کوالکام از اسنپدراگون X65 رونمایی کرد

اولین مودم 5G دنیا با سرعت ۱۰ گیگابیت بر ثانیه

روز گذشته کوالکام جدیدترین مودم 5G خود به نام «اسنپدراگون X65» را معرفی کرد که اولین مودم ۱۰ گیگابیتی جهان محسوب می‌شود و مصرف انرژی بهینه‌تری نسبت به گذشته دارد.

کوالکام سال گذشته میلادی از مودم اسنپدراگون X60 با حداکثر سرعت ۷.۵ گیگابیت بر ثانیه رونمایی کرد و حالا نسل جدید آن با سرعت بالاتری از راه رسیده. در حالی که سرعت دانلود اسنپدراگون X65 در دنیای واقعی کمتر از ۱۰ گیگابیت بر ثانیه خواهد بود، عملکرد کلی گوشی‌های هوشمند را بهبود می‌دهد.

این مودم 5G در کنار ارائه سرعت بالاتر، چندین مزیت دیگر نسبت به نسل گذشته دارد که شامل بهبود بهره‌وری انرژی و مصرف کمتر باتری و همچنین بهبود پوشش باندهای زیر ۶ گیگاهرتز و موج میلی‌متری می‌شود. این مودم همچنین از فرکانس‌های موج میلی‌متری تجاری جهانی شامل باند جدید n259 هم پشتیبانی می‌کند.

این مودم مانند نسل گذشته‌اش از قابلیت تجمیع دیتا از باندهای موج میلی‌متری و زیر ۶ گیگاهرتز بطور همزمان پشتیبانی می‌کند تا ترکیبی از سرعت بالا و تاخیر کم را در اختیار کاربران قرار دهد. اسنپدراگون X65 با نسل چهارم ماژول آنتن موج میلی‌متری کوالکام همراه شده تا پوشش و همچنین بهره‌وری انرژی موج میلی‌متری را بهبود دهد.

طبق گفته کوالکام، معماری سیستم مودم X65 قابل ارتقاست، بنابراین با گذر زمان می‌توان ویژگی‌های بیشتری به آن اضافه کرد.

با توجه به اینکه مودم اسنپدراگون X60 همراه با اسنپدراگون ۸۸۸ از راه رسید، نسل جدیدش به احتمال زیاد در پرچمدارهای ۲۰۲۲ مورد استفاده قرار می‌گیرد. انتظار می‌رود پردازنده پرچمدار کوالکام مجهز به مودم اسنپدراگون X65 در ماه پایانی ۲۰۲۱ معرفی شود.

اپل از سال گذشته میلادی شروع به استفاده از مودم 5G کوالکام در آیفون‌ها کرده و گوشی‌های سری آیفون ۱۲ از مودم اسنپدراگون X55 بهره می‌برند. در آیفون‌های ۱۳ شاهد استفاده از اسنپدراگون X60 خواهیم بود و آیفون‌های ۲۰۲۲ هم به اسنپدراگون X65 مجهز می‌شوند.

انتظار می‌رود اسنپدراگون X65 آخرین مودم کوالکام برای آیفون‌ها باشد. طبق گزارش‌ها، اپل از سال ۲۰۲۳ از مودم‌های 5G تولیدی خود در آیفون‌ها استفاده می‌کند.

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.