انجمن تجارت الکترونیک، بازداشت مدیرعامل دیجی کالا را محکوم کرد

این نهاد صنفی آمادگی خود را جهت همکاری و تعامل با نهادهای قانون‌گذار برای تحلیل و تدوین قوانین مرتبط با این عرصه اعلام کرده است.

فاواپرس: انجمن تجارت الکترونیک تهران با انتشار بیانیه‌ای، اعلام کرد که صراحتاً بازداشت مدیرعامل دیجی‌کالا را که به‌واسطه شائبه خطای یکی از فروشندگان این پلتفرم صورت گرفته است، محکوم کرده و بار دیگر بر لزوم توجه به تفکیک مسئولیت پلتفرم‌ها و کاربرانشان تأکید می‌کند.

در متن این بیانیه نوشته شده: «نبود سازوکارهای قانونی مشخص در حوزه مسئولیت‌های حرفه‌ای پلتفرم‌ها، زمینه را برای برخوردهای هزینه‌زای برخی نهادها و تحلیل‌های دور از واقعیت و البته نگران‌کننده گروهی از رسانه‌ها فراهم کرده است. این بحران‌سازی‌ها در شرایطی صورت می‌پذیرد که پیش‌تر و در موقعیتی نسبتاً مشابه، مدیرعامل پلتفرم دیوار با رأی دادگاه تجدیدنظر و با اشاره صریح به این مهم که «مسئولیت کیفری انتشار و عرضه محتوای مجرمانه در پلتفرم‌های کاربر محور داخلی بر عهده کاربر منتشرکننده آن است»، از اتهام‌های انتسابی تبرئه شده است.»

این نهاد صنفی در این بیانیه آمادگی خود را جهت همکاری و تعامل همه‌جانبه با نهادهای قانون‌گذار برای تحلیل و تدوین قوانین مرتبط به این عرصه اعلام کرده است: «امید آنکه بار دیگر شاهد موقعیت‌های مشابه نباشیم و بیش‌ازپیش نهالِ امید را تضعیف نکنیم.»

فاواپرس / انجمن تجارت الکترونیک، بازداشت مدیرعامل دیجی کالا را محکوم کرد

مدیرعامل دیجی‌کالا پس از اعلام تشکیل پرونده قضایی، روز ۲۲ بهمن‌ماه دستگیر و چند ساعت بعد با تعیین قرار تأمین آزاد شد؛ هرچند هنوز سرنوشت این پرونده قضایی مشخص نیست.

پس از رسانه‌ای‌شدن ماجرای بازداشت مدیرعامل دیجی‌کالا، تعدادی از فعالان اکوسیستم استارتاپی در صفحات مجازی خود نسبت به این اتفاق واکنش دادند. «اشکان آرماندهی»، مدیرعامل پلتفرم دیوار نیز در صفحه خود در شبکه اجتماعی ایکس، ضمن اشاره به اینکه تهدید، تعلیق و مانع‌سازی یا بازداشت و دادگاه و پرونده‌سازی پیام مشخصی دارد، گفت: «عده‌ای نمی‌خواهند کسی در این مملکت با کمک دانش و ایده‌های نو‌ و همراهی جمعی از بهترین متخصصان جوان کشور، به بهبود شرایط جامعه و زندگی مردم کمک کند.»

همچنین «میلاد منشی‌پور»، مدیرعامل تپسی، ازجمله افرادی بود که نسبت به بازداشت مدیرعامل دیجی‌کالا واکنش نشان داد. او دراین‌باره نوشت: «اینکه چنین تصمیماتی از روی جهل باشد، قابل‌قبول نیست و این کارها موجب ازبین‌رفتن اندک امید باقی‌مانده می‌شود و نابودی امید یعنی تیشه به ریشه کشور زدن.»

 

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.