دورخیز دولت «بایدن» برای داشتن وزارت علم و تکنولوژی

مشکلات به وجود آمده در مورد کووید-19 و حملات سایبری به آمریکا، دولت جدید این کشور را به این واداشته که به فکر وزارت علم و فناوری بیافتد.

به گزارش « فاواپرس»، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا اولین گام ها را در جهت ارتقاء سیاست علم و فناوری کاخ سفید به سطح کابینه و ایجاد موقعیت مدیر ارشد علوم در بسیاری از آژانس های فدرال برداشته است. گام بعدی ارتقا دفتر سیاست علم و فناوری به وزارت علم و فناوری است که دفاتر و آژانس های دارای مأموریت علمی از سراسر دولت را به یک بخش واحد در سطح کابینه گردهم آورد.

عدم موفقیت سازمان غذا و دارو آمریکا در تولید به موقع کیت های آزمایش قابل اعتماد کووید-19، انتشار آهسته و بی اثر واکسن و ادعای حمله سایبری روسیه به سازمان های دولتی نشان دهنده شکست اصلی آژانس های فدرال و متمرکز بر علم در پاسخگویی به چالش های قرن 21 است.

همانطور که حملات 11 سپتامبر ضعف سازمانی پراکندگی سازمان های اطلاعاتی متعدد را در دولت فدرال نشان داد و منجر به ایجاد وزارت امنیت داخلی شد، حوادث اخیر نیز باید نشان دهند، توانایی های اجرای سیاست علمی عقب مانده ایالات متحده باشد.

دولت فدرال در طبقات مختلف سازمانی ساختار یافته است؛ که شامل بخشهای بزرگ در سطح کابینه با دامنه وسیعی مانند وزارت بهداشت و خدمات انسانی، وزارت بازرگانی و غیره است. در این بخش ها دفاتر و آژانس هایی وجود دارند مانند سازمان غذا و دارو در وزارت بهداشت که نقش های تخصصی تری دارند.

برخی از آژانس ها مانند ناسا مستقل هستند به این معنی که آنها بخشی از ادارات بزرگتر در سطح کابینه نیستند.

این ساختار پیچیده و مسلماً گیج کننده منجر به ایجاد تناقض سازمانی اساسی در اجرای سیاست های علمی در دولت فدرال می شود. پراکندگی گسترده دفاتر و آژانس های متمرکز بر علم در سراسر دولت، سهم اساسی آنها را در طیف گسترده ای از عملکردها و ابتکارات دولت نشان می دهد. اما توزیع آنها در چندین رده سازمانی، غالباً عملکرد آنها را برای منافع اصلی سازمانهای بزرگتر که در آن وجود دارند، فراتر برده و بنابراین از کارآیی کمتری برخوردار است.

دولت بایدن ادعا کرده که تعالی علمی بدون دخالت سیاسی امکان پذیر است و تهدیدها در مورد کاهش بودجه درست نیست.

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.