علیرغم مخالفت‌ها؛ اعضای شورای راهبری مجمع رصتا انتخاب شدند

با وجود مخالفت‌ انجمن VODها؛ اعضای شورای راهبری مجمع رصتا پس از برگزاری انتخابات این نهاد نوپا که توسط سازمان رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر راه‌اندازی شده، انتخاب شدند.

فاواپرس:‌ مخالفت انجمن صنفی VODها درباره راه‌اندازی یک تشکل موازی موردتوجه قرار نگرفت و با حضور رییس ساترا و نماینده سازمان بازرسی کل کشور، اعضای شورای راهبری مجمع رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر ایران (رصتا) انتخاب شدند.

به گزارش فاواپرس، ساترا به تازگی تصمیم به راه‌اندازی مجمع رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر (رصتا) گرفته است. این اقدام، بازخوردهای مختلفی را در میان فعالان بخش خصوصی به همراه داشت. آنها ضمن مخالفت با تشکیل چنین نهادی، تصمیم ساترا را ضدصنفی دانستند. با این حال، سعید مقیسه، رئیس سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی، مجمع رصتا را یک نهاد صنفی می‌داند که رویکرد آن خودتنظیم‌گری مشارکتی است.

او گفته بود: مجمع رصتا نماینده واقعی و بدون شرط تمام سکوهای دارای مجوز از ساترا است؛ در‌حالی‌که انجمن‌های صنفی متعددی که با موضوع‌های مرتبط با مأموریت ساترا تشکیل شده‌اند، تنها نماینده تعداد محدودی از سکوهای فعال یا کنشگران عرصه صوت و تصویر فراگیر هستند که عضویت در آنها مستلزم پرداخت حق عضویت و پذیرش هیئت‌مدیره فعلی است.

فاواپرس / اعضای شورای راهبری مجمع رصتا انتخاب شدند

انجمن صنفی شرکت‌های نمایش ویدیویی آنلاین به دنبال این تصمیم ساترا در بیانیه‌ای اعلام کرد که یک نهاد حاکمیتی با بودجه عمومی کشور، قصد تشکیل یک صنف برای بخش خصوصی را دارد و برای این اقدام نیز علنا به بسته‌های تشویقی اشاره دارد به این معنا که برای مشروعیت بخشی و یا افزایش مشارکت در مجمع مذکور، وعده استفاده از امکانات دولتی برای اعضا را نیز می‌دهد. با وجود این ساترا امروز شنبه (۹ اردیبهشت) اعلام کرد که مراسم انتخاب اعضای شورای راهبری مجمع رسانه‌های صوت‌و تصویر فراگیر ایران با مشارکت ۱۶۵ سکوی دارای مجوز از ساترا برگزار شد.

بر اساس اعلام روابط عمومی این سازمان، هشت منتخب قطعی و اعضای اصلی شورای راهبری مجمع رصتا به ترتیب میزان آرا، عبارتند از: مهدی شاملو(مدیر رسانه آنتن)، لیلا آمره(مدیر رسانه هابینا)، آرش دارابیان(مدیر رسانه اپیزود)، امیر رضاخانیان(مدیر رسانه گپ فیلم)، محمدعلی طهرانچی(مدیر رسانه بادصبا)، فرزاد آذری‌پور(مدیر رسانه هاشور)، سامان مرادحسینی(مدیر رسانه روستا تی‌وی) و امیرحسین حیدری (مدیر رسانه تماشاخونه) هستند.

همچنین سید رامین موسوی از رسانه آپرا و مهران ده‌نمکی از رسانه‌های آریو و اسپرت پلاس به عنوان عضو علی‌البدل در شورای راهبری مجمع رصتا انتخاب شدند.

فاواپرس / ساترا

رئیس ساترا پیش از برگزاری این انتخابات اعلام کرده بود که نمایندگان اعضای شورای راهبری مجمع رصتا در شورای صدور مجوز تولید، شورای صدور مجوز انتشار، شورای حمایت‌های محتوایی مانند توزیع بسته‌های محتوای سازمانی، شورای حمایت‌های دولتی مانند توزیع بودجه‌های دولتی مانند تبصره ۶ و مانند آن، شورای صندوق تسهیلات، شورای حمایت‌های اختصاصی ساترا مانند بهره‌مندی از تسهیلات مجموعه آومیک، شورای داوری و میانجی‌گری برای رفع اختلاف‌های احتمالی بین مجوزگیرندگان یا عوامل تولید، شورای رسیدگی به تخلفات، شورای تدوین مقررات، شورای تنظیم‌گری داده‌محور و فناوری، شورای تعیین صلاحیت حرفه‌ای، شورای رقابت ساترا، شورای نمایشگاه و جشنواره رصتا، شورای ارزیابی و رتبه‌بندی رسانه‌ها، شورای سواد رسانه، شورای ممیزی بعد از انتشار و شورای نقشه بازار حضور خواهند داشت.

