توسعه‌دهنده iOS فاش کرد:

جولان اپ‌های کلاهبرداری در اپ استور با درآمدهای میلیونی

یکی از توسعه‌دهندگان اپ استور از وجود چندین برنامه کلاهبرداری در این فروشگاه خبر داده که شعار اپل در مورد امنیت بالای آن را زیر سوال می‌برند.

«کاستا الفتریو» (Kosta Eleftheriou)، توسعه دهنده اپلیکیشن FlickType برای اپل واچ در دو هفته اخیر در حال انتقاد کردن از اپل به خاطر اجرای ناقص قوانین در اپ استور بوده که به گفته او به اپ‌های کلاهبرداری و کپی اجازه جولان دادن می‌دهد. او اضافه می‌کند که این برنامه‌ها به لطف نظرات و امتیازات پنج ستاره که اغلب جعلی هستند، در حال درآمدزایی هنگفت برای توسعه‌دهندگانشان هستند.

کاستا می‌گوید اجرای سلیقه‌ای قوانین اپ استور و مدیریت نامناسب سبب بوجود آمدن چنین وضعیتی شده است. به گفته او اپ‌های کلاهبرداری با استفاده از سرویس‌های اشتراک گول‌زننده در حال خالی کردن جیب کاربران بوده و نظرات و امتیازات جعلی و سیستم رتبه دهی معیوب به آنها کمک می‌کنند تا به صدر جدول برنامه‌ها راه یافته و جای اپ‌های حقیقی که توسط تیم‌ها یا شرکت‌های کوچک توسعه داده شدند را بگیرند. او اضافه می‌کند که اپل تا زمانی که پای یکی از رقبایش مثل فیسبوک یا اپیک گیمز در میان نباشد و یا توجه رسانه‌ها جلب نشده باشد، در اجرای قوانین اپ استور سلیقه‌ای عمل می‌کند.

کاستا می‌گوید اپ او (FlickType) توسط چندین توسعه دهنده کپی شده و آنها بدون ارائه سرویس مفید از کاربران هزینه اشتراک هنگفت گرفته‌اند و اپل فقط به واسطه نظرات و امتیازات مثبت (که به گفته او جعلی هستند) تاکنون کاری با آنها نداشته است. او می‌افزاید اپ جعلی KeyWatch که رقیب او محسوب می‌شود، بدون داشتن عملکرد صحیح هر هفته ۸ دلار از کاربران هزینه اشتراک می‌گیرد که سالانه بالغ بر ۲ میلیون دلار خواهد شد.

کاستا می‌گوید اپل پس از اعتراضات او برخی از برنامه‌های جعلی را حذف کرده ولی همچنان به توسعه دهندگان آنها اجازه انتشار برنامه‌های دیگر را می‌دهد. برخی منتقدین با اشاره به کمیسیون ۳۰ درصدی مدعی شده‌اند که کمپانی کوپرتینویی از وجود برنامه‌های جعلی سود می‌برد بنابراین گام جدی برای مدیریت اپ استور و اجرای کامل قوانین برنمی‌دارد.

اپ GPS Speedometer که توسط توسعه دهنده KeyWatch ساخته شده، همچنان در اپ استور وجود دارد و با اشتراک سالانه ۴۱۶ دلار ماهانه ۲۰۰ هزار دلار از کاربران کلاهبرداری می‌کند.
اپل تاکنون به ادعاهای کاستا جواب نداده، هر چند که KeyWatch و برخی دیگر از اپ‌های کلاهبرداری را حذف کرده است. اینها البته کاستا را قانع نکرده و او با اشاره به اینکه مشکل اپ استور ریشه‌ای است، می‌گوید تا زمانی که سیستم رتبه‌دهی و اعتماد این فروشگاه دگرگون نشده و توسعه دهندگان کلاهبردار از آن اخراج نشده‌اند، به اعتراض ادامه خواهد داد.

کاستا معتقد است معرفی یک فروشگاه اپلیکیشن رقیب می‌تواند بسیاری از مشکلات این چنینی در اپ استور را حل کند؛ پیشنهادی که شرکت اپیک نیز به خاطر حذف بازی فورتنایت در شکایت خود از اپل مطرح کرده و بسیاری از توسعه دهندگان و کاربران خواهان آن هستند. او سکوت اپل در برابر اعتراضات خود را ناامیدکننده می‌داند اما می‌گوید سبب بلندتر شدن صدای اعتراض او شده‌اند.

اعتراضات کاستا توجه و پشتیبانی تعداد زیادی از توسعه دهندگان iOS را جلب کرده و باری دیگر تنش میان اپل و توسعه دهندگان نرم افزار بر سر قوانین جنجالی اپ استور را نشان می‌دهد؛ فروشگاهی که سال گذشته بیش از ۶۴ میلیارد دلار برای این شرکت درآمدزایی کرده است.

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.