چرا بازی جدید سری ای فوتبال PES بدترین عنوان تاریخ استیم است

بازی ای‌فوتبال ۲۰۲۲ (eFootball ۲۰۲۲) محصول ورزشی جدید کونامی و در واقع عنوان جدید با نام جدید از همان سری مشهور پی‌ای‌اس (PES)، اوایل مهرماه سال جاری برای کنسول‌ها و رایانه‌های شخصی عرضه شده و مشکلات این بازی حاشیه‌های گسترده‌ای را به همراه داشته است. واکنش به این بازی ویدیویی بسیار منفی بوده است.

به گزارش فاواپرس به نقل از روابط عمومی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، ای‌فوتبال ۲۰۲۲ یک روز پس از انتشار از نظر کاربران پلتفرم استیم به عنوان بدترین بازی تاریخ این پلتفرم ارزیابی شده است. در روز‌های اول بیش از ۹۰ درصد از نقد‌های کاربران درباره بازی منفی بوده و هنگام تنظیم این گزارش از مجموع ۱۹۶۶۸ نقد منتشر شده ۸۹ درصدشان منفی است و تجربه بازی را توصیه نمی‌کنند.

نگاهی به پیشینه PES

از دهه ۱۹۹۰ تا کنون، کونامی در کار ساخت بازی‌های فوتبال بوده است و در بخش عمده‌ای از این دوران عملکرد موفقیت‌آمیزی را از خود نشان داده. در واقع طی بخش عمده‌ای از دهه ۲۰۰۰ سری فوتبال تکاملی حرفه‌ای (Pro Evolution Soccer) که اولین بار سال ۲۰۰۱ تحت این عنوان عرضه شد، از بازی مشهور فیفا جایگاه کاملا بهتری را در اختیار داشت در حالی که فیفا امتیازات بزرگی، چون قابلیت‌های بازاریابی و مجوز‌های استفاده از نام رسمی بازیکنان، لباس‌ها و تیم‌ها را در اختیار گرفته بود.
اما طی یک دهه گذشته توازن به سمت و سوی دیگری حرکت کرده است. فیفا علاوه بر مزیت‌های قبلی در خود زمین بازی پیشرفت داشته، اما مهم‌تر از آن از طریق قسمت هایی، چون «آلتیمیت تیم» توانسته بخش گسترده‌تری از کاربران را به خود جذب کند و از این طریق شرایط را برای پی‌ئی‌اس و کونامی حتی سخت‌تر از قبل کرده.

 

ای فوتبال PES
با این اوصاف کونامی همواره به دنبال راهی می‌گشته تا بتواند وضعیت را تغییر دهد و در مقابل فشار‌ها راه چاره‌ای بیابد. یکی از اولین قدم‌های کونامی استفاده از موتور بازی‌سازی خود شرکت بود، همان موتوری که در ساخت بازی «متال گیر سالید ۵» مورد استفاده قرار گرفت. مدتی بعد کونامی به تغییر نام بازی فکر کرد و آن را از پی‌ئی‌اس به ای‌فوتبال پی‌ئی‌اس تغییر داد؛ تغییری که کاملا بی‌فایده به نظر می‌رسید.
عاقبت طی سال ۲۰۲۰ کونامی قسمت جدیدی از این سری را منتشر نکرد تا فرصت کافی برای تغییرات اساسی داشته باشد. رفتاری که نامتعارف و نامعمول به نظر می‌رسید. در هر حال واقعا مشخص نیست کونامی از این زمان چطور استفاده کرده و مشغول چه کاری بوده، چون نتیجه چیزی جز یک فاجعه نیست.
مشکلات بازی گسترده‌اند، محتوای ناچیز بازی که قرار بود با DLC‌های اختیاری در آینده گسترش یابند، چهره وحشتناک بازیکنان که اصلا شبیه واقعیت نیستند، انیمیشن‌های مشکل‌دار و انواع و اقسام باگ‌های دیگر.

بازی فوتبالی برای کنسول

ضعف‌های ناامیدکننده

همانطور که اشاره شد، شرکت کونامی پس از یک دهه از انتشار سالانه بازی، سال ۲۰۲۰ نسخه جدیدی از بازی پی‌ئی‌اس را عرضه نکرد و صرفا به به‌روزرسانی پایگاه داده بازی سال ۲۰۱۹ پرداخت. به این ترتیب هواداران این عنوان دوبرابر همیشه منتظر قسمت جدید بودند و همین موضوع انتظارات آن‌ها را حتی بیش از گذشته افزایش داده بود. یکی از تغییرات مهم ای‌فوتبال نسبت به گذشته تغییر موتور بازی از موتور FOX کونامی به موتور آنریل انجین ۴ (Unreal Engine ۴) بود.

