13 علامت هک شدن گوشی و راهکار مقابله با آن

یکی از دغدغه‌های مالکین گوشی‌های هوشمند، این است که چطور بفهمیم گوشی ما هک شده است یا نه؟ اگر شما هم چنین نگرانی دارید همراه فاواپرس باشید تا با نشانه‌های هک شدن گوشی آشنا شوید.

یکی از دغدغه‌های مالکین گوشی‌های هوشمند، این است که چطور بفهمیم گوشی ما هک شده است یا نه؟ اگر شما هم چنین نگرانی دارید همراه فاواپرس باشید تا با نشانه‌های هک شدن گوشی آشنا شوید.

در این مطلب می‌خوانید: - پنهان
 1. نشانه‌های نرم‌افزاری هک شدن گوشی موبایل
  1. کند شدن بیش از اندازه گوشی
  2. ارسال و دریافت پیامک‌های خودکار و عجیب!
  3. نصب خودکار اپلیکیشن‌های عجیب
  4. افزایش ناگهانی مصرف ترافیک اینترنت
  5. کم شدن خودکار شارژ سیم کارت یا قبض‌های نجومی
  6. نشان دادن پیام‌های پاپ آپ عجیب و خودکار
  7. اسپم شدن خودکار ایمیل‌های ارسالی شما
  8. باز شدن خودکار سایت‌های نامربوط
  9. از کار افتادن برخی اپلیکیشن‌ها و تغییر خودکار زبان در وبگردی
 2. نشانه‌های سخت‌افزاری هک شدن گوشی موبایل
  1. خالی شدن سریع باتری
  2. داغ شدن بدون دلیل گوشی
  3. خاموش و روشن شدن گوشی
  4. نویز و پارازیت در تماس‌ها
 3. راهکارهای نجات گوشی هک شده
  1. برنامه‌های ناشناخته را حذف کنید
  2. از نرم افزار‌های آنتی ویروس استفاده کنید
  3. گوشی خود را به‌روز نگه دارید
  4. صورت حساب گوشی خود را بررسی کنید
  5. بازگشت به تنظیمات کارخانه
 4. چگونه از هک شدن گوشی خود جلوگیری کنیم؟
  1. سیستم‌عامل و اپلیکیشن‌های گوشی خود را به‌روزرسانی کنید
  2. از وای‌فای عمومی دوری کنید
  3. گوشی خود را قفل کنید
  4. از احراز هویت دو مرحله‌ای استفاده کنید
  5. از رمز عبور قوی استفاده کنید
  6. مراقب ایمیل‌های اسپم و فیشینگ باشید
  7. از خصوصیات محافظتی داخل دستگاه استفاده کنید
  8. از آنتی‌ویروس استفاده کنید
  9. سطح دسترسی‌ها را مدیریت کنید
  10. بکاپ
  11. از شارژر‌های عمومی استفاده نکنید

باید بگوییم برای فهمیدن هک شدن گوشی کد دستوری خاص یا برنامه‌ای وجود ندارد و شما تنها از طریق برخی نشانه‌ها می‌توانید متوجه شوید که گوشی شما هک شده است. هم‌چنین می‌توانید از یک شخص فنی در این زمینه کمک بگیرید.

در ادامه همراه ما باشید تا با علایم و نشانه‌های هک شدن گوشی و راهکار نجات گوشی هوشمند هک شده آشنا شوید.

فاواپرس / 13 علامت هک شدن گوشی و راهکار مقابله با آن

نشانه‌های نرم‌افزاری هک شدن گوشی موبایل

اول از همه به بررسی نشانه‌های نرم‌افزاری هک شدن گوشی می‌پردازیم. این موارد ارتباطی به سخت‌افزار گوشی شما ندارند و تنها در کارکردن با برنامه‌ها، ارسال و دریافت پیامک و وب‌گردی خود را نشان می‌دهند.

کند شدن بیش از اندازه گوشی

اولین و واضح‌ترین نشانه‌ی هک شدن گوشی کند شدن بیش از حد آن است. کند شدن بیش از اندازه گوشی یا تبلت می‌تواند یکی از نشانه‌هایی باشد که خبر از هک شدن دستگاه و به سرقت رفتن اطلاعات آن دارد!

