همه‌چیز درباره تغییر خودرو در سامانه یکپارچه فروش خودرو + ویدیو

امکان تغییر خودرو در سامانه یکپارچه فروش برای مدل‌های وجود دارد، که بیشترین اختلاف قیمت را بین کارخانه و بازار تجربه می‌کنند و به همین خاطر متقاضی بیشتری دارند.

فاواپرس: نتایج قرعه کشی متقاضیان سامانه یکپارچه فروش خودرو بسیاری از متقاضیان یا به دنبال انصراف هستند یا تغییر خودرو هستند، اما امکان تغییر خودرو در سامانه یکپارچه فروش برای مدل‌های وجود دارد، که بیشترین اختلاف قیمت را بین کارخانه و بازار تجربه می‌کنند و به همین خاطر متقاضی بیشتری دارند.

فروش خودرو در سامانه یکپارچه تخصیص به آخرین قدم‌های مرحله اول خودش نزدیک می‌شود و قرار است تا آخر هفته اول اردیبهشت ۵۰ هزار محصول به نفرات اولویت اول قرعه‌کشی تحویل داده شود. حالا این وسط متقاضیانی که موعد تحویلشان طبق قرعه به سال بعد موکول شده، امکان تغییر محصول خواهند داشت و برای این کار از روز سه‌شنبه پنجم اردیبهشت سامانه یکپارچه به‌مدت پنج روز دردسترس قرار می‌گیرد.

داستان امکان تغییر خودرو در سامانه یکپارچه را می‌توانیم به‌ماجرای اختلاف قیمت‌ها بین کارخانه و بازار ارتباط بدهیم. مدل‌هایی مثل پژو پارس و ۲۰۷ که بیشترین گپ قیمتی را بین کارخانه و بازار دارند، در ثبت‌نام اولیه نهایتا طرفدار بیشتری داشتند و حالا به‌متقاضیان این خودروها، مدل‌هایی مثل رانا، تارا و هایما پیشنهاد می‌شود.

فاواپرس / تغییر خودرو در سامانه یکپارچه فروش خودرو

امکان تغییر خودرو در سامانه یکپارچه فروش خودرو فراهم شد

پس از مشخص شدن نوبت‌ها و رتبه بندی متقاضیان، حالا امکان ویرایش خودرو بر اساس زمان تحویل فراهم شده است. در این طرح رتبه بندی برای برخی خودرو‌های پر متقاضی سال ۱۴۰۳ بوده به همین دلیل این امکان ویرایش محیا شده تا متقاضیانی که قصد تحویل سریعتر خودرو را دارند، بتوانند زمان تحویل و البته نوع خودرو را تغییر دهند.

مهدی تقدسی در گفتگو با خبرنگار گروه صنعت خبرگزاری صدا و سیما، گفت: قرار است هر متقاضی که رتبه بندی دریافت خودروی آن سال ۱۴۰۳ اعلام شده، بتوانند در سه اولویت متفاوت، سه خودرو انتخاب و در سال ۱۴۰۲ خودرو خود را دریافت کند.

وی افزود: پس از اینکه همه متقاضیان انتخاب خود را انجام دادند، سایت بسته و بر اساس اولویت بندی متقاضی، پالایش اطلاعات آن‌ها انجام و ترتیب تحویل خودرو در سال ۱۴۰۲ مشخص خواهد شد.

مدیر سامانه یکپارچه تخصیص خودرو با بیان اینکه اکنون امکان ویرایش خودرو و زمان تحویل بر اساس ظرفیت تولید خودروسازان فراهم شده است، گفت: برای تعدادی خودروی پرمتقاضی مانند دنا که محدودیت تولید داشت زمان تحویل به متقاضیان سال ۱۴۰۳ مشخص شده است، حال اگر متقاضی نیاز سریعتر به خودرو دارد، می‌تواند اکنون نوع خودرو و زمان تحویل را تغییر دهد.

