۴۰ درصد سایت‌های دنیا وردپرسی هستند، ایران در رتبه دوم

وردپرس طی سال‌های اخیر به یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های مدیریت محتوا تبدیل شده است. محبوب‌ترین CMS جهان همچنان در حال رشد است و داده‌های جدید وب‌سایت «W3Techs» نشان می‌دهد ۴۰ درصد وب‌سایت‌های جهان بر بستر وردپرس متکی هستند. از نظر میزان استفاده وردپرس برای سایت ایران پس از آفریقایی جنوبی در رده دوم قرار دارد.

در حالی که علاوه بر وردپرس گزینه‌های دیگری مانند «شاپیفای» و «اسکوئر اسپیس» نیز وجود دارد، اما وردپرس همچنان محبو‌ترین CMS است و در واقع از هر ۵ وب‌سایت دو مورد آنها با وردپرس طراحی شده‌اند.

یکی از دلایل محبوبیت وردپرس اکوسیستم گسترده‌ای است که برای آن ایجاد شده و شامل بیش از ۵۸۰۰۰ افزونه و بیش از ۸۰۰۰ تم مختلف برای وردپرس است.

در حال حاضر توسعه‌دهندگان، شرکت‌ها و موسسه‌های متعددی کسب و کار خود را بر پایه طراحی سریع سایت‌های وردپرسی بر مشتریان بنا کرده‌اند.

داده‌های ۱۰ میلیون وب‌سایت برتر در رتبه بندی الکسا و همچنین فهرست یک میلیون وب‌سایت برتر «Tranco» توسط W3Techs مورد بررسی قرار گرفته است. براساس داده‌های جمع آوری شده، بیش از ۱۰ میلیون سایت در سال ۲۰۱۱ بر بستر وردپرس طراحی شده‌اند که این رقم اکنون به بیش از ۴۰ میلیون وب‌سایت افزایش یافته است که خبر از سهم ۶۴.۳ درصدی بازار این CMS می‌دهد.

از میان وب‌سایت‌هایی که از وردپرس استفاده می‌کنند، دامنه‌های blog. سهم ۹۲.۲ درصدی و وب‌سایت‌های با دامنه news. نیز سهم ۸۷.۱ درصدی را از آن خود کرده‌اند. این در حالی است که دامنه‌های mil. کمترین میزان استفاده از وردپرس را به خود اختصاص داده‌‌اند و به نظر می‌رسد ترجیح داده‌اند به جای آن از «DotNetNuke» استفاده کنند.

از بین کشورهای جهان، آفریقای جنوبی بیشترین طراحی سایت بر بستر وردپرس را به نام خود زده است و پس از آن ایران، اسراییل و اسپانیا قرار دارند. چین، کره جنوبی و روسیه نیز جزو کشورهایی هستند که کمترین تمایل به راه‌اندازی سایت بر بستر وردپرس را دارند.

شرایط فعلی جهان به دلیل همه گیری کرونا و گسترش حوزه فعالیت‌های آنلاین باعث شده است که طراحی وب‌سایت بر بستر وردپرس رونق بیشتری پیدا کند.

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.