اعتبارسنجی شتاب‌دهنده‌ها و فضاهای کار اشتراکی در مرکز شتاب‌دهی نوآوری پارک فناوری پردیس

در یک سال گذشته، کیفیت بخشی به اجزای زیست بوم نوآوری در دستور کار معاونت علمی قرار گرفته است. مطابق مذاکرات صورت گرفته، مرکز شتابدهی نوآوری پارک فناوری پردیس مسئولیت بررسی و اعتبار سنجی شتابدهنده ها و فضاهای کار اشتراکی را بر عهده گرفته است.

به گزارش فاواپرس به نقل از روابط عمومی پارک فناوری پردیس، دستورالعمل‌های حمایت از توسعه فعالیت و اعتبارسنجی شتابدهنده ها، فضای کار اشتراکی و مراکز هم آفرینی توسط معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری ابلاغ شده است. بر اساس این دستورالعمل ها، اعتبار سنجی شتابدهنده‌ها و فضاهای کار اشتراکی به مرکز شتابدهی نوآوری پارک فناوری پردیس محول شده است.

مهدی عظیمیان رییس مرکز شتابدهی نوآوری با اشاره به فعالیت شتابدهنده ها و فضاهای کار اشتراکی در کشور گفت: در یک سال گذشته، کیفیت بخشی به اجزای زیست بوم نوآوری در دستور کار معاونت علمی قرار گرفته است. مطابق مذاکرات صورت گرفته، مرکز شتابدهی نوآوری پارک فناوری پردیس مسئولیت بررسی و اعتبار سنجی شتابدهنده ها و فضاهای کار اشتراکی را بر عهده گرفته است.

وی افزود: در تدوین این دستورالعمل‌ها از تجربیات ۹ ساله مرکز شتابدهی نوآوری نیز استفاده شده و استفاده شتابدهنده ها و فضاهای کار اشتراکی از حمایت های معاونت علمی و همچنین اخذ تاییدیه دانش بنیانی، منوط به احراز گواهی صلاحیت از این مرکز شده است.

عظیمیان در خصوص شاخص های کلی دستورالعمل در حوزه شتابدهنده‌ها گفت: گذشت ۱ سال از فعالیت شتابدهنده یا سپری شدن یک دوره شتابدهی، زیرساخت مناسب برای فعالیت از جمله متراژ فضا و کیفیت ارائه خدمات، ارائه برنامه شتابدهی مدون ۳ ساله با جزئیات، داشتن ۴ منتور کسب و کار و فنی از جمله شاخص های اعطای گواهی صلاحیت به شتابدهنده‌ها می‌باشد. همچنین بررسی تیم مدیریتی شتابدهنده و سابقه نهاد موسس در زیست بوم نوآوری، نیز از دیگر شاخص‌های این موضوع است.

رئیس مرکز شتابدهی نوآوری در خصوص اعتبارسنجی فضاهای کار اشتراکی نیز گفت: داشتن فضای مناسب، موقعیت و دسترسی مناسب، تجهیزات کافی برای ارائه خدمت و متراژ حداقلی ۴۰۰ متری از جمله شاخص های اعتبارسنجی فضاهای کار اشتراکی است. از طرفی این فضاها علاوه بر ارائه خدمات اجاره‌ای، باید توانایی برگزاری رویدادهای مختلف حوزه نوآوری و کارآفرینی را داشته باشند.

عظیمیان از اعتبار در نظر گرفته شده ۱۵ میلیارد تومانی برای شتابدهنده‌ها و اعتبار ۵ میلیارد تومانی برای فضاهای کار اشتراکی خبر داد و افزود: براساس دستورالعمل جدید که هفته گذشته ابلاغ شده از این پس به جای حمایت یکسان از همه شتابدهنده‌ها، تنها شتابدهنده‌های حائز صلاحیت و بر اساس عملکرد و میزان موفقیت، از حمایت‌های معاونت که سقف آنها افزایش یافته برخوردار خواهند شد.

بر اساس این گزارش، مرکز شتابدهی نوآوری فعالیت خود را در سال ۱۳۹۳ به پشتیبانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای حمایت از کارآفرینی مبتنی بر نوآوری در پارک فناوری پردیس آغاز کرده است. ترویج فرهنگ کارآفرینی از یک سو و حمایت از سازوکارهایی که به ایجاد یا توسعه استارتاپ‌های پایدار و موفق بینجامد از سوی دیگر، دو هدف اصلی مرکز شتابدهی نوآوری است.

 

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.

برای هر پرسشی می‌توانید با ما گفت‌وگو کنید:  info@favapress.ir

پرسشی دارید؟