بر این اساس؛ ۵ اردیبهشت، سامانه یکپارچه فروش خودرو باز و تا ۵ روز فعال می‌ماند و در ۳ روز پالایش اطلاعات ثبت شده انجام خواهد شد. متقاضیان خرید خودرو می‌توانند با مراجعه به سایت سامانه فروش یکپارچه به نشانی www.esalecar.ir ویرایش اطلاعات خود را انجام دهند.

سامانه یکپارچه تخصیص خودرو از سه‌شنبه پنجم اردیبهشت برای تغییر خودرو متقاضیانی که اولویت دریافت محصولشان به ۱۴۰۳ موکول شده، باز می‌شود. هفته گذشته بعد از انجام قرعه‌کشی نخستین مرحله از فروش خودرو در سامانه یکپارچه مشخص شد که به‌زودی امکان تغییر خودرو برای بخشی از متقاضیان فراهم شده و حالا قرار است این امکان از روز پنجم اردیبهشت فراهم شود.

ناگفته نماند که باز شدن سامانه یکپارچه به معنی آغاز مرحله ثبت‌نام جدید نیست و کسانی که تا الان در سامانه یکپارچه اسم‌نویسی نکردند، باید حداقل تا مرحله دوم که زمان اجرای آن به نیمه اردیبهشت موکول شده، دندان روی جگر بگذارند.

امکان تغییر خودرو در سامانه یکپارچه فروش مفهوم ساده‌ای دارد. آنطور که مسئولان ایرانخودرو می‌گویند، چندتا از محصولات این کارخانه نسبت به سایر محصولات متقاضی بیشتری داشتند و حالا که موعد دریافت محصول برای برخی از متقاضیان به سال ۱۴۰۳ موکول شده، آن‌ها می‌توانند سراغ مدل‌های دیگری بروند که هنوز ظرفیت فروششان در سال ۱۴۰۲ تکمیل نشده است.

امکان تغییر کدام خودرو‌ها در سامانه یکپارچه فروش وجود دارد؟

امکان تغییر خودرو در سامانه یکپارچه فروش برای مدل‌های وجود دارد، که بیشترین اختلاف قیمت را بین کارخانه و بازار تجربه می‌کنند. منظورمان همان مدل‌هایی مثل پژو پارس است که الان با تفاوت تقریبا ۲۰۰ درصدی نسبت به نرخ کارخانه در بازار فروخته می‌شود.

حالا مدیران ایران خودرو می‌گویند علاوه بر پژو پارس، پژو ۲۰۷ و دنا هم به‌خاطر اینکه متقاضی بیشتری داشتند، موعد تحویل برخی از متقاضیان به سال ۱۴۰۳ موکول شده است. البته مسئولان وزارت صمت به‌عنوان متولی سامانه یکپارچه فروش خودرو هنوز آمار دقیقی از تعداد متقاضیان هر محصول اعلام نکردند، اما الان مشخص شده که طبق پیش‌بینی‌ها بیشترین متقاضی را امثال پژو پارس و ۲۰۷ داشتند. چرا گفتیم طبق انتظار؟ چون اگر یک سال قبلی را ملاک قرار بدهیم، پژو پارس و ۲۰۷ همیشه جزو مدل‌های محبوب خریداران خودرو در طرح‌های فروش فوق‌العاده ایرانخودرو بودند.

امکان انتخاب کدام خودرو‌ها وجود خواهد داشت؟

سامانه یکپارچه فروش خودرو از سه‌شنبه پنجم اردیبهشت برای متقاضیانی که خواستار تغییر خودرو دریافتی هستند، باز می‌شود. مدیرعامل ایران خودرو پیشنهاد داده، متقاضیان دنا، ۲۰۷ و پژو پارس به‌جای این مدل‌ها سراغ امثال تارا، رانا و هایما بروند که هنوز ظرفیت ۱۴۰۲ آن‌ها تکمیل نشده است.

