دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

نهاد ناظر بر VODها را مشخص می‌کنیم

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بدون اینکه به ساترا یا نهاد دیگری اشاره کند از مشخص شدن تکلیف نهاد ناظر بر VODها برای نظارت بر محتوای این پلتفرم‌ها خبر داد.

به گزارش پیوست، عبدالحسین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور در برنامه جهان‌آرا که شبکه تلویزیونی افق پخش می‌شود از ترویح بی‌حجابی در VODها انتقاد کرد و از مشخص شدن تکلیف نهاد مسئول این پلتفرم‌ها سخن گفت.

خسروپناه در این رابطه گفت: در نظارت بر برخی فعالیت‌ها مانند سریال‌های خانگی کم‌کاری کردیم. شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه نقش دارد. مثلا یکی از مشکلات این بود که مسئولیت اصلی VODها معلوم نبود. ما کاری که با کمک بعضی از عزیزان شروع کردیم این است که در حال مشخص کردن این تکلیف هستیم که دستگاه‌ها مشخصی بیاید و نظارت کند.

او ادامه داد: الان مشکل چندانی در سریال‌های تلویزیون نداریم اما سوال این است سریال‌های خانگی که ساخته می‌شود آیا فرهنگ حجاب را ترویج می‌کند یا بی‌حجابی را؟ بعضی از این فیلم‌ها تحکیم خانواده را زیر سوال می‌برد.

اختلاف‌ها بر سر نهاد ناظر بر VODها از زمان رونق گرفتن کسب‌وکارهای این حوزه همواره وجود داشته است. از سویی وزارت ارشاد خود را مسئول نظارت بر این پلتفر‌م‌ها می‌داند و از سویی ساترا به عنوان نهاد زیرمجموعه سازمان صداوسیما برای نظارت بر رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر برای خود وجاهت قانونی قائل است. منتقدان ساترا اما باور دارند این نهاد از لحاظ قانونی مجاز به دخالت در امور VODها نیست.

علاوه بر این منتقدان می‌گویند با توجه به اینکه پلتفرم تلوبیون متعلق به سازمان صداوسیما است، ساترا به عنوان نهاد زیرمجموعه این سازمان نمی‌تواند بر تلوبیون نظارت کند و از این حیث نیز تعارض منافع وجود دارد.

از سویی دیگر ساترا به تازگی نهادی به نام رصتا تاسیس کرده که سعید مقایسه،‌ رئیس ساترا می‌گوید نهادی صنفی است که رویکرد آن خودتنظیم‌گری مشارکتی است. فعالان بخش خصوصی اما با تشکیل رصتا مخالف‌اند و باور دارند و این تصمیم را ضدصنفی می‌دانند.

به نظر می‌رسد شورای عالی انقلاب فرهنگی قصد دارد از لحاظ قانونی نیز جایگاه ساترا را به عنوان نهاد ناظر و تنظیم‌گر VODها تثبیت کند. در این صورت باید منتظر ماند و دید این پلتفرم‌ها چه واکنشی در برابر این مساله نشان خواهند داد.

 

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.