البته همیشه کند شدن گوشی و تبلت به معنای هک شدن دستگاه نیست، زیرا تمام گوشی و تبلت‌ها به مرور زمان و با افزایش حجم اطلاعاتی که در حافظه آن‌ها ذخیره می‌شود کند می‌شوند و این مسئله یک امر کاملا طبیعی است. کند شدن گوشی زمانی می‌تواند یکی از نشانه‌های هک شدن آن باشد که به طور ناگهانی و بدون دلیل باشد و شدت آن بیش از اندازه باشد.

برای مثال تصور کنید تا دیروز به راحتی از گوشی خود استفاده می‌کردید و کوچک‌ترین لگ و تاخیری هم در عملکرد آن وجود نداشت، اما از امروز و با نصب یک اپلیکیشن جدید عملکرد دستگاه به شدت کند شده است! در این حالت کندی عملکرد گوشی می‌تواند یکی از نشانه‌های هک شدن باشد. پس کند شدن ناگهانی گوشی و تبلت را جدی بگیرید!

فاواپرس / 13 علامت هک شدن گوشی و راهکار مقابله با آن

ارسال و دریافت پیامک‌های خودکار و عجیب!

دومین علامت هک شدن گوشی ارسال و دریافت پیامک‌های خودکار و عجیب است. بله ارسال و دریافت پیامک‌های عجیب هم می‌تواند یکی دیگر از نشانه‌های هک گوشی موبایل باشد.

در مورد ارسال پیامک که همه چیز مشخص است! اگر گوشی شما به طور خودکار پیامکی به هر شماره‌ای ارسال می‌کند، مطمئن باشید که این روند بسیار مشکوک بوده و ناشی از عاملی مخرب است و می‌تواند نشانه هک شدن گوشی باشد!

اما در مورد دریافت پیامک‌های عجیب باید بگوییم که منظور از پیامک‌های عجیب، پیامک‌های تبلیغاتی نیست که این روز‌ها به وفور از سوی اپراتور‌های تلفن همراه ارسال می‌شود؛ این پیامک‌ها نمی‌توانند نشانه هک گوشی باشند. بلکه پیامک‌های دریافتی که شامل محتوای عجیب هستند و از سوی شماره‌های ناشناس ارسال می‌شوند و شما اصلا متوجه آن‌ها نمی‌شوید، می‌توانند نشانه هک شدن دستگاه باشند.

نصب خودکار اپلیکیشن‌های عجیب

نصب ناخواسته‌ی اپلیکیشن یا برنامه‌های عجیب و غریب به صورت خودکار بر روی گوشی یکی از اصلی‌ترین نشانه‌هایی است که می‌تواند خبر از هک موبایل شما داشته باشد.

اپلیکیشن‌ها در گوشی‌های موبایل نباید بدون اجازه شما نصب شوند و اگر این مسئله اتفاق افتاد مطمئنا با شرایط مشکوک و عجیبی رو به رو خواهید بود! اگر با مشکلی این چنینی رو به رو شدید، حتما در رابطه با اپلیکیشنی که به طور خودکار در گوشی نصب شده تحقیق کنید و از سلامت آن مطمئن شوید. همچنین توصیه می‌کنیم حتما اپلیکیشن مورد نظر را از روی دستگاه حذف نمایید تا از سرقت اطلاعات جلوگیری کنید. پس نصب خودکار اپلیکیشن‌های عجیب را به عنوان یکی دیگر از علامت‌های هک گوشی موبایل جدی بگیرید.

فاواپرس / 13 علامت هک شدن گوشی و راهکار مقابله با آن

افزایش ناگهانی مصرف ترافیک اینترنت

یکی دیگر از نشانه‌های هک شدن موبایل شما، افزایش بی از حد مصرف اینترنت است. اغلب ابزار‌هایی که برای هک کردن گوشی‌های موبایل و رد و بدل اطلاعات از آن‌ها استفاده می‌شود مبتنی بر اینترنت هستند؛ یعنی از شبکه اینترنت برای رد و بدل اطلاعات استفاده می‌کنند؛ بنابراین زمانی که گوشی شما هک می‌شود میزان مصرف حجم اینترنت آن هم افزایش پیدا خواهد کرد، چون دائما دیتا و اطلاعات در پس‌زمینه دستگاه در حال رد و بدل شدن است!

