اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی در حوزه سلامت و فروش طلا مجوز می‌دهد

با ابلاغیه مرکز اصناف و بازرگانان ایران، اتحادیه کسب و کارهای مجازی به فعالان حوزه طلا و سلامت مجوز می‌دهد. سایت‌ها و استارتاپ‌های فعال در این زمینه‌ها می‌توانند با مجوز این اتحادیه به کسب و کار خود هویت ببخشند و از حمایت‌های این اتحادیه بهره‌مند شوند.

«رضا الفت نسب» عضو هیات مدیره اتحادیه کسب و کارهای مجازی تاکید کرد پیش از این هیچ مجموعه فعال در زمینه سلامت یا طلا از این اتحادیه مجوز نداشته و با ابلاغیه اخیر، این دسته از فعالان نیز می‌توانند برای خدمات خود درخواست مجوز داشته باشند. او می‌گوید حوزه‌های دیگری که در این نامه به آنها تاکید شده پیش‌تر از اتحادیه مجوز دریافت کرده بودند و حالا این ضوابط جدید در واقع نقش تکمیلی را ایفا می‌کنند: «اینطور نیست که تصور کنیم مجوزهای قبلی وجاهت قانونی نداشته بلکه ابلاغیه اخیر نقش مکمل را ایفا می‌کند و ما بر اساس ضوابط جدید باید بازرسی و نظارت داشته باشیم.»

الفت نسب در پاسخ به این سوال که آیا دریافت کنندگان مجوزهای قبلی باید دوباره برای دریافت مجوز به این اتحادیه مراجعه کنند یا خیر می‌گوید نیازی به این کار نیست: «در واقع کسانی که پیش‌تر مجوز داشتند حالا نظارت و بازرسی روی عملکردشان بر اساس ضوابط جدید توسط ما انجام می‌شود و کسانی که امروزه خواهان مجوز هستند نیز بر اساس این موارد به آنها مجوز داده خواهد شد.»

بر اساس ابلاغیه جدید، تمامی فروشگاه‌های اینترنتی و بازارگاه‌های فروش کالا و خدمات در صورتی می توانند معاملات آنلاین طلای آب شده، مصنوعات طلا، جواهر و نقره انجام دهند که با تامین‌کنندگان دارای پروانه کسب مرتبط با طلا و جواهر قرارداد داشته باشند؛ در واقع اتحادیه تنها مجوز پلتفرم فروش آنلاین شدن را اعطا می‌کند.

او در دیگر پاسخ مبنی بر اینکه آیا ضوابط جدید و مجوزهای تازه می‌تواند جلوی سنگ‌تراشی و ایجاد مانع برای استارتاپ‌ها را بیشتر بگیرد یا خیر می‌گوید که هدف اصلی آنها همین موضوع بوده است:

«به خصوص حوزه سلامت که به خاطر شرایط شیوع ویروس کرونا رشد خوب و ناگهانی داشته و موانع زیادی بر سر آنها دیده می‌شود. حالا قانون این اختیار را به ما داده که ما به پلتفرم‌های سلامت محور مجوز بدهیم و بتوانیم در مسائل قانونی که برایشان پیش می‌آید، درگیر باشیم.»
الفت نسب می‌گوید که در این زمینه وزارت بهداشت تعامل‌های سازنده‌ای با تیم‌های نوآورانه و استارتاپی داشته است: «پلتفرم‌های سلامت هم با دکترها و آزمایشگاه‌هایی که از وزارت بهداشت مجوز دارند همکاری می‌کنند و هیچ مورد غیرقانونی پیش نمی‌آید، صرفا برخی موارد به صورت آنلاین در می‌آیند تا در وقت مردم و پزشکان صرفه جویی شود. امیدواریم وزارت بهداشت تعامل سازنده‌تری داشته باشد.»

به گفته الفت نسب از زمان تاریخ ابلاغ (۱۲ بهمن ماه)، اتحادیه کسب و کارهای مجازی جهت صدور و یا تمدید پروانه کسب ملزم به رعایت مفاد ضوابط خاص رسته های شغلی صدرالاشاره است. او می‌گوید در عرض همین یکی دو روزه درخواست‌هایی به سوی اتحادیه روانه شده است: «در حوزه طلا چند درخواست داشتیم و در حوزه سلامت بیش از ده درخواست به وجود آمده که به زودی به آنها رسیدگی خواهد شد.»

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.