آهنگ چشماتو ببند شروین حاجی‌پور چرا جنجالی شد؟ +‌ فیلم

شروین حاجی‌‌پور خواننده ترانه معروف «برای» که به تازگی برنده جایزه گرمی شد، شهریور امسال موزیک ویدیویی با نام «چشماتو ببند» منتشر کرد.

آهنگ چشماتو ببند شروین حاجی پور شهریور امسال منتشر شده است، اما این آهنگ نه چندان جدید از خواننده‌ی ایرانی برنده‌ی جایزه گرمی چرا جنجالی شده است؟

شروین حاجی‌ پور خواننده ترانه معروف «برای» که به تازگی برنده جایزه گرمی شد، شهریور امسال موزیک ویدیویی با نام «چشماتو ببند» منتشر کرد. گویا حالا منتقدان این خواننده جوان با بررسی ترانه‌های او، این آهنگ را سوژه خوبی برای انتقادهای تند خود قرار داده‌اند.

خبر انتشار آهنگ چشماتو ببند شروین حاجی پور در ۱۳ شهریور ۱۴۰۱ در اینستاگرام این خواننده اعلام شد و طرفدارانش را خوشحال کرد. یعنی پیش از انتشار آهنگ «برای» که می‌توان گفت نقطه عطف زندگی حرفه ای این خواننده بوده است. با این حال گویا منتقدان تازه به فکر این آهنگ افتاده‌اند و در شبکه های اجتماعی و رسانه ها انتقادات تندی به این آهنگ وارد کرده‌اند.

انتقاد روزنامه جوان از آهنگ چشماتو ببند شروین حاجی پور

روزنامه جوان در مطلبی بسیار تند از آهنگ چشماتو ببند شروین حاجی پور انتقاد کرده و آن را مروج خیانت دانست!

فاواپرس / آهنگ چشماتو ببند شروین حاجی‌پور چرا جنجالی شد؟

در بخشی از این مطلب در مورد آهنگ چشماتو ببند شروین حاجی پور آمده است:

جملاتی که در ادامه می‌آید بخشی از ترانه «چشماتو ببند» تازه‌ترین اثر موسیقایی شروین حاجی‌پور است: «دستاشو بگیر و نم پس نده، یواشکی بم تکست نده / اگه دلت تنگ شد برام چشاتو ببندو فرض کن منه / من میگم نمیشناسمش تو‌ام بهش نگو چرا موی بچه‌ش فره (!) / چشماتو ببند فرض کن من پیشتم چشماتو ببند باز شعرمو بخون»

به همراه این ترانه یک عکس منتشر شده که در آن زن جوانی با صورتی غمگین و افسرده در کنار مرد جوان و خندانی که فرزندش (یک پسربچه مو فرفری!) را در بغل گرفته نشان داده می‌شود. تصویر منتشر شده با محتوای ترانه این مسئله را به ذهن مخاطب می‌رساند که زن حاضر در آن، همان کسی است که بر خلاف داشتن شوهر و فرزند و با ارجاعاتی که در شعر وجود دارد، ارتباط نامشروعی با مرد دیگری دارد. خواننده که در جایگاه همان ضلع شوم این عشق مثلثی است، از آن زن می‌خواهد رابطه نامشروعش را از شوهرش پنهان کند و حتی جوری وانمود کند که به همسرش علاقه‌مند است!

وقاحت در این ترانه وقتی بیشتر می‌شود که در پرده دیگری از این ترانه گفته می‌شود: «من میگم نمیشناسمش تو‌ام بهش نگو چرا موی بچه‌ش فره» این یعنی پسربچه‌ای که در تصویر حضور دارد، فرزند مشروع آن زن و مرد نیست بلکه حاصل ارتباط مشروع بین زن شوهر دار با مرد دیگری است!

آن روزی که حاجی‌پور ترانه «برای» را در ایام اعتراضات منتشر کرد، عده‌ای مدعی شدند او به تنهایی چنین اثری خلق کرده‌است، در حالی که بسیاری از متخصصان و ناظران عرصه موسیقی معتقد بودند که نوشتن چنین ترانه و آهنگسازی ویژه برای آن ماحصل و خروجی سلسله‌ای از افراد است و حاجی‌پور صرفاً خواننده آن بود.

اهدای جایزه گرمی توسط جیل بایدن، همسر رئیس‌جمهور امریکا به این خواننده مهر تأیید بر صحت مدعای متخصصان بود که آن آهنگ را دارای پشتوانه فکری و اقدامی کاملاً هدفمند می‌دانستند؛ اتفاقی که انتشار ترانه «چشماتو ببند» نشان داد پشت آهنگ‌ها و ترانه‌های حاجی‌پور یک تیم متخصص با پشتوانه‌های روان‌شناختی و جامعه‌شناختی مخفی‌شده که سعی دارد بدون ایجاد حساسیت و خودنمایی همان خط انحرافی را که شروع کرده‌اند، به پیش ببرند.

این ترانه در حال ترویج و تئوریزه کردن عمل شنیع بین مردان و زنان است. در واقع حاجی‌پور در این ترانه با ترانه‌ای کاملاً آموزشی به کسانی که در چنین فضای ذهنی هستند، توصیه می‌کند به جای طلاق گرفتن از کسی که نسبت به او احساس یا تعلق خاطری ندارند، خیانت به شریک زندگی مشترک‌شان را با پنهان‌کاری ادامه بدهند!

واقعیت چنین تولیداتی که با لفاف هنر ساخته می‌شوند، دقیقاً مصداق توصیه و ترویج فحشا در جامعه با چاشنی آهنگ و ترانه است و برخورد محکم و قانونی با سازندگان و منتشر‌کننده‌های آن‌ها جزو وظایف ذاتی دستگاه‌های نظارتی و قضایی است که نباید متوقف به هیچ نوع نگاه مصلحت‌اندیشانه احتمالی باشد.

شروین حاجی پور در توییتی به واکنش‌ها این‌طور پاسخ داد:

فاواپرس / آهنگ چشماتو ببند شروین حاجی‌پور چرا جنجالی شد؟

شروین حاجی‌پور، با نام اصلی شروین حاجی آقا پور، متولد ۱۰ فروردین ۱۳۷۶ است. این خواننده اهل مازنداران از هشت‌سالگی موسیقی را با یادگیری ویولن آغاز کرده و از ۱۲ سالگی هم مشغول آهنگسازی شده است. او بعد به‌ صورت خودآموز گیتار و پیانو را هم یاد گرفته است.

آهنگ «برای» شروین حاجی پور که در روزهای ابتدایی اعتراضات سراسری در ایران در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود، در کمتر از دو روز بیش از ۴۰ میلیون بار دیده و خیلی زود به ترانه‌ای محبوب تبدیل شد. اما این خواننده و ترانه سرا بعد از انتشار این ترانه در هفتم مهرماه جاری بازداشت و آهنگ «برای» از صفحه اینستاگرامش حذف شد که بعد از چند روز خبر رسید به قید وثیقه آزاد شده است.

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.