهرهای هوشمند، نقش ارتباطات از راه دور و شبکه‌های فناوری‌اطلاعات در شهرهای هوشمند و نیز تفاوت شهر هوشمند پایدار با شهرهای فناوری‌محور، به ایراد سخن پرداخت.

مدیرعامل مگفا نیز در این پنل، ضمن تشریح برنامه‌های شرکت مگفا برای توسعه هوشمندسازی شهری، اظهار داشت: نادیده گرفتن ابعاد مختلف شهر هوشمند، موجب می‌شود شهرهای ما بدون برنامه‌ریزی دقیق رشد کنند و مشکلاتی برای ساکنان شهرها به وجود بیاید.

فاواپرس / شهر هوشمند

حضور ایرانسل در نمایشگاه شهر هوشمند

سومین نمایشگاه شهر هوشمند (Smart city Expo 2022) با حمایت مرکز توسعه دولت الکترونیک، فناوری‌اطلاعات و آمار وزارت کشور، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست‌جمهوری و با حضور فعالان حوزه شهر هوشمند، از ۱۲ تیر ۱۴۰۱، در مصلای امام خمینی(ره) تهران در حال برگزاری است و امروز به کار خود خاتمه می‌دهد.

ایرانسل در این نمایشگاه، با جدیدترین راهکارهای سازمانی و خدمات مبتنی بر فناوری اینترنت اشیا، حضور دارد.

مهندس مجتبی توانگر عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، دکتر منوچهر منطقی معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت و دکتر مهدی بابایی نایب‌ رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست وخدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران، بخشی از صاحب‌نظران و مدیران ارشدی بودند که طی روزهای گذشته، با حضور در غرفه ایرانسل در این نمایشگاه، ضمن آشنایی با آخرین راهکارهای سازمانی و محصولات و خدمات ایرانسل در حوزه هوشمندسازی شهری، از اقدامات ایرانسل در این حوزه، تقدیر کردند.

از جمله خدمات و محصولات دیجیتال ایرانسل در این نمایشگاه، می‌توان به راهکار یکپارچه نظارت تصویری ابری (VSaaS)، راهکار نسل جدید بی‌سیم با عنوان «واکه» (PoC)، سامانه مدیریت هوشمند ناوگان (FMS)، پلتفرم آموزش آنلاین دانا پلاس، راهکار تبلیغات هوشمند با عنوان «یلو ادوایز (Y’ello Adwise)» و بازار دیجیتال تبادل API با عنوان «یلو هاب (Y’ello Hub)» اشاره کرد.

از مهم‌ترین چشم‌اندازهای ایرانسل در حوزه راهکارهای سازمانی، همراهی با کسب‌وکارها در مسیر تحول دیجیتال و تجهیز آن‌ها به پیشرفته‌ترین ابزارهای دیجیتال است. راهکارهایی همچون موبایل سازمانی، اینترنت اشیا و شهر هوشمند تنها چند مورد از خدماتی هستند که برای قراردادن کسب‌وکارها در مسیر تحول دیجیتال، توسط ایرانسل ارائه شده است.

نمایشگاه شهر هوشمند که بزرگ‌ترین گردهمایی شرکت‌های برتر حوزه هوشمندسازی به شمار می‌رود، با رویکرد برقراری تعامل پویا و ایجاد هم‌افزایی ملی و بین‌المللی برگزار می‌‎شود. از تمامی فعالان حوزه فناوری، هوشمندسازی، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها، برای حضور در این نمایشگاه، دعوت شده است.

مهمترین محور‌های سومین دوره این نمایشگاه، مواردی همچون دولت هوشمند، ساختمان‌های هوشمند، انرژی، حمل‌ونقل هوشمند، امنیت در شهر‌های هوشمند، محیط‌زیست هوشمند، هوشمندسازی تجهیزات زیرساخت‌های فناوری‌اطلاعات و ارتباطات، سلامت، آموزش و پرورش و اقتصاد هوشمند هستند.

شهر هوشمند چیست؟

در یک شهر هوشمند، به‌منظور ارائه خدمات بهتر و اتخاذ تصمیم‌های صحیح‌تر و موثرتر، اطلاعات وسیعی از طریق ابزار دیجیتال گردآوری و تحلیل می‌شود. هدف اصلی یک شهر هوشمند، بهبود عملکرد شهر به شکل کلان، با استفاده از فناوری دیجیتال و به‌منظور بهینه‌سازی و افزایش بهره‌وری است. در شهرهای هوشمند، برای بالا بردن رفاه اجتماعی شهروندان، بهبود وضعیت اقتصادی آن‌ها، کاهش آلایندگی شهر و موارد بسیار دیگر، اطلاعات مختلفی گردآوری و تحلیل شده و با اتکا به تحلیل این داده‌ها است که رسیدن به یک راهکار مؤثر میسر می‌شود.

برای یک شهر هوشمند ویژگی‌های بسیاری را می‌توان برشمرد؛ اما از مهم‌ترین ویژگی‌های یک شهر هوشمند، دارا بودن زیرساخت فناوری‌های نو، نوآوری‌های زیست‌محیطی، عملکرد بسیار حساب‌شده و کارآمد ناوگان حمل‌ونقل عمومی، دارا بودن یک برنامه قطعی و پیشرو برای توسعه و نیز خود اتکا بودن و توانای تأمین منابع لازم برای کار و زندگی ساکنان خود را می‌توان نام برد.

 

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.

برای هر پرسشی می‌توانید با ما گفت‌وگو کنید:  info@favapress.ir

پرسشی دارید؟