چرا افراد بعد از ازدواج چاق می‌شوند؟!

شاید شما هم دقت کرده باشید که بعد از ازدواج بسیاری از زوج‌ها وزن اضافه می‌کنند. علت این چاقی چیست؟ زندگی مشترک و تشکیل خانواده چه تاثیری روی وزن و سلامتی افراد دارد؟ زوج‌ها هنگام شروع یک ازدواج تمایل به افزایش وزن دارند. افزایش وزن گویی از عوارض جانبی یک رابطه است! اما نتایج تحقیقات علمی در این زمینه چه می‌گویند؟!

به گزارش فاواپرس، شاید شما هم دقت کرده باشید که بعد از ازدواج زوج‌ها وزن اضافه می‌کنند. در این موقعیت سوال پیش می‌آید که چرا بعد از ازدواج دختران و پسران چاق می‌شوند؟ علت چاق شدن افراد بعد از ازدواج چیست؟ چاقی بعد از ازدواج، تناسب اندام را زیر سوال می‌برد بنابراین باید علت چاقی بعد از ازدواج را پیدا و از آن جلوگیری کرد، در غیر این‌صورت زیبایی اندام از بین می‌رود.

علت چاق شدن خانم‌ها بعد ازدواج ممکن است مربوط به رژیم‌های قبل آن باشد. با نزدیک شدن به زمان ازدواج و یا در دوران نامزدی، خانم‌ها خیلی به تناسب اندام خود اهمیت می‌دهند. برای رسیدن به این تناسب اندام به رژیم‌های سخت و ورزش‌های طاقت فرسا روی می‌آورند.

متخصصان تغذیه بیان می‌کنند که وقتی افراد شروع به داشتن یک رابطه‌ی منظم می‌کنند، عادت‌های سالم قبلی را کنار می‌گذارند. به عبارت دیگر این رابطه نیست که باعث افزایش وزن می شود، بلکه عادات مصرف غذایی جدید است که افراد در ارتباط باهم پیدا می‌کنند.

تحقیقات نشان می‌دهد که زوج‌ها وقتی در یک رابطه هستند، دیگر احساس نمی‌کنند موظف هستند که برای افراد دیگر خوب به نظر برسند. بنابراین، افراد در روابط عاشقانه می توانند با لذت بردن از وعده غذایی خود در حالی که اوقات خود را با هم می‌گذرانند، تمرکز کنند.

افراد ممکن است قبل از اینکه ازدواج کنند، برنامه غذایی و ورزش های به خصوص و منظم به خود را داشته باشند. به عنوان مثال، ممکن است فردی هرگز در بیرون از خانه غذا نخورد و یا غذای خود را از خانه به محل کار خود ببرد.

بعد از ازدواج روال گذشته به هم می ریزد و زمان صرف شده با شریک زندگی افزایش می یابد. علاوه بر این زوج هایی که غذاهای چرب، شیرین و پرکالری را ترجیح می دهند، می توانند غذا خوردن در بیرون خانه را به عادت تبدیل کنند.

فاواپرس / علت چاق شدن افراد بعد از ازدواج چیست؟

دلایل چاق شدن افراد بعد از ازدواج 

بسیاری از این افراد بعد از روز عروسی این تمرینات ورزشی و رژیم‌های طاقت فرسا را کنار گذاشته و به روال عادی زندگی خود بازمی‌گردند. با کنار گذاشتن رژیم‌ها و ورزش‌های سخت، اضافه وزن به طور ناگهانی رخ خواهد داد. خانم‌ها برای این که بعد از ازدواج نیز تناسب اندام خود را حفظ کنند نباید به طور ناگهانی از رژیم‌ها و ورزش‌های خود دست بکشند.

بهترین روش کاهش وزن این است که قبل از ازدواج رژیم‌های ساده و ورزش‌های سبک را انتخاب کنید تا بعد از ازدواج نیز بتوانید به همان روال قبلی ادامه دهید.

1. عادت‌های جدید

عادات جدید ممکن است تنها دلیل چاق شدن در شروع یک رابطه‌ی عاشقانه نباشد. به عنوان مثال، اگر شریک زندگی شما پیتزا دوست دارد، ممکن است زمانی که با او وقت می گذرانید، ترجیحات غذایی او بر شما تأثیر بگذارد.

همچنین در تحقیقاتی دیگر بیان شده است که زندگی مشترک خطر چاقی را افزایش می‌دهد. در این زمینه گفته شده است که در بین زوج های تازه ازدواج کرده، آنهایی که از ازدواج خود راضی هستند، تمایل بیشتری به افزایش وزن دارند.

به طور خلاصه، زوج هایی که از با هم بودن راضی هستند، نیازی به جذب شریک دیگری به زندگی خود ندارند، بنابراین حتی در صورت افزایش وزن، وزنی که اضافه می کنند آنها را آزار نمی دهد.

اگر در نهایت با شریک زندگی خود شروع به افزایش وزن کردید، احتمالاً به این فکر نمی‌کنید که با کسی غیر از یکدیگر باشید!

