عبور از رکورد تاریخی

ارزش بازار کل واحدهای بیت‌کوین از یک تریلیون دلار عبور کرد

با رسیدن قیمت هر واحد بیت‌کوین به مرز ۴۹ هزار دلار، ارزش بازار رقیق شده این ارز دیجیتال (شامل بیت‌کوین‌های استخراج نشده) از یک تریلیون دلار عبور کرد.

بر اساس داده‌های سایت «CoinMarketCap» که دارایی‌های قابل معامله را رصد می‌کند، ارزش بازار رقیق شده (Diluted) بیت‌کوین برای نخستین بار از زمان معرفی این ارز دیجیتال از مرز یک تریلیون دلار عبور کرد. این معیار شبیه به همان ارزش بازار عادی است با این تفاوت که در آن تعداد کل‌ واحدهای قابل استخراج در نظر گرفته می‌شود. بر اساس این آمار ارزش بازار معمولی بیت‌کوین هم به ۹۰۰ میلیارد دلار رسیده که نشانگر رشد ۳۵۴ میلیارد دلاری تنها در سال ۲۰۲۱ است.

بیت‌کوین که در حال حاضر ۶۱ درصد از کل بازار رمزارزها را تشکیل می‌دهد، تنها ارزی نیست که شاهد رشد خیره کننده بوده. قیمت اتر که از نظر ارزش بازار در رده دوم قرار دارد، با رشد ۶ برابری در ۴ ماه به ۱۸۴۰ دلار رسیده و ارزش « دوج‌کوین» هم به لطف تبلیغات ایلان ماسک در ۲ هفته ۱۰ برابر شده است.

جهش یکباره ارزهای مجازی ارزش بازار آنها را در مجموع به ۱.۴۳ تریلیون دلار رسانده که نسبت به سال ۲۰۲۰ از رشد ۸۸.۵ درصدی خبر می‌دهد.

داده‌های CoinMarketCap حاکی از این است که بیت‌کوین با پشت سر گذاشتن تسلا و فیسبوک طی روزهای اخیر در حال حاضر نهمین دارایی بزرگ در دنیاست. در صورتی که ارزش بازار این ارز دیجیتال را از نظر GDP با کشورهای مختلف مقایسه کنیم، بالاتر از هلند و سوییس و در کنار مکزیک قرار می‌گیرد.

رشد خیره کننده رمزارزها در ماه‌های گذشته باعث شده بزرگترین سیستم‌های پرداخت دنیا از جمله پی‌پل، ویزا و مسترکارت در پی اضافه کردن آنها به شبکه خود باشند. تسلا با سرمایه‌گذاری ۱.۵ میلیارد دلاری در بیت‌کوین امکان خرید محصولات خود با این رمزارز را فراهم کرده و «BNY Mellon»، قدیمی‌ترین بانک آمریکا نیز نگهداری و انتقال بیت‌کوین برای مشتریان نهادی را به سرویس‌های خود اضافه خواهد کرد.

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.