پس اگر احساس کردید مصرف اینترنت گوشی موبایل شما به شدت افزایش یافته مطمئن باشید که یک اپلیکیشن مخرب در دستگاه نصب بوده یا عاملی منجر به بروز این مشکل شده و این عامل می‌تواند با هک موبایلتان ارتباط داشته باشد!

کم شدن خودکار شارژ سیم کارت یا قبض‌های نجومی

اگر اعتبار سیم کارت شما یا بهتر بگوییم شارژ آن به صورت خودکار کم می‌شود، ممکن است گوشی موبایل شما هک شده باشد و ارسال پیامک‌ها یا رد و بدل اطلاعات به شیوه‌های خاصی که هکر طراحی کرده منجر به بروز این مشکل شده باشد؛ پس همیشه مساله کم شدن خودکار شارژ سیم کارت یا افزایش قبض موبایل را جدی بگیرید! البته در آیفون‌های اپل برنامه‌های iMessage و FaceTime می‌توانند منجر به کم شدن خودکار شارژ پولی شوند که این دو مورد مربوط به هک شدن گوشی نیستند.

فاواپرس / 13 علامت هک شدن گوشی و راهکار مقابله با آن

نشان دادن پیام‌های پاپ آپ عجیب و خودکار

ممکن است یکی از علامت‌های هک شدن گوشی نمایان شدن پیام‌های پاپ آپ عجیب و خودکار در آن باشد. اگر به تازگی گوشی شما با مشکل نمایان شدن پیغام‌های پاپ آپ عجیب رو به رو شده، احتمالا پای یک اپلیکیشن مخرب و جاسوسی در میان است! بنابراین این مسئله هم می‌تواند از دیگر نشانه‌های هک شدن موبایل باشد. برای رفع این مسئله باید حتما اپلیکیشن مخربی که نصب کرده‌اید را شناسایی و از روی دستگاه حذف کنید.

چند وقت پیش ارسال خودکار پیغام‌های دعوت به کانال و گروه‌های تلگرام و باز شدن خودکار این اپلیکیشن دردسری برای خیلی از کاربران شده بود که عامل به وجود آمدن آن مشکل هم به نصب یک اپلیکیشن مخرب مربوط می‌شد.

اسپم شدن خودکار ایمیل‌های ارسالی شما

یکی از نشانه‌های هک شدن گوشی موبایل، می‌تواند اسپم شدن خودکار ایمیل‌های ارسالی شما باشد. اگر ایمیل‌هایی که از گوشی یا تبلت خود برای دیگران ارسال می‌کنید به طور خودکار در پوشه اسپم آن‌ها قرار داده می‌شوند، این مسئله می‌تواند یکی دیگر از نشانه‌های هک شدن موبایلتان باشد. یعنی اگر ایمیل‌های ارسالی شما به طور خودکار بلاک و اسپم شوند، احتمالا کد‌های مخربی در دستگاه فعال هستند که منجر به برزو این مشکل و اختلال در روند ارسال ایمیل می‌شوند و شاید اطلاعات ایمیل شما توسط هکر مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد! پس این مسئله هم یکی دیگر از نشانه‌های احتمالی هک شدن گوشی یا تبلت هاست.

فاواپرس / 13 علامت هک شدن گوشی و راهکار مقابله با آن

باز شدن خودکار سایت‌های نامربوط

خیلی از کد‌های مخربی که توسط هکر‌ها نوشته می‌شود و منجر به بروز اختلال در عملکرد گوشی یا تبلت می‌شوند شما را به وبسایت‌های عجیب هدایت خواهند کرد! برای مثال تصور کنید در حال استفاده از گوشی خود هستید و به طور خودکار مرورگر دستگاه باز و شما را به سایت خاصی هدایت می‌کند! مطمئن باشید در این شرایط مشکلی جدی در گوشی شما وجود دارد و احتمال هک آن بالاست. در اغلب موارد نصب یک اپلیکیشن مخرب منجر به بروز مشکلات این چنینی شده و بستر مناسب را برای هک موبایل شما فراهم می‌کند؛ بنابراین اپلیکیشن مخرب را پیدا و از روی گوشی حذف کنید.

