تلاش ۳۰ گروه برای ممنوعیت نظارت بر اطلاعات شهروندان اروپا

۳۰ گروه حمایت از حقوق شهروندی و دیجیتال قصد دارند با جمع آوری یک میلیون امضا درباره ممنوعیت نظارت بر اطلاعات بیومتریک به اتحادیه اروپا فشار وارد کنند.

به گزارش « فاواپرس» به نقل از رویترز، گروه‌های حمایت از حقوق شهروندی و دیجیتال افراد در اروپا با ارائه دادخواستی، خواهان پشتیبانی حداقل یک میلیون شهروند اروپایی هستند تا درباره ممنوعیت نظارت گسترده بر اطلاعات بیومتریک به اتحادیه اروپا فشار وارد کنند.

این درحالی است که اتحادیه اروپا قصد دارد در سال جاری میلادی قوانینی در خصوص هوش مصنوعی تصویب کند.

ابزارهای نظارتی مانند سیستم‌های شناسایی چهره نگرانی‌هایی درباره حفظ حریم شخصی و حقوق بنیادین شهروندان به وجود آورده‌اند. سازمان‌های حمایت از حقوق شهروندی نیز بیم آن دارند که از چنین فناوری‌هایی برای نقض قوانین حقوق بشر استفاده شود.

اتحادیه اروپا تصمیم دارد در سه ماهه نخست سال جاری میلادی لایحه‌ای درباره هوش مصنوعی ارائه کند که بخش‌های پر ریسک مانند خدمات درمان، انرژی و حمل و نقل را در بر می‌گیرد.

اتحادیه آزادی‌های مدنی اروپا، سازمان حقوق دیجیتال اروپاییان و ۲۸ گروه دیگر درباره خطرات جمع آوری اطلاعات بیومتریک از طریق دوربین‌های مدار بسته و فناوری شناسایی صورت هشدار داده‌اند.

این سازمان‌ها تصمیم دارند با جمع یک میلیون امضا به طور مستقیم در فرایند قانونگذاری شرکت کنند. آنها ادعا می‌کنند هم اکنون شواهدی از سوءاستفاده گسترده و سیستماتیک از اطلاعات بیومتریک شهروندان سراسر اروپا جمع آوری کرده‌اند.

سال گذشته آژانس حقوق بنیادین اروپا که بر حقوق شهروندان این اتحادیه نظارت می‌کند، درباره ریسک‌های استفاده از هوش مصنوعی در سیاست‌های پیشگیرانه، تشخیص پزشکی و تبلیغات هدفمند هشدار داد.

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.