نظام جدید ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان اجرایی شد

نظام جدید ارزیابی و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان از امروز اجرایی شد. در نظام جدید شرکت‌های دانش‌بنیان در سه گروه نوپا، نوآور و فناور دسته‌بندی می‌شوند. این شرکت‌ها باید برنامه رشد خود را به معاونت علمی ریاست جمهوری ارائه کنند. در صورتی که از برنامه رشد خود جا بمانند، حمایت‌های ارائه شده به آنها محدود و یا قطع خواهد شد.

فاواپرس: با اجرایی شدن نظام جدید ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان، از این پس کالاهایی دانش‌بنیان شناخته می‌شوند که محصولات آن‌ها یا در مرحله تولید باشد و یا حداقل در مقیاس آزمایشگاهی ساخته شده باشد. علاوه بر این، محصولات ارائه شده باید در حوزه فناوری‌های برتر باشند به این معنا که دانش فنی طراحی و ساخت یا دانش فنی فرآیند تولید محصول از متوسط سطح فناوری­های موجود در کشور بالاتر بوده و دستیابی به آن مستلزم انجام تحقیق و توسعه توسط یک تیم فنی خبره باشد.

روح‌الله دهقانی فیروز‌آبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس‌جمهوری امروز از اجرایی شدن نظام جدید ارزیابی و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد. این نظام، اردیبهشت ماه به تصویب کارگروه دائمی شورای راهبری فناوری‌ها و تولیدات دانش‌بنیان رسید.

علاوه بر این، شرکتی که قرار است دانش‌بنیان تلقی شود باید حداقل در یکی از موارد طراحی زیرسیستم اصلی کالا و خدمت، طراحی یکپارچه‌سازی کالا و خدمت و طراحی فرآیند (یا تجهیزات) تولید کالا و خدمت مشروط به پیچیده بودن این فرآیند (یا تجهیزات تولید) تسلط داشته باشد.

سنجش تسلط بر دانش فنی با بررسی مواردی چون هزینه‌کرد تحقیق و توسعه، تعداد نیروی انسانی فعال در حوزه تحقیق و توسعه شرکت، برخورداری از مشتری تخصصی پایدار، میزان جذب سرمایه از شرکت‌های بزرگ، میزان سرمایه‌گذاری در تیم‌های فناور و شرکت‌های دانش‌بنیان، انعقاد قراردادهای همکاری فناورانه با سایر شرکت‌ها یا دانشگاه‌‌ها، داشتن ثبت اختراع بین‌المللی تایید شده نهایی و دارا بودن استانداردهای تخصصی و تاییدیه‌های عملکرد انجام می‌شود.

شرایط دانش بنیان نوپا

بر اساس آئین‌نامه جدید ارزیابی و حمایت از شرکت‌‌های دانش‌بنیان، شرکت‌های دانش‌بنیان به سه نوع نوپا، نوآور و فناور تقسیم می‌شوند. شرکت‌های نوپا آن شرکت‌هایی هستند که در زمینه تحقیق، طراحی و توسعه کالاها و خدمات فناورانه فعالند اما هنوز از نظر کسب‌وکاری و اقتصادی به بلوغ کافی دست پیدا نکرده‌اند. اگر شرکتی حداقل یک محصول در مقیاس نمونه آزمایشگاهی ساخته باشد که تمامی معیارهای کالا و خدمات دانش‌بنیان را داشته باشد می‌تواند شرکت نوپا تلقی شود. البته شرایط دیگری نیز لازم است. مثلا باید درآمد عملیاتی در آخرین اظهارنامه مالیاتی شرکت کمتر از ۵۰ میلیارد ریال باشد و همچنین شرکت باید برنامه رشد خود را ارائه کند و در فرآیند ارزیابی به تایید دبیرخانه برساند.

شرایط شرکت‌های دانش‌بنیان نوآور

چهار شرط برای نوآور دسته‌بندی شدن شرکت‌های دانش‌بنیان تعیین شده است. اولین شرط، داشتن کالا یا خدمتی است که معیارهای دانش‌بنیان بودن را داشته باشد. علاوه بر این، درآمد عملیاتی در آخرین اظهارنامه مالیاتی باید بیش از ۵۰ میلیارد ریال باشد. همچنین شرکت باید گزارش رشد خود را ارائه کند و و گزارش پیشرفت آن را به صورت سالانه به تایید دبیرخانه برساند. شرط پایانی این است که سهم فروش کالاها یا خدمات دانش‌بنیان شرکت از فروش کل شرکت کمتر از ۵۰ درصد باشد.

شرایط شرکت‌های دانش‌بنیان فناور

شرکت‌های دانش‌بنیان فناور نیز گروهی از شرکت‌ها هستند که از نظر کسب‌وکاری و اقتصادی به بلوغ کافی دست پیدا کرده‌اند. علاوه بر این که مانند دو گروه پیشین خدمت یا محصول شرکت باید شرایط دانش‌بنیان بودن را داشته باشد، درآمد عملیاتی شرکت باید بیش از ۵۰ میلیارد ریال باشد. همچنین شرکت باید حداقل ۱۰ نفر نیروی بیمه شده تمام وقت داشته باشد. برعکس شرکت نوآور، در شرکت فناور، سهم فروش کالا یا خدمات از فروش کل شرکت باید حداقل پنجاه درصد باشد. شرکت فناور نیز باید برنامه رشد خود را ارائه کند و گزارش پیشرفت آن را به صورت سالانه به تایید دبیرخانه برساند.

ماده ۶ این آئین‌نامه به حمایت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان پرداخته است. بر اساس آن چه در این آئین‌نامه آمده است، حمایت مالیاتی از کلیه شرکت­‌های دانش‌­بنیان مطابق مصوبات شورای راهبری فناوری‌ها و تولیدات دانش‌بنیان خواهد بود.

علاوه بر این، شرکت­‌های دانش‌­بنیان سالانه بر مبنای شاخص‌های رشد مصوب دبیرخانه از قبیل سهم فروش دانش­‌بنیان، تعداد نیروی انسانی بیمه شده و سایر شاخص‌های اعلامی از سوی دبیرخانه، رتبه‌­بندی شده و متناظر با امتیاز کسب شده، می‌­توانند از حمایت‌­های ذیل قانون بهره‌­مند شوند. در صورت نرسیدن شرکت به اهداف برنامه رشد مصوب خود، حمایت‌­ها محدود و در صورت لزوم تا زمان تحقق اهداف توافق شده، قطع خواهد شد.

متن آیین‌نامه ارزیابی و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان

 

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.

برای هر پرسشی می‌توانید با ما گفت‌وگو کنید:  info@favapress.ir

پرسشی دارید؟