از کار افتادن برخی اپلیکیشن‌ها و تغییر خودکار زبان در وبگردی

یکی دیگر از نشانه‌های هک شدن گوشی موبایل این است که به دلیل استفاده از پروکسی‌های خاص توسط هکرها، در حین وبگردی زبان مرورگر و محتوا یا حتی تبلیغاتی که نمایش داده می‌شوند تغییر پیدا می‌کنند! در برخی شرایط هم استفاده از پروکسی توسط هکر‌ها می‌تواند منجر به از کار افتادن اپلیکیشن‌های خاصی شود؛ بنابراین اگر از این موارد مشکوک در موبایل یا تبلت خود دیدید، می‌تواند یکی دیگر از نشانه‌های هک شدن باشد.

نشانه‌های سخت‌افزاری هک شدن گوشی موبایل

حالا زمان بررسی کردن علامت‌هایی است که بدون باز کردن گوشی هم نمایان می‌شوند. این نشانه‌های هک گوشی بیشتر به باتری گوشی و خاموش و روشن شدن آن مربوط می‌شود.

فاواپرس / 13 علامت هک شدن موبایل و راهکار مقابله با آن

خالی شدن سریع باتری

خالی شدن سریع شارژ باتری از دیگر دلایلی است که به صورت حتم نمی‌تواند نشان‌دهنده هک شدن گوشی موبایل باشد و در خیلی از موارد ممکن است به دلیل افت کیفیت شارژدهی باتری یا تنظیمات نادرست در دستگاه به وجود بیاید.

اما در برخی شرایط خاص ممکن است خالی شدن شارژ باتری به طور ناگهانی و به شکل مشکوکی انجام شود که این مساله می‌تواند یکی از نشانه‌های هک گوشی موبایل باشد و حتما باید جدی گرفته شود. چون زمانی که گوشی هک شود، اطلاعات خاصی در پس زمینه آن رد و بدل می‌شوند و انجام این کار نیاز به صرف انرژی باتری دارد. به همین دلیل زمانی که گوشی هک شود، شارژ باتری آن زودتر از حالت عادی خالی خواهد شد.

داغ شدن بدون دلیل گوشی

یکی دیگر از دلایل کاملا روشنی که می‌تواند نشان‌دهنده هک شدن گوشی موبایل شما باشد مربوط به داغ شدن عجیب و بدون دلیل بدنه دستگاه می‌شود.

داغ شدن گوشی در حالتی که یک اپلیکیشن یا بازی سنگین را در آن اجرا می‌کنید امری کاملا طبیعی است، اما اگر زمانی که در حال استفاده از گوشی نیستید شاهد داغ شدن عجیب و بدون دلیل آن باشید، حتما با شرایط مشکوکی رو به رو خواهید بود که می‌تواند ناشی از هک موبایل باشد.

زمانی که گوشی شما هک شود و اطلاعات در پس زمینه آن در حال رد و بدل باشند، پردازنده گوشی در حال کار خواهد بود و این مسئله منجر به داغ شدن دستگاه بدون اینکه شما از آن استفاده‌ای کرده باشید می‌شود. پس داغ شدن بدون دلیل گوشی یا تبلت خود را نادیده نگیرید و توجه ویژه‌ای به این مساله داشته باشید.

فاواپرس / 13 علامت هک شدن موبایل و راهکار مقابله با آن

خاموش و روشن شدن گوشی

یک نشانه دیگر از حضور فردی مزاحم در گوشی شما، خاموش و روشن شدن‌های مداوم و بی‌دلیل گوشی است! اگر گوشی شما مدتی است که خودکار ری‌استارت می‌شود بدانید که ممکن است اتفاق شومی در انتظار شما باشد!

نویز و پارازیت در تماس‌ها

بعضی از بدافزار‌هایی که برای جاسوسی و هک گوشی به‌ویژه برای ضبط تماس‌های شما طراحی شده‌اند، نویز و پارازیت عجیبی روی تماس‌های ورودی و خروجی شما می‌اندازند! اگر تماس‌های شما دارای نویز غیرعادی است که قبلا تجربه نکردید، هوشیار باشید؛ این می‌تواند یک نشانه هک شدن گوشی باشد!

