با این ابزار پوشیدنی

بدن خود را به باتری تبدیل کنید

محققان نوعی ابزار پوشیدنی ارزان‌قیمت و انعطاف‌پذیر ساخته‌اند که در تماس با پوست گرمای بدن را به برق تبدیل می‌کند.

این ابزار که توسط دانشگاه کلرادو بولدر توسعه داده شده، انعطاف پذیر و کشسان است به همین دلیل می‌توان آن را به شکل حلقه یا گردنبند و یا لوازم دیگری که با پوست در ارتباط هستند درآورد. این وسیله با استفاده از یک ژنراتور ترموالکتریک گرمای طبیعی بدن را به الکتریسیته تبدیل می‌کند.

یکی از محققان می‌گوید هدف آنها ساخت ابزاری است که به کمک آن بتوان برق دستگاه‌های الکترونیکی را بدون نیاز به باتری تأمین کرد. این اختراع در حال حاضر توانایی تولید ۱ ولت انرژی به ازای هر سانتی متر مربع از پوست را دارد که ناچیز است اما به گفته محققان برای تأمین انرژی ساعت‌ها یا دستبندهای هوشمند کافی خواهد بود.

از مزایای ابزار پوشیدنی جدید می‌توان به انعطاف پذیر بودن و همچنین قابلیت خودترمیمی اشاره کرد. علاوه بر این کاملا قابل بازیافت است به گونه‌ای که با غوطه ور شدن درون محلول خاص برخی قسمت‌های آن تجزیه و قطعات الکترونیکی از آن جدا می‌شوند که می‌توان از آنها برای مصارف دیگر استفاده کرد. محققان اشاره می‌کنند که هدف آنها ساخت ابزاری است که «تا حد امکان ارزان و قابل اطمینان بوده و در عین ضررش برای محیط صفر یا بسیار کم باشد.»

یکی از نکات قابل توجه اختراع مورد بحث بهره‌برداری از بدن به عنوان منبع انرژی و گرمایی است که همواره تلف می‌شود. یکی از محققان می‌گوید: «ژنراتورهای ترموالکتریک در تماس نزدیک با بدن انسان هستند و می‌توانند گرمایی که در حالت معمولی تلف می‌شود را به برق تبدیل کنند.»

نتایج این تحقیق در ژورنال Science Advances منتشر شده است.

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.