همه چیز درباره مسابقه ارتش سری و روش شرکت در آن

خالق ریالیتی شوهای «رالی ایرانی»، «شام ایرانی»، «شب های مافیا» و «پدرخوانده»، مسابقه جدیدی به نام مسابقه ارتش سری را به شبکه نمایش خانگی آورده است.

به گزارش فاوا پرس، سعید ابوطالب، خالق ریالیتی شوهای «رالی ایرانی»، «شام ایرانی»، «شب های مافیا» و «پدرخوانده»، مسابقه جدیدی به نام ارتش سری را به شبکه نمایش خانگی آورده است که در ادامه با آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

درباره مسابقه ارتش سری

مسابقه ارتش سری ریالیتی شوی جدیدی از سعید ابوطالب است که پخش آن از یکشنبه ۲۳ بهمن ماه در شبکه نمایش خانگی آغاز شده است.

این ریالیتی شو هر یکشنبه ساعت ۸ صبح در پلتفرم فیلیمو منتشر می شود.

فاوا پرس / همه چیز درباره مسابقه ارتش سری

«مسابقه ارتش سری» یک بازی استدلالی – استنتاجی گروهی‌ با حضور جمعی از بازیگران سینما و تلویزیون است که داستان و جهان فرضی آن برگرفته از سریالی پر طرفدار به همین نام است که به وقایع جنگ جهانی دوم مربوط می‌شود؛ نبردی بین پارتیزان‌ها و ارتش آلمان نازی برای نجات خلبان‌ها.

در این سناریو ۱۰ نفر از بازیگران در نقش‌ های متفاوت پارتیزان، سرهنگ کسلر، گشتاپو، خلبان، راینهارت و …. در کافه ای به نام کاندید واقع در بلژیک ۱۹۴۵ در خلال جنگ‌جهانی دوم جمع می‌شوند تا یک بازی واقعی را انجام بدهند‌.

مسابقه ارتش سری به کارگردانی سعید ابوطالب در سال 1401 ساخته شده است. این سریال محصول کشور ایران و در ژانر ریلیتی شو و گیم شو می‌باشد. در این سریال بازیگران مشهوری همچون پژمان بازغی، بهنام تشکر، سروش جمشیدی، عباس جمشیدی فر، میثاق جمشیدی، شقایق دهقان، محیا دهقانی، رامین راستاد، امیرحسین رستمی، حسین رفیعی، عبدالله روا، امین زندگانی، امیرمهدی ژوله، متین ستوده، کوروش سلیمانی، شکیب شجره، مهدی صبایی، مهسا طهماسبی، الیکا عبدالرزاقی، خداداد عزیزی، مهراب قاسم خانی، بهار قاسمی، شهرام قائدی، شبنم قلی خانی، محمد لقمانیان، فرزین محدث، آشا محرابی، مریم مومن، حسین مهری، غلامرضا نیکخواه و کیانا دژکامه به هنرمندی پرداخته‌اند.

فاوا پرس / همه چیز درباره مسابقه ارتش سری

گردانندگان این بازی امیرعلی نبویان به همراه کیانا دژکامه هستند. گرداننده نقش صاحب رستوران را ایفا می کند که کارت های بازی را پخش کرده و آن را مدیریت می کند.

ارتش سری به مانند «مافیا» یک بازی «شخصیت مخفی» است که در آن بازیکنان باید کاراکترهای منفی را شناسایی و از بازی خارج کنند.

در مسابقه ارتش سری یازده بازیکن در بازی حاضر هستند که در دو ساید مختلف بازی می‌کنند. در اینجا اسامی سایدها تغییر کرده است. «مافیا» به «گشتاپو» و «شهروند‌ها» به «گروه نجات» تغییر نام داده‌اند. پیرو این تغییرات کاراکترهای هر ساید هم نامشان عوض شده است.

طراحان مسابقه ارتش سری از هر ورژن بازی مافیا قوانینی را گزینش و انتخاب کرده ‌اند. مثلا در یک ورژن از بازی مافیا بازیکنان می‌توانند اطلاق نقش کنند که این قانون در ارتش سری هم مورد استفاده قرار گرفته است. در ورژن دیگری از بازی مافیا بازیکنان می‌توانند دروغ وارد بازی‌کنند، اتفاقی که در ارتش سری هم می‌افتد.

آموزش کامل نحوه بازی در مسابقه ارتش سری

مسابقه ارتش سری بازی استدلال است. بازی منطق و استنتاج و نتیجه‌گیری است. در این بازی ۲ گروه مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند. همانند بازی مافیا که یک گروه مافیا و یک گروه شهروندان داریم در ارتش سری هم یک گروه گشتاپو (آدم‌ بدها) و یک گروه پارتیزان‌ها (آدم خوب‌ها) را داریم که به جنگ یکدیگر می‌روند. دعوا بر سر پیدا کردن خلبان است و این یکی از مهم‌ترین نقاط عطف بازی ارتش سری است.