بنا بر اعلام ساترا، ۷۶ سکوی دارای مجوز از ساترا به عنوان کاندیدای عضو شورای راهبری مجمع رصتا ثبت‌نام کرده بودند که با انصراف ۲ سکو از سکوهای کاندیدای عضویت در شورای راهبری مجمع رصتا، انتخابات این مجمع در تاریخ ششم اردیبهشت ماه با مشارکت ۱۶۵ سکوی دارای مجوز از ساترا برای انتخاب هشت عضو اصلی و دو عضو علی‌البدل شورای راهبری مجمع رصتا از میان ۷۴ کاندیدای قطعی برگزار شد.

فاواپرس / ساترا

آیا VODها دچار شکاف شده‌اند؟

براساس نتیجه انتخابات رصتا، با وجود مخالفت انجمن صنفی VODها، اسامی معتبری از بین پلتفرم‌های این حوزه که از قضا در خود انجمن حضور دارند در بین منتخبین رصتا هستند. ازجمله این موارد می‌توان به مدیران عامل پلتفرم‌های آنتن، تماشاخونه، هاشور و گپ فیلم هم در جریان انتخابات رصتا حاضر و وارد شورای راهبری نیز شدند. این روند البته درحالی بود که پلتفرم‌های بزرگی در حوزه فعالیت VODها ازجمله فیلم‌نت، فیلیمو، نماوا و تیوا به‌عنوان بازیگران بزرگ‌تر این عرصه، در انتخابات شرکت نکرده و طبیعتاً به شورای راهبری واردی نشدند.

براساس گزارش روابط عمومی ساترا، هشت منتخب قطعی و اعضای اصلی شورای راهبری مجمع رصتا به‌ترتیب میزان آرا، عبارتند از: مهدی شاملو (مدیر رسانه آنتن)، لیلا آمره (مدیر رسانه هابینا)، آرش دارابیان (مدیر رسانه اپیزود)، امیر رضاخانیان (مدیر رسانه گپ فیلم)، محمدعلی طهرانچی (مدیر رسانه بادصبا)، فرزاد آذری‌پور (مدیر رسانه هاشور)، سامان مرادحسینی (مدیر رسانه روستا تی‌وی) و امیرحسین حیدری (مدیر رسانه تماشاخونه).

همچنین سیدامین موسوی از رسانه آپرا و مهران ده‌نمکی از رسانه‌های آریو و اسپرت پلاس به‌عنوان عضو علی‌البدل در شورای راهبری مجمع رصتا انتخاب شدند.

فاواپرس / VOD استریم

شورای راهبری رصتا پلی برای رسیدن به همه‌جا

در جریان ورود بیشتر ساترا به روند فعالیت بخش خصوصی، باید این نکته را نیز موردتوجه قرار داد که سعید مقیسه، رئیس ساترا، پیش‌تر از حضور نمایندگان اعضای شورای راهبری مجمع رصتا در شورای صدور مجوز تولید، شورای صدور مجوز انتشار، شورای حمایت‌های محتوایی مانند توزیع بسته‌های محتوای سازمانی، شورای حمایت‌های دولتی مانند توزیع بودجه‌های دولتی مانند تبصره ۶ و مانند آن خبر داده بود.

براساس توضیحات پیشین مقیسه، اعضای رصتا در شورای صندوق تسهیلات، شورای حمایت‌های اختصاصی ساترا مانند بهره‌مندی از تسهیلات مجموعه آومیک، شورای داوری و میانجی‌گری برای رفع اختلاف‌های احتمالی بین مجوزگیرندگان یا عوامل تولید، شورای رسیدگی به تخلفات، شورای تدوین مقررات، شورای تنظیم‌گری داده‌محور و فناوری، شورای تعیین صلاحیت حرفه‌ای، شورای رقابت ساترا، شورای نمایشگاه و جشنواره رصتا، شورای ارزیابی و رتبه‌بندی رسانه‌ها، شورای سواد رسانه، شورای ممیزی بعد از انتشار و شورای نقشه بازار نیز حضور دارند.

هرچند انجمن صنفی VODها نسبت به شکل‌گیری رصتا هشدار داده بود و از سویی دیگر مجتبی توانگر، رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس نیز طی نامه‌ای به وزیر کشور نسبت به صدور مجوز برای رصتا از سوی این وزارتخانه واکنش نشان داده بود، اما 76 سکوی دارای مجوز از ساترا به‌عنوان کاندیدای عضو شورای راهبری مجمع رصتا ثبت‌نام کرده بودند.

درنهایت از بین این 76 سکوی دارای مجوز، درنهایت با انصراف 2 سکو از سکوهای کاندیدای عضویت در شورای راهبری مجمع رصتا، انتخابات این مجمع در تاریخ ششم اردیبهشت‌ماه با مشارکت ۱۶۵ سکوی دارای مجوز از ساترا برای انتخاب هشت عضو اصلی و دو عضو علی‌البدل شورای راهبری مجمع رصتا از میان ۷۴ کاندیدای قطعی برگزار شد.

 

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.

برای هر پرسشی می‌توانید با ما گفت‌وگو کنید:  info@favapress.ir

پرسشی دارید؟