فاواپرس / چرا افراد بعد از ازدواج چاق می‌شوند؟!

2. رژیم‌های قبل از ازدواج

اگر با روش‌های فوری و تمرینات سخت وزن از دست بدهید، پس از اینکه به وزن ایده‌آل دست پیدا کردید و دیگر این شیوه را ادامه ندادید، دچار افزایش وزن خواهید شد. سوخت‌وساز بدن دچار دست‌کاری‌هایی می‌شود که در بلندمدت تناسب اندام را بر هم می‌زند. پس اگر در آستانه ازدواج هستید، دست‌به‌کار بشوید و با رژیم‌هایی آهسته و پیوسته وزن خود را تغییر بدهید تا این تغییر، دوام و ماندگاری بیشتری داشته باشند.

3. خوردن وعده‌های غذایی حجیم 

اگر دقیق‌تر به علت چاق شدن بعد از ازدواج بپردازیم، باید بگوییم که همسران از هم الگوبرداری می‌کنند. آقایان معمولا بیشتر از خانم‌ها غذا می‌خورند. بعد از ازدواج زوج‌ها بیشتر اوقاتی که باهم می‌گذرانند، معطوف به آشپزی در کنار هم یا رفتن به رستوران و در کل کار‌هایی می‌شود که محوریت آن‌ها غذا و خوردن است.

پس اگر در دوران شیرین نامزدی هستید یا تازه ازدواج کرده‌اید، حواس‌تان را حسابی جمع کنید. یادتان باشد پابه‌پای هم غذا خوردن تنها راه ابراز علاقه به همسر و تفاهم نیست. اگر قرار است در رستوران غذا بخورید، قبل از خروج از منزل سعی کنید کمی خود را سیر کنید تا در آنجا زیاده‌روی نکنید.

4. اصرار به صرف غذا در کنار یکدیگر

زوج‌هایی که تازه ازدواج کرده‌اند، مایل هستند که هر کاری را کنار هم انجام بدهند. مثلا خانم‌ها کمتر حاضر می‌شوند بدون همسرشان غذا بخورند. پس در طول روز خود را گرسنه نگه می‌دارند تا با همسر غذا بخورند. اما فرایند غذا خوردن آقایان کمی متفاوت است. مثلا آن‌ها غذا را کمتر می‌جوند و در طول روز نیز کمتر به خوردن تنقلات میل دارند. این تفاوت باعث می‌شود، خانم‌ها در کنار همسرشان زیادتر غذا بخورند و درنتیجه اضافه وزن پیدا کنند.

5. کم‌تحرکی و محدود شدن در خانه

زوج‌هایی که تازه ازدواج کرده‌اند، معمولا کم‌تحرک‌تر از گذشته می‌شوند. شما وقتی مجرد هستید، بیشتر به برنامه‌های بیرون از خانه فکر می‌کنید. با دوستان‌تان قرار‌های مختلف می‌گذارید، اما پس از ازدواج، همسران ترجیح می‌دهند تا در کنار هم اوقات‌شان را بگذارند و در بیشتر موارد نیز از خانه خارج نمی‌شوند.

این بی‌تحرکی و محدود شدن به تخت و مبلِ جلویِ تلویزیون شما را چاق خواهد کرد. زوج‌های جوان باید برای گذراندن اوقات فراغت در کنار یکدیگر به فکر فعالیت‌های پرتحرکی مانند قدم زدن، ورزش کردن در کنار هم و… باشند.

6. احساس راحتی بیش از حد

در نهایت، دیگر علت چاق شدن بعد از ازدواج را صریح و روشن بیان می‌کنیم. شاید شما این علت را قبول نداشته باشید، اما واقعیت محض است. بیشتر افراد پس از اینکه قلب طرف مقابل را تسخیر کردند، لزومی نمی‌بینند که مانند سابق به خود رسیدگی کنند و به زیبایی و تناسب اندام و ظاهرشان توجه نشان بدهند.

بی‌تفاوتی و اهمیت ندادن به ظاهر باعث می‌شود که طرفین نسبت به هم احساس سردی کنند و این‌طور فکر کنند که روابط‌شان دیگر مثل گذشته پرشور و حرارت نیست. چنین سردی در رابطه زندگی مشترک را با خطر مواجه می‌کند.

هرگز اجازه ندهید که خیال آسوده‌تان بعد از ازدواج باعث چاقی و رسیدگی نکردن به سر و وضع‌تان بشود. این بی‌خیالی در درجه اول توهین به خودتان و سپس بی‌احترامی به شریک زندگی‌تان است. شما در همه شرایط، چه تأهل و چه دوران مجردی، باید همیشه به سلامتی و حفظ زیبایی ظاهرتان اهمیت بدهید. پس در برنامه‌ریزی هایتان حتما به انجام حرکات ورزشی فکر کنید.

 

 


خبرهای مرتبط

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.

برای هر پرسشی می‌توانید با ما گفت‌وگو کنید:  info@favapress.ir

پرسشی دارید؟