در بخش قبلی درباره راز محبوب بودن مدل‌هایی مثل پژو پارس را به‌اختلاف قیمتشان بین کارخانه و بازار ارتباط دادیم و همین فرمول چیزی است که باعث می‌شود، مدل‌هایی مثل تارا و رانا کمترین متقاضی را داشته باشند. الان که پژو پارس تفاوت قیمت تقریبا ۲۰۰ درصدی را تجربه می‌کند، شاهد گپ ۱۳۰ درصدی بین قیمت کارخانه و بازار رانا هستیم و این عدد برای نسخه‌های دنده‌ای و اتومات تارا به‌ترتیب ۱۲۵ و ۱۲۰ درصد محاسبه می‌شود.

فاواپرس / تغییر خودرو در سامانه یکپارچه فروش خودرو

مراحل گام به گام تغییر خودرو در سامانه یکپارچه فروش خودرو

۱. بر روی جزییات سفارش کلیک کنید

فاواپرس / تغییر خودرو در سامانه یکپارچه فروش خودرو

۲. بر روی لغو سفارش کلیک کنید و سپس دکمه تایید را بزنید

فاواپرس / تغییر خودرو در سامانه یکپارچه فروش خودرو

۳. پیام عملیات با موفقیت انجام شد را باید مشاهده کنید

۴. بر روی خانه کلیک کنید

۵. شرکتی که می خواهید خودروی آن را سفارش دهید را انتخاب کنید

۶. خودرویی را که می خواهید انتخاب کنید و سپس بر روی سفارش طرح عادی کلیک کنید

۷. تیک های درون کادر را زده و اولویت خود را انتخاب کنید

۸. تا ۵ اولویت با ۵ خودروی مختلف می توانید انتخاب کنید و در نهایت ثبت نهایی را بزنید

۹. بعد از ثبت نهایی باید پیام ثبت با موفقیت را مشاهده کنید

۱۰. در نهایت در در قسمت جزئیات سفارش می توانید خودروهای انتخاب شده براساس اولویت را مشاهده کنید.

امکان انصراف در سامانه یکپارچه فروش خودرو وجود دارد

فاواپرس / امکان انصراف در سامانه یکپارچه فروش خودرو وجود دارد

براساس آن چه سخنگوی صمت اعلام کرده امکان انصراف برای ثبت نام کنندگان وجود دارد.

قالیباف در این رابطه اعلام کرد: نوبت دوم ثبت‌نام خودرو در قالب طرح یکپارچه تخصیص خودرو به‌جای پایان بهار (که پیشتر اعلام شده بود) در نیمه اردیبهشت انجام خواهد شد اما کسانی که در نوبت اول این طرح ثبت‌نام کرده‌اند تنها در صورتی می‌توانند در مرحله دوم خودرو ثبت‌نام کنند که ابتدا از طرح اول انصراف دهند.

با توجه به آنچه قالیباف گفته است می توان گفت امکان انصراف از خرید خودرو در طرح یکپارچه وجود دارد. پس از آن می توان در طرح جدید ثبت نام کرد.

فاواپرس / جزییات ثبت‌نام در طرح فروش خودروهای داخلی اعلام شد / 7 راز درباره طرح فروش یکپارچه خودرو‌ داخلی / فروش بدون قرعه کشی خودرو

مراحل انصراف از طرح یکپارچه خودرو و آزادسازی ۱۰۰ میلیون مسدود شده

۱.ابتدا در سایت www.esalecar.ir ثبت نام کنید.

۲.پس از ثبت نام وارد سایت شده و کد ملی و کلمه عبور خود را برای ورود به پروفایل کاربری وارد کنید.

۳. در گوشه بالا سمت چپ روی گزینه حساب کاربری کلیک کرده و در منوی باز شده روی انصراف از طرح کلیک کنید.

