فعالیت آمیتیس فعلا متوقف شده است

اینشورتک‌ها اعلام کردند که سوییچ آمیتیس فعلا متوقف شده است تا با بیمه مرکزی به توافق برسند.

اواخر خرداد بود که بیمه مرکزی با راه‌اندازی سامانه و سوییچ تبادل اطلاعات بیمه، اینشورتک‌ها را ملزم کرد تا از طریق این سوییچ به شرکت‌های بیمه متصل شوند، حالا اینشورتک‌ها اعلام کردند که سوییچ آمیتیس فعلا متوقف شده است تا با بیمه مرکزی به توافق برسند.

به گزارش فاواپرس، اقدام بیمه مرکزی در خصوص راه‌اندازی یک سامانه و سوییچ تبادل اطلاعات مرکزی به نام آمیتیس از همان ابتدا اعتراضات متعددی در پی داشت. کارگروه اقتصاد دیجیتالی چندی بعد از راه‌اندازی سوییچ آمیتیس در نامه‌ای خواستار توقف فعال‌سازی آن شد و انجمن فین‌تک نیز ایجاد سامانه آمیتیس را غیرقانونی خواند.

در این بین هر چند رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات بیمه مرکزی معتقد بود آمیتیس به عنوان سوییچ بیمه‌ای به دنبال انحصار و رقابت با کسب‌وکارها نیست و تسهیلگر کسب‌وکارهای این حوزه است اما حالا بر اساس آنچه اینشورتک‌ها اعلاک کردند سوییچ آمیتیس فعلا متوقف شده است تا آنها با بیمه مرکزی به توافق برسند.

آمیتیس با این روند استارت‌آپ‌کش است

علی سرمدی، عضو هیات مدیره ازکی در گفت‌وگویی با پیوست گفت: هیچ کجای دنیا رگولاتورها بیزینس نمی‌کنند. نظارت و بیزینس دو مقوله متفاوت است. آمیتیس، بیزینس محسوب می‌شود و اگر بیمه مرکزی قصد نظارت بر کارگزاری‌ها و استارت‌آپ‌های بیمه را دارد راه‌های اصولی‌تری نیز هست.

سرمدی با اشاره به این که احتمال دارد در آینده ساختار بیمه غیرمتمرکز شود، گفت: روند کنونی آمیتیس اگر ادامه یابد استقلال را از استارت‌آپ‌ها خواهد گرفت. همانطور که بیمه دات کام و بیمه بازار دو دفعه همکاری شان قطع شد همین اتفاق ممکن است در لحظه برای همه اینشورتک ها رخ دهد. بنابراین آمیتیس اگر بخواهد این روند را ادامه دهد استارت‌آپ‌کُش خواهد شد.

او افزود: قوانین اگریگیتورها در همه جای دنیا با قوانین نماینده‌ها و کارگزارها متفاوت است. این درحالی است که قوانین بیمه در ایران مربوط به 50 سال گذشته بوده و با شرایط کنونی جامعه همخوانی ندارد. ما به معنی کلاسیک کارگزار نیستیم بلکه اگریگیتور بیمه هستیم.

عضو هیئت مدیره ازکی در پاسخ به اینکه اگر بیمه مرکزی در روند اجرای این طرح بر استارت‌آپ‌ها فشار وارد کند به آن می‌پیوندند یا خیر، گفت: آمیتیس خوبی‌ها و بدی‌های خاص خودش را دارد. درصورتی که مدل و فرایند این سوییچ تغییر کند و سهامدارانش که بیمه مرکزی یکی از آن‌ها است مشخص‌تر شود می‌توانیم موضوع را جلو ببریم.

سرمدی در ادامه گفت: «ما درحال حاضر با بیمه مرکزی در تعامل هستیم تا بتوانیم این موضوع را حل‌وفصل کنیم اما تاکنون به نتیجه نرسیده‌ایم.»

آیین‌نامه جدیدی در راه است

عضو هیات مدیره بیمه‌بازار نیز با اشاره به این که پروسه آمیتیس به دلیل ایجاد اختلال در استارت‌آپ‌ها متوقف شده، گفت: آیین‌نامه جدیدی قرار است بین ما و بیمه مرکزی تنظیم و تصویب شود. ما باید با بیمه مرکزی جلساتی داشته باشیم تا به یک نقطه مشترک برسیم.

او افزود: شرکت‌‌‌های بیمه نهاد دولتی نیستند و هر کسی در این فضا ممکن است تمایل داشته باشد به شکلی با شرکتی معامله کند. کار نهاد ناظر نظارت است تا زمانی که تخلفی صورت نگیرد.

عضو هیئت مدیره بیمه‌بازار گفت: ما اصراری نداریم که آمیتیس نباشد. محرمانگی اطلاعات در اینشورتک خیلی مهم است اما اطلاعات ما با آمیتیس می‌تواند دست نمایندگان متعددی برسد که با ما تضاد منافع دارند و می‌توانند از آن‌ها استفاده‌هایی کنند که مطلوب ما نیست. زیرا ما برای به دست آوردن این اطلاعات هزینه داده‌ایم. با توجه به این که کارکرد آمیتیس در حال حاضر ارزش افزوده ایجاد نمی‌کند تمایلی برای پیوستن به این سوییچ نداریم.

به گفته این عضو هیات مدیره بیمه بازار اگر کارکرد آمیتیس واقعا به نفع صنعت بیمه و استارت‌آپ‌ها باشد موافق هستند که به آن بپیوندند. چرا که اگر درگاهی برای جمع‌آوری اطلاعات وجود داشته باشد آنها هم می‌توانند از آن استفاده کنند.

تفاهم برخی از اینشورتک‌ها با بیمه مرکزی

رضا باقری اصل، دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات هم با اشاره به اینکه نامه‌ این شورا منجر به توقف فعالیت آمیتیس شد، گفت: هر چند ما نامه زدیم و فعالیت آمیتیس را هم متوقف کردیم اما بعضی از بیمه‌ها که سهم خوبی هم از بازار دارند در حال تفاهم با بیمه مرکزی هستند، این کار اشتباهی است. باید از بخش خصوصی یک صدا بلند شود. ما بخاطر نگرانی بخش خصوصی نامه زدیم اما یک عده خودشان می روند و توافق می‌کنند.

 

 


خبرهای مرتبط

 

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.

برای هر پرسشی می‌توانید با ما گفت‌وگو کنید:  info@favapress.ir

پرسشی دارید؟