چه افرادی در بازی ارتش سری حضور دارند؟

قبل از آموزش روش بازی مسابقه ارتش سری، این موارد را بدانید خوب است؛

  • حداقل افراد لازم: ۱۰ نفر
  • تعداد گروه‌ها: ۳ گروه شامل؛ ۳ نفر گشتاپو / ۵ نفر پارتیزان (گروه نجات) / ۲ نفر مشتری کافه (بی‌طرف)
  • گرداننده: یک نفر + دستیار
  • تعداد نقش‌ها: ۵ نقش اصلی / ۵ نقش فرعی
  • حالت بازی: وضعیت عادی / وضعیت اضطراری

گرداننده بازی مسابقه ارتش سری کارت‌های نقش‌های مختلف را میان بازیکن‌ها که ۱۰ نفر هستند تقسیم می‌کند. ۳ نفر پارتیزان هستند که یک نفر آن‌ها فرمانده گروه نجات است و کرتیس نام دارد. کرتیس می‌تواند در ابتدای بازی ۳ نقش سرهنگ کسلر و دکتر پاسکال و خلبان را ببیند اما نمی‌داند از میان آن ۳ نفر کسلر کدام یکی است. ۲ یار دیگر گروه نجات نیز در طول بازی سعی می‌کنند به پارتیزان‌ها کمک کنند. دکتر پاسکال و خلبان ۲ نقش مستقلی هستند که همراه گروه پارتیزان‌ها با گشتاپوها مبارزه می‌کنند.


در گروه گشتاپو ۳ نفر حضور دارند. سرهنگ کسلر که می‌تواند در طول بازی نقش خودش را در اتاق گفت‌وگو دروغ بگوید و حفاظ امن برای تیر خوردن دارد. دیگر گشتاپوهای بازی یک نفر با نام راینهارت بازی می‌کند و دیگری گشتاپو ساده است که به پنهان ماندن سرهنگ کسلر کمک می‌کنند. راینهارت قابلیت این را دارد که وقتی یکی از یارانش از بازی بیرون رفته است یکی از مشتری‌ها را حدس بزند و اگر حدسش درست باشد مشتری به گروه گشتاپوها می‌پیوندد. در شب معارفه سرهنگ کسلر نمی‌تواند یاران خود را ببیند اما دو گشتاپو دیگر می‌توانند همدیگر را شناسایی کنند.

۲ نفر دیگر بازی مشتری‌های بازی هستند که در زمان ۱۰ فرصت اتاق گفت‌وگو می‌توانند با خرید اسلحه در یکی از دو گروه عضو شوند و با شلیک روزانه یا شبانه یکی از افراد داخل هر دو گروه گشتاپوها و پارتیزان‌ها را از بازی بیرون کند. تمایل مشتری‌ها البته بیشتر همراهی با گروه پارتیزان‌ها است.

بازی چگونه آغاز می‌شود؟

در مسابقه ارتش سری بعد از آنکه گرداننده کارت‌ها را بین بازیکنان تقسیم کرد یک دور همه شرکت‌کنندگان درباره فضای بازی صحبت می‌کنند و تارگت‌های خودشان را مبنی بر اینکه ممکن است چه کسانی گشتاپو باشند مطرح می‌کنند. سپس با اعلام گرداننده وارد شب معارفه می‌شوند و در آنجا گشتاپوها همدیگر را شناسایی می‌کنند.

نکته جالب اینکه سرهنگ کسلر ۲ یار خودش یعنی گشتاپو ساده و راینهارت را نمی‌بیند ولی آن ۲ سرهنگ کسلر را می شناسند. همچنین در شب معارفه ۳ بازیکن اصلی یعنی خلبان، دکتر پاسکال و سرهنگ کسلر دستان خود را بالا می‌برند و همانطور که چشمانشان بسته است بازیکن نقش کرتیس چشمانش را باز کرده و آن‌ها را شناسایی می‌کند. وظیفه کرتیس در طول بازی این است که با توجه به اطلاعاتی که دارد از میان ۳ نفری که دستشان را بالا بردند بتواند سرهنگ کسلر که رئیس گشتاپوها است را شناسایی کند.

فاوا پرس / همه چیز درباره مسابقه ارتش سری

در اتاق گفت‌وگو چه می‌گذرد؟

برای آنکه معماهای بازی مسابقه ارتش سری حل شود بازیکن‌ها حق دارند از فرصت گفت‌وگوی ۲ نفره استفاده کنند و به هر بازیکنی که شک دارند دعوت کنند تا به اتاق گفت‌وگوی مخفی رفته و از آن بازیکن نقشش را بپرسد. بازیکن مقابل باید راستگو باشد و نقشش را بگوید مگر در ۲ حالت. یا خلبان باشد یا سرهنگ کسلر. ضمن اینکه فردی که دعوت‌کننده است می‌تواند به دعوت شونده نقش‌اش را دروغ بگوید.