راهکارهای نجات گوشی هک شده

صرف آگاهی از این که کسی برخلاف میل شما به گوشی‌تان دسترسی پیدا کرده می‌تواند ترسناک باشد. همه ما اطلاعات مهم و شخصی بسیار زیادی را در گوشی خود نگهداری می‌کنیم. کار‌های بانکی انجام می‌دهیم، با دوستان و خانواده صحبت می‌کنیم، و اطلاعات شخصی را با دیگران تبادل می‌کنیم. در چنین شرایطی، امنیت گوشی بسیار بااهمیت می‌شود. اگر فکر می‌کنید هک شده‌اید لازم است تا فورا دست به کار شده و اقدامی بکنید.

برنامه‌های ناشناخته را حذف کنید

اگر یادتان نمی‌آید که برنامه‌ای را دانلود و نصب کرده باشید و نمی‌دانید هدف آن چیست و چه کار می‌کند، بهترین راه این است که برای ایمنی آن را حذف کنید. شما متوجه خواهید شد این برنامه‌ها بدون آنکه شما قبلا آن‌ها را دیده باشید یا با آن‌ها کار کرده باشید، در پس زمینه در حال اجرا هستند.

فاواپرس / 13 علامت هک شدن موبایل و راهکار مقابله با آن

از نرم افزار‌های آنتی ویروس استفاده کنید

تعداد زیادی برنامه آنتی ویروس خوب برای تمام سیستم عامل‌ها طراحی شده‌اند. استفاده از این نوع نرم‌افزارها شما را از حملات احتمالی خارجی و هک شدن گوشی ششما محافظت می‌کند. نسخه‌های رایگان موجود هستند، اما محافظت برتر با برچسب قیمت همراه خواهند بود.

گوشی خود را به‌روز نگه دارید

به‌روزرسانی‌های منظم باعث می‌شود امنیت گوشی در وضعیت مناسب حفظ شود. شما باید سیستم امنیت گوشی خود را تا حد امکان به‌روز نگه دارید. ممکن است دردسرساز به نظر برسد، اما نادیده گرفتن این به‌روزرسانی در دراز مدت برای شما هزینه به همراه خواهد داشت. نیم ساعت یا بیشتر وقت بگذارید و گوشی خود را به‌روزرسانی کنید.

صورت حساب گوشی خود را بررسی کنید

اگر گوشی شما هک شده باشد، متوجه یک صورت حساب ماهانه بالاتر از حد معمول خواهید شد. فعالیت اضافه به احتمال زیاد هزینه داده شما را بالا خواهد برد. جزئیات قبض تلفن را از اپراتور دریافت کرده و آن را با دقت بررسی کنید. در تماس بودن با ارایه‌دهنده خدمات، می‌تواند از هزینه‌های اقتصادی شما جلوگیری کند.

بازگشت به تنظیمات کارخانه

این کار باید آخرین راه حل باشد. بازگشت به تنظیمات کارخانه تمام داده‌های گوشی شما را پاک خواهد کرد و آن را به حالت اولیه و تنظیمات پیش فرض بازمی‌گرداند. عکس‌های شما، تنظیمات و تمام چیز‌های دیگر پاک خواهند شد. در این صورت، هر گونه برنامه هک به همراه تمام فایل‌های شما از گوشی حذف خواهد شد.

فاواپرس / 13 علامت هک شدن موبایل و راهکار مقابله با آن

چگونه از هک شدن گوشی خود جلوگیری کنیم؟

حالا که دانستیم چطور بفهمیم گوشی هک شده بهتر است با راه های پیشگیری از هک موبایل نیز آشنا شویم. گوشی که در دست دارید از تمام راز‌های شما باخبر است. با استفاده از این نکات کاربردی گوشی خود را از شر هکر‌ها و خرابکار‌ها در امان نگه دارید.

سیستم‌عامل و اپلیکیشن‌های گوشی خود را به‌روزرسانی کنید

شرکت‌های نرم‌افزاری به صورت مرتب در حال به‌روزرسانی محصولات نرم‌افزاری خود هستند. بسیاری از به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار و وصله‌هایی که برای ترمیم باگ‌ها منتشر می‌شوند باعث بهبود امنیت و بالا بردن سپر دفاعی گوشی در برابر سارقان و متجاوزان می‌شوند. هر زمان که خبر تازه‌ای در خصوص به‌روزرسانی سیستم‌عامل یا هر اپلیکیشنی که استفاده می‌کنید منتشر شد، بدون درنگ آن‌ها را نصب کنید.

