پویش کودکان کار سایبری در مشهد آغاز شد

رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی خراسان ‌رضوی گفت: پویش کودکان کار سایبری با هدف آگاه‌سازی والدین در خصوص سوء استفاده از کودکان در فضای مجازی همزمان با سراسر کشور در این استان نیز آغاز شد.

سرهنگ جواد جهانشیری افزود: با توجه به ۱۰ ساله شدن پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات، موضوع کودکان سایبری و آگاه‌سازی خانواده‌ها به صورت ویژه در دستور کار پلیس فتا در استانهای مختلف قرار گرفته‌ است.
وی ادامه داد: در این راستا پویش کودکان سایبری نیز به مدت یک هفته فعال شده و موضوعات مختلف مربوط به کودکان در فضای مجازی از جمله کودکان سایبری، کرونا و آموزش، مسوولیت اجتماعی، اعتیاد اینترنتی، خشونت سایبری، والدگری در فضای سایبر، کودک کار سایبری و پلیس فتا حامی کودکان کار در فضای مجازی در این پویش اطلاع‌رسانی می‌شود.
رییس پلیس فتا در خراسان ‌رضوی گفت: امروز هجدهم بهمن ماه، این پویش به صورت ویژه به موضوعات کودکان کار در فضای سایبر اختصاص یافته و در این خصوص اطلاعات لازم در فضای مجازی و رسانه‌ها به خانواده‌ها داده می‌شود.
وی افزود: بسیاری از والدین در فضای مجازی از کودکان خود به عنوان ابزار تبلیغی استفاده می‌کنند و فطرت کودکان را تغییر می‌دهند در حالی که این اقدام به شخصیت اجتماعی کودکان به خصوص در آینده لطمه وارد می‌سازد.
سرهنگ جهانشیری ادامه داد: در بیلبوردهای شهری استان، رسانه‌ها و سایت پلیس فتا اطلاعات آگاهی‌دهنده در این خصوص برای خانواده‌ها و والدین بارگزاری شده ‌است.
وی گفت: وارد عصر ارتباطات شده‌ایم و بودن کودکان در فضای مجازی اجتناب ناپذیر است لذا والدین باید سواد رسانه‌ای خود را در این خصوص افزایش و روش صحیح استفاده از فضای مجازی را به کودکان آموزش دهند و آموزش و آگاهی بخشی باید جایگزین حذف و محدودکردن شود.

رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی خراسان ‌رضوی به راه‌اندازی اخیر نخستین مرکز استانی فوریتهای سایبری پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) در مشهد نیز اشاره و بیان کرد: این مرکز با هدف توسعه تعامل، پاسخگویی سریع و در دسترس بودن پلیس فتا برای مردم تجهیز و بهره‌برداری شد.
وی افزود: شهروندان در خصوص جرایم سایبری سوالات و دغدغه‌های زیادی دارند که از طریق ارتباط با این مرکز از طریق شماره تماس رایگان ” ۰۹۶۳۸۰” می‌توانند پاسخ سوالات خود را در یابند و برای برطرف کردن دغدغه های خود اقدام کنند.

“پویش سراسری کودک سایبری” از ۱۳ بهمن ماه جاری تا بیستم همین ماه ادامه دارد. امروز ۱۸ بهمن ماه این پویش به موضوع “کودکان کار سایبری” اختصاص یافت.

مرکز پلیس فتا در همه شهرستانهای ۳۳ گانه خراسان رضوی به جز چهار شهرستان کوهسرخ، زبرخان، ششتمد و گلبهار فعال است. مرکز پلیس فتا تا پیش از پایان امسال در زبرخان و گلبهار دایر خواهد شد.

۲۰۰ واحد کلانتری و پاسگاه انتظامی در سطح استان شش میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی حفظ نظم اجتماعی در ابعاد گوناگون و تامین امنیت عمومی را بر عهده دارند. از این تعداد ۷۰ واحد انتظامی، ۳۴ کلانتری و هشت سرکلانتری در محدوده شهرستان سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفری مشهد مستقر هستند. همچنین مشهد تنها شهر در سطح کشور است که “کلانتری ویژه بانوان” دارد. این کلانتری با بکارگیری بانوان پلیس به صورت کامل تمام ماموریتهای حوزه بانوان را انجام می‌دهد.

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.