5 فایده شگفت‌انگیز آغوش گرفتن که از آن خبر نداشتید

گاهی حتی یک آغوش ساده هم می‌تواند نجات‌‌بخش باشد. اما اگر این‌طور هم نباشد، فواید متعددی برای سلامتمان دارد.

گاهی حتی یک آغوش گرفتن ساده هم می‌تواند نجات‌‌بخش باشد. اما اگر این‌طور هم نباشد، فواید متعددی برای سلامتمان دارد. به سختی می‌توان با این موارد مخالفت کرد، زیرا همه آنها پشتوانه علمی دارند. پس دفعه بعد که کسی شما را در آغوش می‌گیرد، سعی کنید کمی آن را بیشتر طول بدهید تا تمام فوایدش را جذب کنید.

ما در این مطلب، 5 فایده شگفت‌انگیز آغوش گرفتن که از آن خبر نداشتید را به شما معرفی خواهیم کرد.

فاواپرس / 5 فایده شگفت‌انگیز آغوش که از آن خبر نداشتید

۱. فشار خون را تنظیم می‌کند

وقتی صحبت از فشار خون به میان می‌آید، آغوش گرفتن بسیار به کارتان می‌آید. تنها ۲۰ ثانیه در آغوش گرفتن برای پایین آوردن فشار خون کافی است و این اثر تا مدتی پس از پایان آغوش در شما باقی می‌ماند. آغوش گرفتن در کاهش استرس موثر است و حتی می‌تواند از بروز بیماری های قلبی جلوگیری کند.

فاواپرس / 5 فایده شگفت‌انگیز آغوش که از آن خبر نداشتید

۲. سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند

با در آغوش گرفتن و آغوش گرفتن، هورمون اکسی توسین ترشح می‌شود؛ هورمونی که ارتباط نزدیکی با تعاملات اجتماعی دارد. این موضوع به نوبه خود لنفوسیت تی تنظیم کننده (T-regulatory cells) را تقویت کرده و درنتیجه سیستم ایمنی شما تقویت و متعادل می‌شود.

فاواپرس / 5 فایده شگفت‌انگیز آغوش که از آن خبر نداشتید

۳.باعث احساس جوانی می‌شود

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد، ترشح اکسی توسین باعث ترمیم عضلات می‌شود و این باور وجود دارد که به عنوان درمان بالقوه برای تحلیل عضلانی مرتبط با سن عمل می‌کند. همچنین می‌تواند سلامت استخوان‌هایتان را تقویت کند و به افراد مسن کمک کند تا سریع‌تر از آسیب‌ها بهبود یابند.

فاواپرس / 5 فایده شگفت‌انگیز آغوش که از آن خبر نداشتید

۴.مثل یک مُسکن طبیعی عمل می‌کند

ترشح اکسی توسین باعث مسدود شدن کورتیزول می‌شود، درنتیجه درد کمتری احساس می‌کنیم و ماهیچه‌هایمان شل می‌شوند. علاوه بر این با آغوش گرفتن اندروفین نیز ترشح می‌شود که در کاهش درد مزمن موثر است. برای آنکه متوجه فواید شوید، مطمئن شوید که هر آغوش حداقل ۲۰ ثانیه طول بکشد.

۵.کودکان را باهوش تر می‌کند

از نظر علمی ثابت شده است که نوزادانی که تماس فیزیکی کمتری دریافت می‌کنند، در مقایسه با نوزادانی که به اندازه کافی تماس نزدیک و آرامش‌بخش داشته‌اند از نظر بیولوژیکی کُندترند. فرآیندهای مهم بسیاری در طول آغوش گرفتن اتفاق می‌افتند، اتصالاتی ایجاد می‌شود و الگوهای فعالیتی در هم آمیخته می‌شوند. بنابراین تماس پوست به پوست مغز نوزاد را تحریک می‌کند.

شما چند وقت یکبار نزدیکانتان را در آغوش می‌گیرید؟

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.

برای هر پرسشی می‌توانید با ما گفت‌وگو کنید:  info@favapress.ir

پرسشی دارید؟