مدیرعامل ایرانسل:

تعداد سایت‌های 5G تا پایان ۲۰۲۴ دو برابر می‌شود

مدیرعامل ایرانسل در همایش ملی نسل پنجم ارتباطات در ایران، از دو برابر شدن تعداد سایت‌های نسل پنج ایرانسل تا پایان سال ۲۰۲۴ میلادی خبر داد.

به گزارش فاواپرس به نقل از روابط عمومی ایرانسل، همایش ملی نسل پنجم ارتباطات در ایران، صبح امروز دوشنبه ۸ آبان ۱۴۰۲، با حضور دکتر عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری‌اطلاعات، دکتر امیر محمدزاده لاجوردی جانشین وزیر در امور ارتباطات و معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، دکتر علی‌اصغر انصاری معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری‌اطلاعات و مجری و دبیر شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات، دکتر محمد رضوی‌زاده رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری‌اطلاعات، دکتر بیژن عباسی‌آرند مدیرعامل ایرانسل، مدیران ارشد وزارت ارتباطات و مدیران ارشد اپراتورهای تلفن‌همراه، در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری‌اطلاعات برگزار شد.

مدیرعامل ایرانسل در این همایش، با اشاره به گزارشی از وضعیت نسل پنج تلفن‌همراه در ایران گفت: 5G از سال ۱۳۹۵ در ایران با یک پایلوت اولیه در ایرانسل و با یک تست آزمایشگاهی آغاز شد، تا در سال ۹۹ با همکاری پژوهشگاه ارتباطات و فناوری‌اطلاعات، اولین سایت تجاری نسل پنج را در کشور راه‌اندازی کنیم. به تازگی و همزمان با ۱۷ سالگی ایرانسل نیز، تعداد سایت نسل پنج ایرانسل را به ۶۵۰ رساندیم و این عدد اکنون به ۷۰۰ نزدیک شده است که در سراسر کشور قرار دارند. حدود ۶ میلیون مشترک با گوشی پشتیبانی‌کننده از این نسل در شبکه ایرانسل وجود دارند که حدود ۶ هزار نفر از آن‌ها تجربه بهره‌مندی از این نسل را تاکنون داشته‌اند. البته می‌توان گفت با این تعداد مشترک، ترافیک به نسبت کمی را در شبکه 5G در مقایسه با کل ترافیک شبکه داریم و دلیل آن این است که با وجود توسعه تعداد سایت‌ها، این سرویس هنوز روی درصد زیادی از گوشی‌های تلفن‌همراه کاربران قفل است.

وی در ادامه افزود: نسل پنج تلفن‌همراه ویژگی‌هایی از جمله پهنای باند بالا و تأخیر کم، در کنار حجم اتصال انبوه را دارد که این نسل را از نسل‌های قبلی متمایز می‌کند. در عین حال با اینکه انتظار می‌رفت گسترش نسل پنج به تحول دیجیتال در صنایع و تحول زیرساخت‌های ارتباطی در جهان منجر شود، حتی در کشوری مانند چین، روند پیشرفت آن در صنایع، کند است. ایرانسل هم تجربه ایجاد تحول دیجیتال در صنایع را با فولاد مبارکه اصفهان از چندسال گذشته آغاز کرد و با احداث اولین سایت نسل پنج با کاربری صنعتی در این کارخانه، تلاش کرد تا این زیرساخت، منجر به تحول دیجیتال در فرآیندهای جاری آنان شود.

عباسی‌آرند همچنین با اشاره به برنامه اپراتورها در توسعه 5G گفت: توسعه و نگهداری شبکه موبایل در حال حاضر با توجه به ارزی بودن هزینه‌ها و کامل نبودن زیرساخت فیبر برای گسترش آن، بسیار سخت شده است. باوجود اینکه سرمایه‌گذاری اولیه انجام شده، اما برگشت هزینه‌ به دلیل ثابت‌ماندن تعرفه‌ها و اختلاف ارزی درآمد و هزینه، اتفاق نیفتاده و این امر، توان سرمایه‌گذاری را روز به روز برای اپراتورها کاهش می‌دهد. حتی برنامه‌ریزی اولیه‌ای که اپراتورها برای توسعه نسل پنج درنظر داشتند، در ادامه با شیب‌ کمتری پیش‌ رفت، چرا که در حال مدیریت هزینه‌ها برای ثابت ماندن کیفیت شبکه، در اثر بالارفتن ترافیک مصرفی هستیم و با توجه به ثابت ماندن تعرفه‌ها، امکان توسعه تکنولوژی‌های جدید برای ما کمتر فراهم است. با این حال تا آخر سال ۲۰۲۴، تعداد سایت‌های 5G در شبکه ایرانسل را دوبرابر تعداد فعلی می‌کنیم.

 

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.

برای هر پرسشی می‌توانید با ما گفت‌وگو کنید:  info@favapress.ir

پرسشی دارید؟