وبینار ذخیره‌سازی و اشتراک داده‌های پژوهشی برگزار می‌شود

وبینار استانداردسازی، ذخیره‌سازی و اشتراک داده‌های پژوهشی توسط شورای تامین منابع علمی وزارت علوم برگزار می‌شود.

به گزارش « فاواپرس» به نقل از پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، وبینار استانداردسازی، ذخیره‌سازی و اشتراک داده‌های پژوهشی با پلتفرم Mendeley Data توسط شورای تأمین منابع علمی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری روز چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ از ساعت ۱۶ تا ۱۸ برگزار می‌شود.

در این وبینار درباره ضرورت وجود مخازن داده‌های پژوهش، تجربه آمریکا و اروپا و توصیه‌های سیستم‌ها و انجمن‌های مرتبط با داده‌های علمی صحبت خواهد شد و سپس به فعالیت‌های الزویر در این زمینه از جمله استانداردسازی‌های مرتبط، مقالات و ژورنال‌های ویژه عناصر تحقیق، مخازن داده‌های پژوهشی و ابزارهای توسعه داده شده جهت اتصال و ارتباط آنها به مقالات پرداخته خواهد شد.

سپس ویژگی‌های پلتفرم Mendeley Data جهت پشتیبانی از چرخه تحقیق و استانداردها و مجوزهای لازم برای ذخیره و اشتراک داده‌ها بررسی خواهد شد.

در این بخش مجوزهای مرتبط با به اشتراک‌گذاری داده‌ها معرفی می‌شوند و محققان پس از آشنایی و استفاده از این مجوزها قادر به دریافت DOI داده، ذخیره، کنترل و توزیع داده‌ها برای استفاده مجدد به شکل خصوصی یا عمومی و سایر محققین نیز قادر به استفاده و استناددهی به داده‌ها خواهند بود.

پلتفرم Mendeley Data پوشش بیش از ۲۵ میلیون مجموعه داده را از بیش از ۲۰۰۰ مخزن داده گسترش داده است و داده‌های محققین را بیش از گذشته قابل کشف و قابل استناد می‌کند.

در بخش دیگری از وبینار به‌روزرسانی‌های جدید کتابخانه آنلاین و نرم‌افزار استناددهی مندلی و ویژگی‌های جدید آن از جمله استنادهی با افزونه مرورگر، استناددهی با افزونه WORD بدون نیاز به نصب نرم افزار و سازمان‌دهی هایلایت‌ها و یاداشت‌نویسی‌های PDF در یک محیط واحد به نام Notebook، ارائه خواهد شد. با استفاده از این سیستم همگام‌سازی بی‌درنگ کتابخانه در اکانت آنلاین و همه دستگاه‌ها از جمله موبایل، تبلت و دسکتاپ امکان‌پذیر است و تأخیری نخواهد داشت.

در پایان وبینار با آشنایی با برنامه ابتکاری بین‌پلت‌فرمی ویرایشگر استایل‌های استنادی Mendeley که یک برنامه منبع باز است و یکی از جنبه‌های پیشرفته Mendeley در نظر گرفته می‌شود، به پایان خواهد رسید.

Mendeley دسترسی به حدود ۷۰۰۰ استایل استنادی را که از قبل وجود دارد فراهم می‌کند اما ممکن است بخواهید یک استایل را تغییر دهید تا نیازهای شما را برآورده کند که با استفاده از ابزار قدرتمند ویرایشگر استایل‌های Mendeley قادر خواهید بود تا به سرعت و به راحتی استایل‌های مورد نظر را تغییر دهید.

[wbcr_php_snippet id=”585″ title=”short link”]

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.