آیا شرکت‌های VPN داده‌های شما را ردیابی می‌کنند؟

کاربران از VPN برای محافظت از حریم خصوصی خود در برابر هکرها، رساننده خدمات اینترنتی ISP و سارقان داده استفاده می‌کنند؛ اما آیا VPN ها اطلاعات مرورگر شما را جمع‌آوری می‌کنند و به اشخاص ثالث می‌فروشند؟

آیا به ارایه‌دهنده VPN مورد استفاده خود اعتماد دارید. بازهم با دقت انتخاب کنید!

VPN ها می‌توانند شما را ردیابی کنند

نکته اصلی استفاده از شبکه های خصوصی مجازی یا VPN محافظت از حریم خصوصی شما است. آنها از حملات هکرهای مخرب جلوگیری می کنند، جلوی رساننده خدمات اینترنتی از دیدن ترافیک شما را می گیرند و اطلاعات را برای وبسایت هایی که اطلاعات شخصی شما را جمع آوری می کنند پنهان می کند. اما باید در مورد خود شرکت های ارائه دهنده این خدمات محتاط بود.

فاواپرس فناوری قبل از اینکه در مورد چگونگی ردیابی داده های مرورگر توضیح دهد؛ نحوه کار VPN را توضیح مرور خواهد کرد. اساساً اتصال اینترنتی که توسط ISP شما ارائه می شود از طریق شبکه رمزگذاری شده امن و مجهز به VPN هدایت می شود. این شبکه آدرس IP دیده شده توسط وبسایت ها را تغییر می دهد در حالی که همزمان توانایی ISP را برای دیدن ترافیک شبکه پنهان می کند. این شبکه های رمزگذاری شده می توانند آدرس ها و مکان های مختلف IP را شبیه سازی کنند، به این ترتیب می توانید سرویس جریانی مانند Netflix را فریب دهید تا فکر کند در کشور دیگری هستید.

در این فرآیند، ترافیک شما از طریق شخص ثالثی (سرور شرکت VPN عبور می کند). یک شرکت VPN ممکن است تمام ترافیکی را که از طریق سیستم آنها عبور می کند ثبت کند، که در اصل تصویر کاملی از رفتار مرورگر آنلاین کاربر به آنها می دهد. البته اکثر VPN های معتبر از کاربران خود جاسوسی نمی کنند و انگیزه ای برای این کار ندارند.

حوادث جاسوسی VPN

پر سر و صداترین حادثه جاسوسی VPN از کاربرانش در سال 2018 آشکار شد. فیسبوک وی پی انی را منتشر کرد که ادعا می کند از ترافیک کاربران محافظت و رمزگذاری می کند. با این وجود در واقع، این اطلاعات مربوط به جمع آوری اطلاعات کاربران از جمله وبسایت هایی که مرور و برنامه هایی که روی دستگاه هایشان باز کرده بودند بود.

فیسبوک فاش کرده که این برنامه اطلاعات را به فیسبوک منتقل می کند؛ سپس این داده ها را به برنامه تحقیق فیسبوک هدایت می کند که به ابتکار عمل در زمینه فروش آگهی و توسعه تجارت کمک می کند. همچنین در مورد چگونگی مرور برنامه های رقیب مانند Snapchat اطلاعات به دست می آورد.

علاوه بر این، مشخص شد که ده ها VPN رایگان در حال جاسوسی از کاربران خود هستند. Sensor Analytics پلتفرمی تحلیلی که توسط سرمایه گذاران و توسعه دهندگان استفاده می شود، دارای چندین برنامه VPN رایگان است که اطلاعات کاربر را بدون اطلاع آنها جمع آوری می کند. این برنامه ها میلیون ها بارگیری داشتند و به صراحت اعلام نکردند که متعلق به چه کسانی هستند. سپس شرکت این داده های مرورگر را به سیستم تجزیه و تحلیل خود منتقل کند.

چه باید کرد؟

باید در مورد VPN هایی که رایگان هستند و نسخه پولی یا مدل شفاف تجاری ندارند محتاط باشید. این احتمال وجود دارد که این برنامه ها با جمع آوری اطلاعات کاربر و فروش آنها به اشخاص ثالث سود کسب کنند.

اگر با پرداختی مناسب و تحقیقات کافی یکVPN انتخاب کنید، احتمال جاسوسی از شما کم است. بهترین راه برای جلوگیری از حوادثی از این قبیل جستجوی VPN با سیاست های عدم ورود به سیستم کاربر است. این سیاست ها اطمینان از این است که این شرکت ها به هیچ وجه ترافیک کاربران را ثبت نمی کنند. بسیاری از VPN های پردرآمد مانند NordVPN ، ExpressVPN و Mozilla VPN ، سیاست های صحیح ثبت نام در وبسایت ها و برنامه های خود را ندارند.

قبل از ثبت نام در VPN ، اطمینان حاصل کنید که وبسایت آن را دقیق بررسی کرده و سوالاتی مانند زیر را جست و جو کنید:

آیا VPN دارای مالکیت قابل اعتمادی است؟

آیا برنامه های پولی ارائه می دهد؟

آیا VPN دارای نظرات قابلیت اعتماد کاربران است؟

آیا VPN توسط اشخاص ثالث قابل اعتماد تأیید می شود؟

آیا VPN سیاست مشخصی در زمینه عدم ورود به سیستم در وبسایت خود دارد؟

حفظ حریم خصوصی شما

محافظت از حریم خصوصی به داشتن VPN ختم نمی شود. موارد زیادی وجود دارد که باید برای امنیت خود مدنظر قرار دهید؛ حتی مواردی مانند استفاده از رمزهای عبور یکسان در وبسایت های مختلف امنیت شما را به خطر می اندازد.

گر به وبسایت ها وارد شوید؛ حتی در صورت استفاده از VPN می توانید توسط آن سایت ردیابی شوید.

کوکی های مرورگر شما(حتی پس از اتصال به VPN) می توانند شما را برای وبسایت ها شناسایی کنند.

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.