سازمان بهداشت جهانی درباره ویروس ماربورگ و همه‌گیری آن هشدار داد

اولین مورد ابتلا به ویروس ماربورگ با بررسی‌های انجام شده توسط سازمان بهداشت جهانی، در کشور آفریقایی «غنا» تایید شد.

به گزارش فاواپرس، اولین مورد ابتلا به ویروس ماربورگ با بررسی‌های انجام شده توسط سازمان بهداشت جهانی، در کشور آفریقایی «غنا» تایید شد. در منطقه آشانتی در جنوب این کشور، اخیرا دو نفر جان خود را در اثر ابتلا به این بیماری از دست دادند.

ویروس ماربورگ انسان را به بیماری بسیار خطرناکی که باعث تب خونریزی‌دهنده می‌شود مبتلا می کند. ویروس ماربورگ از همان خانواده ویروسی است که باعث بیماری ابولا می شود. این بیماری تا حدودی کمتر از ابولا کشنده و نسبت مرگ و میر آن بین ۲۴ تا ۸۸ درصد است. در سال ۱۹۶۷، دو شیوع بزرگ که به طور همزمان در شهرهای ماربورگ و فرانکفورت در آلمان و در بلگراد صربستان رخ داد، منجر به شناسایی اولیه این بیماری شد.

فاواپرس / ویروس ماربورگ

شیوع این بیماری با کار آزمایشگاهی با استفاده از میمون های سبز آفریقایی (Chlorocebus aethiops) وارد شده از اوگاندا همراه بود. متعاقبا، شیوع و موارد پراکنده درآنگولا، جمهوری دموکراتیک کنگو، کنیا، آفریقای جنوبی و اوگاندا گزارش شده است. در سال ۲۰۰۸، دو مورد مستقل در مسافرانی گزارش شد که از غاری پر از خفاش در اوگاندا بازدید کرده بودند. از زمان کشف این ویروس در شهر ماربورگ آلمان در سال ۱۹۶۷، ده ها مورد شیوع عمده ویروس ماربورگ وجود داشته است.

فاواپرس / ویروس ماربورگ

عفونت انسان با بیماری ویروس ماربورگ در ابتدا ناشی از قرار گرفتن طولانی مدت در معادن یا غارهایی است که سکونتگاه خفاش هاست. این ویروس می تواند با تماس مستقیم از انسانی به انسان دیگر از طریق پوست زخمی یا غشاهای مخاطی با خون، ترشحات مخاطی و سایر مایعات بدن افراد آلوده با سطوح و مواد به عنوان مثال ملافه یا لباس منتقل شود.طبق آخرین اخبار، دو نفر بر اثر ویروس ماربورگ در غنا، جان خود را از دست دادند. این اولین بار است که این ویروس در غنا شناسایی می شود و دومین شیوع این ویروس، در غرب آفریقا است. این دو مرد ۲۶ و ۵۱ ساله، علائمی از جمله اسهال، تب، تهوع و استفراغ را نشان دادند و پس از مرگ بیماریشان شناسایی شد.

فاواپرس / ویروس ماربورگ

طبق گفته کارشناسان بهداشت، تشخیص با تاخیر این بیماری، اغلب به این معنی است که افراد بیشتری در معرض این ویروس قرار گرفته‌اند و ممکن است موارد کشف‌نشده بیشتری وجود داشته باشد. مدیر منطقه ای سازمان بهداشت جهانی (WHO) در آفریقا، گفت: «ماربورگ به راحتی می تواند از کنترل خارج شود». بیش از ۹۰ نفر، از جمله کادر درمان و افراد در تماس با دو متوفی شناسایی شده اند و تحت شرایط ایزوله قرار گرفته اند، تا از انتشار ویروس ماربورگ جلوگیری شود.

فاواپرس / ویروس ماربورگ ابولا

این بیماری به طور ناگهانی و طی دو تا ۲۱ روز پس از عفونت شروع می شود و باعث تب بالا، سردرد شدید و درد عضلانی می شود. سازمان جهانی بهداشت می گوید: «اسهال شدید آبکی، درد و گرفتگی شکم، حالت تهوع و استفراغ می تواند از روز سوم شروع شود و به دنبال آن ممکن است بروز خونریزی شدید که شامل خونریزی از بینی، لثه و واژن می شود، بین روزهای پنجم تا هفتم اتفاق بیافتد. ویروس ماربورگ باعث می‌شود کسانی که به آن مبتلا می‌شوند، تا حد مرگ خونریزی کنند.

مقامات غنا به سرعت به شیوع احتمالی این بیماری واکنش نشان داده اند. بدون اقدام فوری و قاطع، ویروس ماربورگ می تواند به راحتی از کنترل خارج شود. هیچ درمان یا واکسنی برای ماربورگ وجود ندارد.

  

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.