وزیر ارتباطات:

قواعد سرزمینی‌مان را به استارلینک ابلاغ کرده‌ایم

وزیر ارتباطات خبر داد قواعد سرزمینی کشور به اپراتورهای ماهواره‌ای ابلاغ شده است و در صورت رعایت این قواعد از حضور آنها در کشور استقبال می‌شود.

به گزارش فاوا پرس، پس از شروع محدودیت‌های اینترنتی زمزمه‌های استفاده از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در کشور بیش از گذشته شنیده شد. عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات چندین بار در این رابطه تاکید کرد در صورتی که شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت ماهواره‌ای «قواعد سرزمینی» کشور را بپذیرند از حضورشان استقبال می‌شود. حال زارع‌پور بدون اینکه از شرکتی خاصی نام ببرد خبر داده است این قواعد به آنها ابلاغ شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این رابطه در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: ما از فعالیت‌ منظومه‌‌های ماهواره‌ای استقبال می‌کنیم مشروط به اینکه به قواعد بین‌المللی پایبند باشند. بر اساس قواعد اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) هر اپراتور ماهواره‌ای بخواهد در کشوری فعالیت کند باید قواعد سرزمینی یا لندینگ رایت آن کشور را رعایت کند. ما این قواعد سرزمینی را که مصوب قانونی کمیسیون تنظیم مقررات است به اینها رسما ابلاغ کرده‌ایم و منتظر پاسخ آنها هستیم.

او همچنین از فعال شدن تماس تصویری برای کاربران اپراتورهای همراه در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: تماس تصویری بدون نصب نرم‌افزار روی اپراتورهای تلفن همراه به‌زودی راه‌اندازی می‌شود و جزئیاتش را در آینده منتشر خواهیم کرد.

رایتل در همان سال‌های ابتدایی حضورش در بازار قصد داشت تماس تصویری را برای مشترکانش فعال کند اما این مساله با مخالفت‌های گسترده‌ای به ویژه از سوی مراجع تقلید مواجه شد و این قابلیت تا به امروز فعال نشده است. حال به نظر می‌رسد با گسترده شدن قابلیت تماس تصویری در اپلیکیشن‌های مختلف، نظر بخش‌های مختلف حاکمیت در این باره تغییر کرده است.

 

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.