پرونده شکایت ساترا از فیلیمو و فیلم‌نت مختومه شد

قرار منع تعقیب فیلیمو و فیلم‌نت در شکایت صداوسیما از این پلتفرم‌ها، صادر شد.

به گزارش فاوا پرس، چند روز پس از اینکه سخنگوی قوه قضاییه از شکایت سازمان صداوسیما از فیلمو خبر داد، قرار منع تعقیب آن صادر شده و به مدیر پلتفرم ابلاغ شده است.

ساترا پیش از این فیلمیو به اتهام اخلال در نظم و آسایش عمومی و فعالیت تجاری در زمینه تولید، تکثیر و عرضه نوارهای صوتی و تصویری بدون اخذ مجوز شکایت کرده بود که دادسرای فرهنگ و رسانه در نهایت قرار منع تعقیب برای فیلیمو صادر کرد. آنطور که خبرگزاری ایسنا نوشته است شکایت ساترا از فیلم‌نت نیز به صدور قرار منع تعقیب منجر شده است.

پلتفرم‌های صوت و تصویر (VOD) در ابتدای مسیر شکل‌گیری‌شان زیرمجموعه وزارت ارشاد فعالیت می‌کردند و تابع تصمیم‌های این وزارتخانه بودند اما اکنون بیش از دو سال است که صداوسیما خود را تنظیم‌گر محتواهای شبکه نمایش خانگی می‌داند.

در این خصوص اما قانون صراحتا تنظیم‌گری را بر عهده نهاد خاصی نگذاشته است. این مساله همواره سبب اختلاف میان صداوسیما و این پلتفرم‌ها بوده است.

از سویی در این بازار یک تعارض منافع آشکار به چشم می‌خورد. صداوسیما که خود مالک پلتفرم تلوبیون است، ساترا را در زیرمجموعه خود دارد که ادعا می‌کند تنظیم‌گر این حوزه است. این مساله نیز یکی از انتقادهای دیگری است که VODها به ساترا وارد می‌کنند.

صداوسیما در بیانیه‌ای که اخیرا منتشر کرد ادعا کرده بود:‌ طبق قانون اساسی، قانون اداره صداوسیما و سایر اسناد بالادستی، سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی (ساترا)، متولی صدور مجوز و تنظیم مقررات و نظارت بر انتشار صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی است.

 

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.