 

ای فوتبال PES

به طور کلی ای‌فوتبال محتوای بسیار کمتری نسبت به قسمت‌های قبلی سری پی‌ئی‌اس ارائه می‌دهد. بازی تنها ۹ تیم دارد که فقط می‌توانند در قالب بازی‌های دوستانه با یکدیگر به رقابت بپردازند. از سوی دیگر بخش آنلاین بازی هم صرفا بخشی تحت عنوان «رویداد‌های چالشی» داشته که در روز‌های آغازین عرضه بازی برای کاربران مشکلات دسترسی گسترده‌ای ایجاد کرده است.
اما نکته دردناک ماجرا برای هواداران بازی اینجاست که ای‌فوتبال جدید دقیقا در همان نقطه‌ای که باید روی آن تمرکز می‌کرد و قدرتش را به رخ می‌کشید هم شکست خورده است. در واقع طی همه این سال‌ها می‌دانستیم که قرار نیست بازی‌های این سری را از نظر بخش آنلاین یا تبلیغات با فیفا مقایسه کنیم. واضح بود که فیفا با سرمایه بیشتر، تبلیغات قدرتمندتر و یک بخش آنلاین بسیار نیرومند خود را به بخشی از فرهنگ عمومی تبدیل کرده، اما نقطه قوت پی‌ئی‌اس دقیقا در خود زمین بود. جایی که این‌بار در همان بخش هم ناموفق عمل کرده است.

 

بازی فوتبال برای کامپیوتر

 

نقد‌های مفصلی نسبت به مکانیک‌ها و فرایند‌های درون خود بازی مطرح شده است. نقد‌هایی درباره نامتوازن‌بودن بازی، سرعت پاسکاری و عملکرد دفاع و همچنین انتقادات گسترده‌ای هم درباره صحنه‌های میان‌پرده، جابه‌جایی بازیکنان در زمین و رفتار توپ عنوان شده‌اند.
کونامی مسیری از آینده بازی را منتشر کرده از جمله لیگ‌های آنلاین، بخش ساخت تیم و رقابت‌های ورزش‌های الکترونیکی، اما به نظر نمی‌رسد هیچکدام از این‌ها قادر به دگرگون‌کردن وضع این عنوان جدید باشند.
در واقع از نظر کاربران ای‌فوتبال همان پی‌ئی‌اس سابق نیست و آنچه هواداران از این سری بازی انتظار داشتند را ابدا برآورده نکرده است. سوای همه این مشکلات البته وضعیت ساخت چهره بازیکنان چنان اسفناک بوده که خود به تنهایی سروصدای بسیاری به پا کرده است.

 

ای فوتبال PES

چهره‌ها به حدی بد ساخته شده و آنقدر بی‌شباهت به چهره‌های واقعی است که احتمالا دهه‌هاست کاربران با چنین سطحی از فاجعه روبرو نشده بوده‌اند. صرفا می‌توان گفت این حد از بدساخته‌شدن چهره‌ها برای هواداران ناباورانه و توهین‌آمیز بوده است.
پس از مجموعه این واکنش‌ها، تولیدکنندگان بازی بیانیه‌ای منتشر کرده و از مشکلات پیش آمده عذرخواهی کردند. آن‌ها اضافه کردند که درصدد اصلاح وضعیت قرار دارند و طی هفته‌های آتی قرار است تا حد ممکن با به‌روزرسانی‌های گوناگون به شیوه‌های مختلف کیفیت بازی را بهبود دهند. مساله‌ای که باید در آینده به قضاوتش نشست و توانایی این بروزرسانی‌ها در اصلاح بازی را ارزیابی کرد. نکته‌ای که در حال حاضر مشهود به نظر می‌رسد این است که شیوه ارائه بازی و مشکلات فراوان آن لطمه‌ای جدی به برند ای‌فوتبال، شهرت خوب بازی پی‌ئی‌اس و شرکت کونامی زده است.
یکی از کاربران در نقد این بازی می‌نویسد: «گرافیک بازی در سال ۲۰۲۱ حتی از PES ۱۳ هم بدتر است. واقعا نمی‌دانم چطور چنین چیزی را منتشر کرده‌اند؟»


 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.

برای هر پرسشی می‌توانید با ما گفت‌وگو کنید:  info@favapress.ir

پرسشی دارید؟