استیکر یا وینیل چیست؟ کاربرد و ویژگی‌های آن

اگر برای شما این سوال وجود دارد که استیکر چیست؟ به طور خلاصه می توان گفت استیکر یا وینیل محصولاتی پشت چسبدار هستند که روی متریال مختلف با هدف تبلیغات، زیبایی و… استفاده می شود.

 اگر برای شما این سوال وجود دارد که استیکر چیست؟ به طور خلاصه می توان گفت استیکر یا وینیل محصولاتی پشت چسبدار هستند که روی متریال مختلف با هدف تبلیغات، زیبایی و… استفاده می شود. این چاپ غالبا روی متریالی از جنس پی وی سی انجام می شود از همین رو کیفیت بالایی دارد. در این مطلب بیشتر با پاسخ این سوال که استیکر چیست آشنا خواهید شد.

 اینکه استیکر یا وینیل چیست باید گفت تفاوتی بین این دو وجود ندارد. در واقع وینیل نام تجاری است که بر استیکر می گذارند. امروزه از این استیکرها در کسب و کارهای مختلفی استفاده زیادی می شود. چرا که فرصتی را در اختیار آنها قرار می دهد تا تبلیغات خود را روی هر سطحی که در انظار عموم است استفاده کنند. استیکرها را یکی از بهترین و مناسب ترین شیوه های تبلیغاتی برای کسب و کارها می توان دانست که مقاومت و کیفیت بالایی نیز دارد.

فاواپرس / استیکر یا وینیل چیست؟ کاربرد و ویژگی‌های آن

امروزه از این استیکرها برای تبلیغات وسیع در سطوح مختلف استفاده می کنند. از همین رو در صورتی که نیاز به طراحی و چاپ استیکر برای تبلیغات محیطی و داخلی دارید انتخاب استیکر یکی از گزینه های بسیار مناسب است. شرکت طراحی و چاپ تبلیغاتی چاپ بازار یکی از شرکت های معتبر و باسابقه کشور در زمینه تولید اقلام و طرح های تبلیغاتی است. شما می توانید جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان این شرکت تماس بگیرید. استفاده از ظرفیت بهترین طراحان و نیز به کارگیری به روزترین دستگاه های چاپ برای تولیدات تبلیغاتی یکی از مهمترین مزیت هایی است که چاپ بازار برای مشتریان خود در نظر گرفته است. 

انواع استیکر یا وینیل

استیکرها انواع مختلفی دارند که بسته به نوع کاربرد و هزینه ای که در نظر دارید می توانید از آن استفاده کنید. از مهمترین انواع استیکر موجود در بازار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

استیکر های شیری

این استیکرها در دو شکل مات یا براق چاپ می شوند. آنچه باعث شده این استیکرها را شیری بنامند به دلیل سفید رنگ بودن آن است. این استیکرها به دلیل زمینه سفید رنگ نور را از خود عبور نمی دهند.

استیکر های شیشه ای: این نوع استیکرها در مقایسه با استیکرهای شیری کاربرد بیشتری دارد. در صنعت تبلیغات از این استیکرها برای روی شیشه خودروها و مغازه ها و… استفاده می شود. استیکرهای شیشه ای قابلیت تمیز کردن دارند علاوه بر اینکه کیفیت چاپ آن بسیار بالا می باشد. از این استیکرها برای چاپ برچسب تبلیغاتی نیز می توانید استفاده کنید.

استیکر های مش: نوع دیگری از استیکرها هستند که از نظر ظاهری تفاوتی با دیگر استیکرها ندارند اما از این نوع در مسیر جریان باد و طوفان استفاده می شود. روی سطح این استیکرها سوراخ هایی وجود دارد که مانع پاره شدن و از بین رفتن نرود.

استیکر شیشه‌ای کریستالی

این استیکرهای روی صفحات براق چاپ می شوند و دو طرف آن دید دارد.

استیکر شبرنگی

این استیکرها که روی سطوح پی وی سی چاپ می شود دارای بافت لانه زنبوری است که غالبا در دو نوع مات و براق تولید می شوند. این استیکرها طرح ها، ابعاد و رنگ های مختلفی دارند که مورد استفاده روی وسایل حمل و نقل می باشند. شبرنگ بودن چاپ این استیکرها باعث می شود در محیط های کم نور و تاریک دیده شوند. از این استیکرها برای نصب روی دیوارهای داخلی و خارجی ساختمان ها نیز استفاده زیادی می شود.