۴. سپس مطابق تصویر زیر کد تصویری را پاسخ داده و روی دکمه تایید بزنید و کد پیامک دریافتی را در قسمت مربوطه وارد کنید.

فاواپرس / تغییر خودرو در سامانه یکپارچه فروش خودرو

۵. در نهایت درخواست شما نهایی شده و حداکثر تا ۷۲ ساعت پول شما در حساب وکالتی مربوطه آزاد و قابل برداشت خواهد شد.

فهرست کامل ۲۸ خودرو برای تغییر در سامانه یکپارچه فروش خوردو

فاواپرس / تغییر خودرو در سامانه یکپارچه فروش خودرو

براساس اعلام وزارت صمت، متقاضیان خودروهایی که نوبت تحویل آن‌ها سال ۱۴۰۳ است می‌توانند با مراجعه به این سامانه و لغو سفارش قبلی، از سبد محصولات اعلامی در سایت، ۵ اولویت را انتخاب کنند.

نکته مهم: ۵ گزینه را انتخاب کنید

در اطلاعیه‌ای که در این سامانه بارگذاری شده به متقاضیان توصیه شده که برای بالابردن شانس دریافت خودرو در سال ۱۴۰۲، حتی الامکان ۵ گزینه را انتخاب کنند.

سامانه یکپارچه عرضه خودرو به مدت ۵ روز تا دهم اردیبهشت به روی متقاضیان ویرایش باز خواهد بود.

فاواپرس / تغییر خودرو در سامانه یکپارچه فروش خودرو

بر همین اساس، افرادی که در طرح نخست سامانه یکپارچه اولویت سال ۱۴۰۳ برای آنها احراز شده است می‌توانند نسبت به تعیین ۵ اولویت از میان خودروهای زیر که امکان تعیین اولویت آنها در سال ۱۴۰۲ وجود دارد، اقدام نمایند. بدیهی است اگر متقاضی یک خودرو بیش از ظرفیت تعیین شده آن برای سال ۱۴۰۲ باشد ممکن است افراد مازاد بر ظرفیت نوبت سال بعد را دریافت نمایند.

سوالات پرتکرار متقاضیان درباره سامانه یکپارچه فروش خودرو

عرضه خودرو در سامانه یکپارچه فروش درحالی مرحله اول را پشت سر می‌گذارد که هنوز برای متقاضیان ابهاماتی وجود دارد. ایرانخودرو بخشی از این ابهام‌ها را پاسخ داده که در این مطلب آن‌ها را در سه بخش به‌شکل خلاصه مرور می‌کنیم.

یکی از مهمترین سوالات متقاضیان درباره غیرقابل انتخاب بودن هایما S۷ در سامانه بود که ایرانخودرو گفته همزمان با تعطیلات عید فطر اختلالی برای سایت رخ داده و حالا با برطرف شدن این اختلال، امکان انتخاب هایما S۷ وجود خواهد داشت. مورد دوم غیرقابل انتخاب بودن نمایندگی مورد نظر برای تحویل خودرو محسوب می‌شود. ایرانخودرو گفته ظرفیت نمایندگی‌های فروش فعلا برابر است، اما قرار است باتوجه به میزان درخواست‌ها از هر نمایندگی، ظرفیت جدیدی اختصاص داده شود.

موضوع سوم هم که توسط برخی از متقاضیان مطرح شده، به اراوه مدارک لازم برای ثبت‌نام است که در بخشنامه اشاره‌ای به گواهی‌نامه نشده است. با این حال ایرانخوردو توضیح داده که طبق روال سال‌های گذشته، شرط خرید خودرو از کارخانه دارا بودن ۱۸ سال سن، گواهی‌نامه و نخریدن خودرو از خودروسازان طی ۴۸ ماه قبلی است.

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.

برای هر پرسشی می‌توانید با ما گفت‌وگو کنید:  info@favapress.ir

پرسشی دارید؟