اگر بازیکن‌ها در اتاق گفت‌وگو به هم اعتماد کنند می‌توانند نقش‌شان را به یکدیگر بگویند تا با هم در یک گروه به مبارزه ادامه دهند. مثلا اگر کرتیس به یارش اعتماد کند نقشش را لو می‌دهد و از سربازان عادی گروه نجات می‌خواهد که با او همکاری کنند. این در صورتی است که این اعتماد میان آن‌ها شکل بگیرد وگرنه لو دادن نقش برایشان خیلی خطرناک می‌شود و بازیکن‌ها می‌توانند بگویند گشتاپو هستند یا پارتیزان.

در طول زمان گفت‌وگو گرداننده به روند حرف‌ها نظارت می‌کند و در این مدت دستیار گرداننده که کافه را نیز می‌گرداند مراقب رفتارهای دیگر بازیکن‌ها است.

در مسابقه ارتش سری بعد از آنکه گفت‌وگو تمام شد دو بازیکنی که به اتاق گفت‌وگوی خصوصی رفتند حق ندارند در طول روزی که بازی می‌کنند درباره نتایج گفت‌وگو حرفی بزنند و باید منتظر باشند تا شب شده و رای‌گیری انجام شود و در روز بعد محتوای گفت‌وگو را افشا کنند.

در هر دور گفت‌وگو تنها ۲ بار امکان رفتن به اتاق ‌گفت‌وگوی خصوصی وجود دارد. یعنی اگر این ۲ فرصت تمام شود بازیکن‌ها باید تا روز بعد صبر کنند تا درخواست گفت‌وگو را مطرح کنند. در دست هر بازیکن یک پلاک مخصوص اتاق گفت‌وگو هست که وقتی درخواست می‌کند آن را به گرداننده بازی می‌سپارد و گرداننده به ۲ نفری که باید در گفت‌وگو شرکت کنند اجازه حضور در اتاق را می‌دهد.

چه زمانی می‌توانند از اسلحه استفاده کنند؟

در مسابقه ارتش سری اگر در طول روز و در خلال گفت‌وگوها گروه گشتاپوها و پارتیزان‌ها به نتیجه‌ای برای شلیک نرسیدند گرداننده بازی اعلام وضعیت اضطراری می‌کند و بازیکن‌ها با زدن ماسک به شب می‌روند. در شب به صورت چشم بسته رای گیری می‌شود تا اگر بازیکنی جزو گروه گشتاپوها باشد از بازی بیرون برود. تعداد رای‌هایی که برای خروج یک بازیکن نیاز است نصف بعلاوه یک است. اگر این تعداد رای برای خروج یک بازیکن وجود نداشت ادامه گفت‌وگوها در روزهای بعد ادامه پیدا می‌کند.

اگر در طول شب ۲ نفر به یک اندازه رای بالا برای خروج بیاورند هیچ کدام به بیرون نمی‌روند و بازی با همان تعداد در روز بعد ادامه پیدا می‌کند.

تکلیف استعلام‌های مسابقه ارتش سری چه می‌شود؟

در مسابقه ارتش سری بعد از آنکه ۲ بازیکن از بازی بیرون بروند ( یا با شلیک مستقیم یا با رای گیری) گرداننده می‌تواند استعلام بازیکن‌های بیرون رفته را اعلام کند. هم گروهی که بازیکن به آن تعلق دارد گفته می‌شود و هم تعداد اسلحه‌هایی که در بازی مانده و بازیکن‌ها می‌توانند از آن برای شلیک استفاده کنند. گرداننده همچنین می‌تواند در استعلام تعداد گفت‌وگوهای باقیمانده در روزهای بعد را برای تصمیم‌گیری اعضا اعلام کند.

چه زمانی بازی ارتش سری تمام می‌شود؟

اگر پارتیزان‌ها در طول بازی با هوشمندی و استفاده از شلیک و رای‌گیری هر ۳ گشتاپو را بیرون کنند بازی را می‌برند. اگر گشتاپوها در خلال گفت‌وگوهای عمومی و خصوصی متوجه شوند که خلبان چه کسی و او را با تیر بکشند پیروز بازی می‌شوند. در واقع تمام بازی بر سر حفظ جان خلبان بازی است و باید هر طور شده او در بازی بماند.

در ادامه می توانید راهنمای تصویری نحوه بازی در مسابقه ارتش سری را مشاهده کنید:

 

 


خبرهای مرتبط

 


 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.

برای هر پرسشی می‌توانید با ما گفت‌وگو کنید:  info@favapress.ir

پرسشی دارید؟