افزایش قیمت اینترنت با اعطای یارانه به کسب‌وکارهای اینترنتی جبران شود

دولت برای کسب‌و‌کارهایی که خدمات اینترنت عرضه می‌کنند یارانه قائل شود تا افزایش هزینه اینترنت به افزایش قیمت نهایی کالا و خدماتی که آنها ارائه می‌دهند، منتهی نشود.

فاواپرس: مدیرعامل گروه شرکت‌های فناپ با اشاره به افزایش ۳۴ درصدی قیمت اینترنت که هزینه مضاعفی را برای دسترسی کاربران به شبکه ایجاد کرده است، گفت: دولت برای کسب‌و‌کارهایی که خدمات اینترنت عرضه می‌کنند یارانه قائل شود تا افزایش هزینه اینترنت به افزایش قیمت نهایی کالا و خدماتی که آنها ارائه می‌دهند، منتهی نشود.

به گزارش روابط‌عمومی و برندینگ فناپ، دکتر شهاب جوانمردی در گفتگو با خبرگزاری ایلنا با اشاره به تاثیر افزایش قیمت اینترنت بر هزینه کالا و خدمات بنگاه‌هایی که در این بستر فعالیت دارند، گفت: در سال‌های گذشته در میان اقلام سبد خانوار کمترین افزایش قیمت در حوزه اینترنت اتفاق افتاده است البته شماری هم بر این باورند که رشد صعودی حجم مصرف، پایین بودن قیمت‌ها را جبران می‌کند، اما واقعیت این است که بخشی از هزینه پرداخت‌شده توسط مشترکین، درآمد مستقیم اپراتورهای ثابت و موبایل را تشکیل می‌دهد و بخشی دیگر هزینه‌ای است که اپراتورها باید به شرکت ارتباطات زیرساخت بدهند.

وی افزود: در سال‌های گذشته قیمت ارز افزایش چشمگیری داشته و هزینه حقوق و دستمزد به‌ویژه هزینه جذب نیروی متخصص بالا رفته است و این مسائل سبب شده توان شرکت‌ها برای رشد سرمایه‌گذاری به شدت کاهش پیدا کند و اپراتورها نتوانند پاسخگوی نیاز کیفی مشترکان خود باشند.

نایب‌رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران ادامه داد: در سوی دیگر مشترکانی هستند که نه تنها برای اینترنت پول پرداخت می‌کنند بلکه هزینه مازادی را هم برای دسترسی به شبکه‌های فیلترشده متحمل شده‌اند. به بیان دیگر هزینه استفاده از اینترنت در حالی برای مردم بالا رفته که آنها مجبور هستند علاوه بر هزینه استفاده از شبکه‌های داخلی، هزینه‌ای هم برای دسترسی به شبکه‌هایی پرداخت کنند که پیش‌تر فیلتر نشده و مورد استفاده بود. این امر فشار گرانی اینترنت را مضاعف می‌کند.

دکتر جوانمردی با بیان اینکه در حال حاضر زیرساخت اپراتورها در حال فرسوده شدن است و آنها توان سرمایه‌گذاری در این زمینه را ندارند، گفت: آمارها حاکی از خرج‌کرد سالانه بیش‌تر از ۵۰هزارمیلیارد تومان برای خرید فیلترشکن در ایران است؛ این رقم یعنی یک میلیارد دلار از جیب مردم برداشته می‌شود تا به شبکه‌هایی که تا چندی پیش به آنها دسترسی داشته‌اند بار دیگر دسترسی پیدا کنند.

او تصریح کرد: این یک میلیارد دلار می‌توانست به جیب اپراتورها برود و آنها ملزم شوند این رقم را برای توسعه زیرساخت‌ها و شبکه‌ها خرج کنند. اما اکنون با مسدودشدن شبکه‌هایی که قبلا در دسترس بود، شرایطی پیش آمده که در آن همه بازنده هستند.

مدیرعامل گروه شرکت‌های فناپ توضیح داد: اپراتورها بازنده هستند چون این درآمد را کسب نمی‌کنند و تنها با گران‌سازی می‌توانند سرمایه موردنیاز را به دست آورند. مردم بازنده هستند چون سرویس‌های پیشین را باید گران‌تر و با کیفیت کم‌تر در اختیار بگیرند. دولت بازنده است زیرا در صورت افزایش درآمد یک میلیارد دلاری اپراتورها، درصدی از این درآمد به جیب دولت می‌رفت اما الان این رقم از جیب مردم خارج شده و به جیب VPN‌فروش‌ها رفته و چیزی هم نصیب اپراتورها و دولت نشده است.

نایب‌رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با تاکید بر اینکه اگر فشار هزینه VPN‌ از مردم گرفته شود، افزایش هزینه اینترنت هم قابل‌قبول‌تر می‌شود، خاطرنشان کرد: اگر دولت برای دسترسی مشترکان به شبکه‌های داخلی یارانه تعریف کند مشترکانی پول بیشتر برای اینترنت می‌پردازند که خواهان دسترسی به شبکه‌های خارجی هستند و این دسترسی به دلار ارتباط دارد؛ همچنین دولت باید دست‌کم برای کسب‌و‌کارهایی که در شبکه‌های داخلی کالا و خدمات عرضه می‌کنند یارانه قائل شود تا افزایش هزینه اینترنت به افزایش قیمت نهایی کالا و خدماتی که آنها ارائه می‌دهند، منتهی نشود.

 

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.