از وای‌فای عمومی دوری کنید

تقریبا همه کاربران از خطرات استفاده از وای‌فای عمومی و باز مطلع هستند. وای‌فای عمومی رایگان که در تمام مراکز خرید، کافه‌ها، رستوران‌ها، فرودگاه‌ها و سایر اماکن عمومی ارایه می‌شود بهترین فرصت برای سوءاستفاده هکر‌ها است. برای جلوگیری از هک شدن گوشی خود تلاش کنید تا جای ممکن از اینترنت خط خود استفاده کنید و هروقت در مکان‌های عمومی هستید وای‌فای گوشی را خاموش کنید.

علاوه بر این، در مکان‌های عمومی بلوتوث گوشی را هم خاموش کنید، مگر اینکه سیستم‌های هوشمند شخصی داشته باشید که برای ارتباط نیاز به بلوتوث دارد.

فاواپرس / 13 علامت هک شدن گوشی موبایل و راهکار مقابله با آن

گوشی خود را قفل کنید

همیشه برای باز کردن گوشی از کد عبور چهار یا شش رقمی استفاده کنید. شاید اینکه همیشه برای کار با گوشی نیاز به وارد کردن کد عبور داشته باشید چندان خوشایند نباشد، اما این سناریو را به‌یاد داشته باشید که اگر روزی بر حسب اتفاق گوشی شما گم شود، هر کسی می‌تواند از داستان زندگی شما مانند ایمیل‌ها، مخاطبان، عکس‌ها و اطلاعات بانکی خبردار شود. حالا اگر این کد عبور تلفیقی از حروف و اعداد باشد امکان نفوذ بسیار کم می‌شود.

طرفدار کد عبور نیستید؟ نگران نباشید. با وجود حسگر‌های اثر انگشت و هم‌چنین تشخیص چهره می‌توانید به‌سادگی و به‌سرعت وارد گوشی خود شوید.

از احراز هویت دو مرحله‌ای استفاده کنید

یکی از مهم‌ترین راه‌های جلوگیری از هک شدن گوشی، احراز هویت دو مرحله‌ای است که معمولا مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد. چراکه باید یک مرحله بیشتر برای ورود به گوشی را پشت سر بگذارید. اما با استفاده از آن، یک لایه امنیتی بیشتر به گوشی اندرویدی خود اضافه می‌کنید.

از رمز عبور قوی استفاده کنید

کلمه عبوری که برای گوشی انتخاب می‌کنید بهتر است حاوی ۱۶ تا ۲۰ کاراکتر شامل حروف، اعداد، علایم باشد. هم‌چنین کوچکی و بزرگی هم برای حروف درنظر بگیرید. افرادی که با استفاده از بروت فورس کلمات عبور را کرک می‌کنند قادر هستند تا در خیلی از موارد کلمات عبور قوی را هم بشکنند. اما ساده کردن کار هکر‌ها با به‌کارگیری تاریخ تولد، نام حیوان خانگی یا هر چیزی شبیه به این موارد به‌عنوان کلمه عبور ایده بسیار هولناکی است.

تولیدکنده‌های آنلاین زیادی هستند که کلمات عبور امن تولید می‌کنند. بهتر است هر شش ماه یک بار کلمات عبور خود را عوض کنید یا اگر اخباری در خصوص هک شدن یک برنامه خاص شنیدید خیلی سریع کلمه عبور خود را تغییر دهید. اما یک نکته مهم دیگر: پرسش‌های امنیتی را با جواب‌های درست پاسخ ندهید. برای هر حالت یک‌سری جواب مختلف داشته باشید.

