مشاهده یک پشه مرگ‌آور در ایران

مشاهده یک پشه مرگ‌آور در ایران از سوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تایید شده است. این نوع پشه در محله‌ها و خیابان‌های بندرعباس دیده شده است.

دکتر فاطمه نوروزیان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از مشاهده لاور پشه دنگی یا آئدس در 10 محله و خیابان مختلف در بندرعباس و همچنین مناطق مرکزی این شهر طی هفته گذشته خبر داد.

دکتر نوروزیان درباره مشاهده پشه کشنده در بندرعباس گفت که این پشه موجب انتقال بیماری تب خونریزی دهنده دنگ، زیکا و چیکونگونیا می‌شود. او ادامه داد که مناطق نزدیک سواحل، اسکله‌ها و بندرگاه‌ها در شهرستان‌های بندری و جزایر، از مناطق پر خطر استان هستند. مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان اضافه کرد: ورود لاستیک‌های مستعمل، نی‌های بامبوی وارداتی، کالاها و اجناس وارد شده از کشورهای آلوده، کشتی و هواپیما، از راه‌های انتقال و ورود این پشه به کشور است.

طبق گفته این مقام دانشگاه علوم پزشکی، پشه ماده دنگی در آب‌انبارها، بشکه‌ها، آب زیر کولرها، گلدان و بشقاب زیرگلدان یا اشیایی که آب شیرین در آنها جمع می‌شود، تخم ریزی می‌کند. دکتر نوروزیان توضیح داد: این پشه در هر خونخواری چندین نفر را می‌گزد و با این تغذیه مکرر اگر پشه آلوده به ویروس باشد، موجب انتقال بسیار سریع بیماری‌های خونریزی دهنده دانگ، چیکونگونیا و ویروس زیکا می شود و اپیدمی های بزرگی از بیماری ایجاد می‌کند.

فاواپرس / پشه دنگی

بنابر اظهارات خانم دکتر نوروزیان، دنگی در داخل خانه‌ها، نقاط تاریک، پشت کمدها، زیر تخت و فضاهای بسته استراحت و در طول روز از انسان خونخواری می‌کند. دکتر نوروزیان یادآور شد: دنگی در ساعات فعالیت انسان ، خونخواری می‌کند و استفاده از پشه بند کمک چندانی در پیشگیری از گزش این پشه نمی‌کند.

به گفته دکتر نوروزیان یکی از ویژگی‌های این بیماری احساس بهبود پس از چند روز گذشت علائم است، اما بعد از ۴ تا پنج روز، منجر به کما و نهایتا مرگ بیمار می‌شود. وی خاطرنشان شد: هفته گذشته کارشناسان بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی لارو ( تخم یا نوزاد) این پشه را در محلات اسلام آباد،کوی نیایش،رسالت ، داماهی ، ۲۲ بهمن، تپه الله اکبر ، پشت شهر ، جهانبار، نایبند و همچنین مرکز شهر بندرعباس مشاهده کردند.

دکتر نوروزیان البته گفت که هرچند نقاط آلوده به این پشه با وفور بالا، طبق شیوه نامه‌های شناخته شده، فوری سمپاشی می‌شوند اما بهترین راه کنترل این پشه ، بهسازی و رعایت بهداشت محیط است.

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.

برای هر پرسشی می‌توانید با ما گفت‌وگو کنید:  info@favapress.ir

پرسشی دارید؟