ویژگی استیکرها و وینیل های چاپ شده

استفاده از استیکرها و وینیل های چاپ شده ویژگی هایی دارد که لازم است بدانید. از مهمترین این ویژگی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قابل نصب روی سطوح مختلف اعم از شیشه ای، پلاستیکی، فلزی، گچی و…
 • کیفیت بالای جنس و چاپ استیکرها
 • هزینه پایین در مقایسه با سایر روش های تبلیغاتی
 • دوام و ماندگاری بالا
 • مقاومت زیاد در برابر رطوبت، نور خورشید و باد و طوفان
 • تنوع طرح و رنگ بسیار زیاد
 • جذابیت بالا

فاواپرس / استیکر یا وینیل چیست؟ کاربرد و ویژگی‌های آن

کاربرد چاپ استیکر چیست؟

مهمترین کاربردهایی که برای چاپ استیکر در نظر گرفته شده است را میتوان در قالب موارد زیر برشمرد:

 • کاربرد تجاری و تبلیغی و فانتزی از استیکرها
 • استفاده از استیکر برای تبلیغ و چاپ لوگو تبلیغاتی
 • قابلیت استفاده تبلیغی برای محیط های باز و بسته
 • مورد استفاده روی شیشه مغازه ها و بدنه خودروها
 • بسته بندی صنایع غذایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی

کندن استیکر نصب شده

یکی از مهمترین دغدغه هایی که برای استفاده از استیکر وجود دارد، این است که آیا کندن استیکر نصب شده امکان پذیر است یا خیر؟

پاسخ به این سوال ساده است، بله. اما در نظر داشته باشید که این استیکر را از چه سطحی می خواهید جدا کنید:

 • سطح شیشه ای و فلزی
 • پلاستیکی
 • سرامیک و چینی

اگر می خواهید جای چسب استیکر روی سطح مورد نظر باقی نماند لازم است موارد زیر را رعایت کنید.

 1.   ابتدا گوشه ای از استیکر را با ناخن از سطح مورد نظر جدا کنید
 2.   قبل از کندن و جدا کردن کامل استیکر از سطح روی استیکر را با سشوار با دمای پایین گرم کنید تا چسب استیکر نرم شود. پس از آن از نقطه ای که استیکر را جدا کرده اید آرام آرام اقدام به جدا کردن استیکر کنید. این کار را باید بلافاصله پس از گرفتن سشوار انجام دهید. چون تعلل در این کار باعث سرد شدن چسب استیکر و سخت شدن آن می شود.

در نظر داشته باشید که علاوه بر این روش از روش های دیگری مانند استفاده از پنبه و الکل، غوطه ور کردن شئی دارای برچسب استیکر در آب و… نیز استفاده کنید.

فاواپرس / استیکر یا وینیل چیست؟ کاربرد و ویژگی‌های آن

جوهر چاپ برای استیکر وینیل چیست؟

در نظر داشته باشید که برای چاپ وینیل از جوهرهای مختلفی استفاده می شود، عمدتا جوهر مورد استفاده از برخی برندهای معروف آسیایی یا آمریکایی تامین می شود. . از همین رو برای چاپ آن لازم است از دستگاه های متناسب با این جوهرها استفاده شود.

از مهمترین دستگاه هایی که به تناسب جوهر مورد نیاز برای چاپ استیکر استفاده می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

چاپ اکوسالونت: یکی از مهمترین دستگاه های چاپ استیکر این  دستگاه است. در صورتی که استیکر مورد نظر برای روی بدنه خودروها استفاده شود لازم است از دستگاه اکوسالونت برای چاپ استیکر استفاده شود. تولیدات این دستگاه برای شیشه فروشگاه های بزرگ نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در نظر داشته باشید که عمر استیکرهای تولید شده توسط دستگاه اکوسالونت حدود 8 تا 12 ماه است. 

چاپ سالونت بیس: دستگاه دیگری که برای چاپ استیکر مورد استفاده قرار می گیرد سالونت بیس است که کیفیتی برابر دستگاه اکوسالونت دارد. با این تفاوت که دوام و ماندگاری استیکرهای این دستگاه حدود 2 سال است. از استیکرهای چاپ شده توسط این دستگاه نیز برای روی بدنه خودروها و شیشه فروشگاه ها استفاده می شود.

 

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.