فاواپرس / 13 علامت هک شدن موبایل و راهکار مقابله با آن

مراقب ایمیل‌های اسپم و فیشینگ باشید

یکی از راه‌های ساده برای هک کردن گوشی از طریق صندوق پست الکترونیک و یا پیام‌رسان‌ها است. پیام‌ها و ایمیل‌های فیشینگ به گونه‌ای طراحی می‌شوند که که با فریب شما امکان دسترسی به اکانت را فراهم می‌کنند. از کلیک بر روی ایمیل‌های تبلیغاتی، باز کردن پیوست‌های مشکوک یا اجرای به‌روزرسانی‌های اپی که از طریق ایمیل یا پیامک تبلیغ می‌شوند خودداری کنید.

از خصوصیات محافظتی داخل دستگاه استفاده کنید

اگر گوشی شما به‌هر دلیلی گم شد یا به‌ سرقت رفت می‌توانید با ویژگی‌هایی مانند Find My Phone و هم‌چنین Dind My Device برای اندروید سعی کنید تا محل فعلی گوشی سرقتی را روی نقشه پیدا کنید. حتی اگر گوشی را در خانه یا محل کار گم کردید با این سرویس‌ها می‌توانید گوشی را وادار به زنگ زدن کنید. علاوه بر این‌ها، می‌توانید گوشی را طوری تنظیم کنید که اگر کدعبور چندین بار اشتباه وارد شد تمام اطلاعات روی گوشی پاک شود.

از آنتی‌ویروس استفاده کنید

هکر‌ها بدافزار‌هایی که کلمات عبور و اطلاعات اکانت را سرقت می‌کنند دوست دارند. می‌توانید با یک آنتی‌ویروس مناسب با این گونه موارد مبارزه و از هک شدن گوشی خود جلوگیری کنید.

سطح دسترسی‌ها را مدیریت کنید

برای جلوگیری از هک شدن گوشی، مجوز‌های اپ‌ها را بررسی کنید. می‌توانید دسترسی به دوربین، میکروفون، لیست مخاطبان یا لوکیشن توسط اپ‌ها را متوقف کنید. مجوز‌های داده شده به اپ‌را زیرنظر داشته باشید و مواردی که مورد نیاز نیستند را حذف کنید.

برای جلوگیری از هک شدن گوشی آیفون به مسیر Settings > Privacy بروید. در این قسمت لیست کاملی از تمام اپ‌ها و مجوز‌های آن‌ها را می‌بینید. در مورد اندروید، این آدرس برای دستگاه‌های مختلف فرق می‌کند. اما روی گوشی گوگل پیکسل می‌توانید به مسیر Settings > Apps & notifications > Advanced > Permission manager و روی گوشی سامسونگ گلکسی به مسیر Settings > Apps > App permissions بروید.

فاواپرس / 13 علامت هک شدن گوشی موبایل و راهکار مقابله با آن

بکاپ

همیشه باید آماده بدترین حالت‌ها باشید. از تمام فایل‌ها و تصاویر مهم خود بکاپ داشته باشید. این مورد هنگام هک شدن گوشی نیز به کار شما خواهد آمد.

فقط اقدام به دانلود اپ‌های قدیمی نکنید. در حالی‌که دانلود اپ‌های آیفون تنها به اپل اپ استور محدود است، منابع متعددی به‌غیر از گوگل پلی استور برای دانلود برنامه‌های اندرویدی وجود دارد. بهترین راه برای دوری کردن از بدافزار‌ها روی اندروید انتخاب آن‌ها از گوگل پلی استور است. هیچ وقت اپ‌ها را از طریق پیامک‌هایی که دریافت می‌کنید نصب نکنید.

از شارژر‌های عمومی استفاده نکنید

برای پیش‌گیری از هک شدن گوشی؛ برای شارژ دستگاه‌تان فقط از پورت‌های USB قابل اعتماد مانند کامپیوتر یا خودروی خود استفاده کنید. هکر‌ها می‌توانند پورت‌های با شارژ USB که در اماکن عمومی مانند فرودگاه‌ها قرار دارد اقدام به هک گوشی کنند. در هنگام سفر علاوه بر کابل USB دوشاخه مربوط به آن‌را هم همراه داشته باشید. هکر‌ها نمی‌توانند از طریق آداپتر USB شخصی شما به اطلاعاتی که روی گوشی دارید دسترسی پیدا کنند.

 

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.

برای هر پرسشی می‌توانید با ما گفت‌وگو کنید:  info@favapress.ir

پرسشی دارید؟