نمایشگر گوشی جدید شیائومی با اسکنر تمام صفحه

شرکت شیائومی برای اولین بار یک اسکنر اثر انگشت تمام صفحه را برای گوشی‌های هوشمند آینده خود ثبت کرد.

در سال ۲۰۱۸، با معرفی اسکنر‌های اثر انگشت زیر صفحه‌نمایش، هیجان کم نظیری در بازار گوشی‌های پرچم‌دار اندروید دیده شد. با این حال، این فناوری مدتی است که پیشرفت نکرده است، زیرا نوآوری در اسکنر اثر انگشت بسیار دشوار است.

اخیراً، یکی از منابع داخلی چین به نقل از پایگاه داده ملی ثبت اختراع چین، فاش کرده است که شرکت شیائومی اخیراً سند ثبت اختراع یک فناوری جدید مربوط به اسکن اثر انگشت را دریافت کرده است که به کاربر امکان می‌دهد از حسگر اثر انگشت در هر قسمت از صفحه نمایش که مایل باشد استفاده کند.

ثبت این اختراع خبر بسیار خوبی برای کاربران است. در صورت عملی شدن این اختراع دیگر لازم نیست که کاربر چندین بار برای باز کردن قفل گوشی خود تلاش کند و از آن مهمتر دیگر نیازی نیست کاربر انگشت خود را به طور دقیق روی محل اسکنر اثر انگشت زیر صفحه نمایش قرار دهد تا اثر انگشتش شناسایی شود. اکنون کاربر می‌تواند از تمام بخش‌های نمایشگر برای ثبت اثر انگشت استفاده کند.

در این سند ثبت اختراع، شرکت شیائومی نحوه عملکرد این فناوری را به نمایش گذاشته است. این فناوری در حقیقت دارای مجموعه‌ای از فرستنده‌های نور LED مادون قرمز در زیر لایه صفحه نمایش لمسی خازنی و بالای صفحه نمایش معمولی AMOLED است. مجموعه گیرنده‌های نور مادون قرمز در بالای فرستنده‌های نور LED مادون قرمز قرار خواهند گرفت. همه فرستنده‌ها و گیرنده‌های نور LED مادون قرمز که در بالا ذکر شد، تجهیزات اصلی برای اسکنر اثر انگشت تمام صفحه هستند.


وقتی کاربر می‌خواهد اثر انگشت خود را روی صفحه اسکن کند، ابتدا صفحه را با انگشت خود لمس می‌کند، صفحه نمایش لمسی خازنی، موقعیت و شکل نوک انگشت را ثبت می‌کند، سپس مجموعه فرستنده‌های مادون قرمز، نور LED را با توجه به شکل و موقعیت نوک انگشت از صفحه منتشر می‌کنند. توجه داشته باشید که فرستنده‌های نور LED اطراف انگشت در این حالت روشن نمی‌شوند و نوری دیده نمی‌شود.

شیائومی با اسکنر تمام صفحه

در مرحله بعد، نور مادون قرمز پس از تماس با نوک انگشت منعکس می‌شود و به گیرنده‌های نور مادون قرمز می‌رسد. سپس از داده‌های نور مادون قرمز برای ترسیم خطوط اثر انگشت استفاده می‌شود و سپس با جزئیات اثر انگشت ذخیره‌شده کاربر مقایسه می‌شود تا بررسی شود که آیا این اثر انگشت با اثر انگشت ذخیره‌شده یکی است یا خیر. در صورت صحت، کاربر می‌تواند قفل گوشی هوشمند خود را از هر قسمتی از صفحه نمایش باز کند!

لازم به توضیح است که در واقع شرکت هوآوی پیش از این فناوری اسکنر اثر انگشت تمام صفحه را ثبت کرده بود. در اوت ۲۰۲۰ حق ثبت اختراع فناوری اثر انگشت تمام صفحه هوآوی در شش بازار مطرح شامل چین، اروپا، ایالات متحده، ژاپن، کره و هند ارائه شده است. با این حال هنوز این فناوری رسما اعلام نشده که ممکن است ناشی از تحریم‌ها علیه این شرکت باشد. پیش بینی می‌شود شرکت شیائومی بتواند این فناوری را به زودی به بازار گوشی‌های هوشمند عرضه کند.

 


 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.