هشدار پلیس: فریب کلاهبرداری پروژه تیمون TMON را نخورید

رییس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا نسبت به فعالیت‌های مشابه شرکت‌های هرمی در حوزه رمزارزها هشدار داد و از شهروندان خواست که فریب وعده‌هایی مانند دو برابر شدن سرمایه از طریق فعالیت با برخی برنامه‌ها و نرم‌افزارها نظیر پروژه تیمون tmon۵۵ را نخورند.

پلیس فتا نسبت به فعالیت شرکت‌های هرمی در حوزه رمزارزها هشدار داد و از مردم خواست فریب برخی نرم‌افزارها نظیر پروژه تیمون را نخورند.

به گزارش فاوا پرس،‌ علی‌محمد رجبی با اشاره به روش های متعدد کلاهبرداری از شهروندان در فضای مجازی بیان کرد: در گذشته ترغیب و دعوت از شهروندان برای عضویت در شرکت های هرمی یکی از شیوه‌های کلاهبرداری از آنان بود.

این شرکت‌ها با دادن وعده سودهای فراوان به افراد، این تصور را به آنان می‌دادند که می توانند چندین برابر وجه پرداختی خود به این شرکت‌های هرمی را برداشت کرده و اصطلاحا سود کنند، از این رو مبالغ هنگفتی را به جیب کلاهبرداران ریخته و در نهایت نیز سرمایه خود را از دست می‌دادند.

وی در ادامه گفت: کلاهبرداران سایبری نیز به تازگی در حوزه رمز ارزها فعالیت مشابه شرکت‌های هرمی را شروع کرده و از کاربران می‌خواهند که با معرفی افراد جدید به عنوان زیرمجموعه خود یا معرفی افراد برای نصب نرم افزار برای خود درآمد کسب کنند. که این موضوع نیز یکی از روش‌های کلاهبرداری و سودجویی از کاربران در فضای مجازی است و نباید به هیچ عنوان فریب آن را خورد.

رییس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا بیان کرد: با پیدایش ارزهای دیجیتال و افزایش فعالیت کاربران در این زمینه، مسیر هم برای کلاهبرداران ساده تر شده و روزانه خبرهای زیادی از کلاهبرداری پروژه‌های مختلف به گوش می‌رسد. از مهم‌ترین روش‌های کلاهبرداری در حوزه رمزارزها راه‌اندازی سایت‌های سرمایه گذاری، ایجاد توکن‌های بدون آینده و برنامه، ایجاد شبکه‌های هرمی و … است.

فاواپرس / پروژه تیمون TMON

پروژه تیمون چیست؟

شهر خوی در استان آذربایجان غربی که به داشتن شکارگاه‌های تاریخی معروف است، این روزها محل شکارچیان سرمایه‌های مردم شده؛ عده‌ای سایت و اپلیکیشنی به نام «تیمون» را راه انداخته و وعده سود ۲۰ برابری به سرمایه‌گذاران می‌دهند. اتفاقی که به گفته برخی از شهروندان شهرستان خوی، تبدیل به یکی از سوژه‌های جدی صحبت‌های روزمره و درگیری ساکنان خوی شده و به ارومیه و تبریز هم رسیده است. ماجرا چیست؟

داستان تیمون چند ماه پیش از تبلیغ و بازاریابی در صفحات اینستاگرامی و کانال‌های تلگرامی شروع شد اما در میان انبوهی از تبلیغات شبیه به یکدیگر و وعده سود بالا و درآمدزایی گم بود و شاید کسی چندان به آن توجهی نمی‌کرد اما رفته‌رفته به محبوبیت آن اضافه شد.

در تبلیغات تیمون، گردانندگان آن این‌طور آن را معرفی می‌کردند: «اپلیکیشن تیمون یک راه کسب درآمد دلاری با انجام ماموریت‌‌های مشخص روزانه است. شما کاربران می‌توانید با سرمایه‌گذاری در این اپ در طی ۱۷ روز پول خود را دوبرابر کنید.»

به گفته آنها، سایت و اپلیکیشن تیمون با استفاده از خرید واسطه‌ای از فروشگاه‌های اینترنتی مقدار معینی از کمیسیون مشخص شده را به کاربران پرداخت می‌کند و حداقل میزان سرمایه‌گذاری در اپلیکیشن تیمون ۳۸ تتر معادل ۳۸ دلار است که طی ۱۷ روز این مقدار به ۷۶ دلار می‌رسد.

تیمون با همین توضیحات شروع به جذب سرمایه‌های افراد کرده و مدل کاری خود را هم هرمی گذاشته، یعنی هرکسی یک نفر دیگر را به خودش به این سایت ببرد، می‌تواند سود بیشتری به دست بیاورد.

نحوه جذب پول تیمون هم جالب است. جست‌وجوی گوگل نشان می‌دهد، ده‌ها آگهی به نام تیمون در سایت دیوار ثبت شده و عنوان‌های مختلفی مانند «آموزش و راه‌اندازی تیمون»، «کسب درآمد با تیمون» و «سرمایه‌گذاری در تیمون» در معرفی این آگهی‌ها آمده است.

اما روی هرکدام از این آگهی‌ها در صفحه گوگل کلیک کرده و به سایت دیوار برویم، متوجه می‌شویم دیوار آن آگهی را حذف کرده است. البته آگهی‌دهنده‌ها ترفندهای دیگری زده و از نام تیمون در عنوان آگهی خود استفاده نمی‌کنند، به‌عنوان‌مثال یک نمونه آگهی در خصوص «رقیبی برای تیمون» است اما جزئیات آگهی را که می‌بینیم همان تیمون است و خبری از «رقیب» نیست.

به ثبت‌کننده یکی از همین آگهی‌ها که هنوز دیوار آن را حذف نکرده بود، به‌صورت ناشناس پیام دادیم تا ببینیم با چه جزئیاتی تلاش در جذب کاربر دارند. دقایقی بعد در چت دیوار لینکی را فرستاد و گفت «بعد از ثبت‌نام در این سایت لینک دانلود اپلیکیشن برایتان ارسال می‌شود.»

فاواپرس / کلاهبرداری پروژه تیمون TMON

نکته‌ای که به چشم می‌آید همین است که تیمون هیچ سایت و محل ثابتی برای ثبت‌نام و دانلود اپلیکیشن ندارد و مدام آدرس خود را عوض می‌کند.

نکته دیگر هم این است که اکثر آگهی‌ها مربوط به آن از شهر خوی و آذربایجان غربی و شرقی است. بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی که ساکن شهر خوی هستند، از پرآوازه شدن تیمون در شهر خوی نوشتند.

یکی از کاربران دراین‌رابطه نوشته: «شهر ما (خوی) برنامه‌ای اومده به اسم تیمون و اونقدری معروف شده که مردم دارند ماشین و خونه‌هاشونو میفروشن، پولشو میذارن اونجا، به جز شهر ما در تبریز و ارومیه هم هست.»

یکی دیگر از کاربران هم نوشته: «سایت تیمون و کوچین از شهر خوی بیش از ۵ هزار میلیارد تومن پول بردند.»

نکته مهم دیگر این است که اکثر آگهی‌های تیمون در دیوار ثبت شده و تبلیغات ذکر شده در گزارش مربوط به یک هفته اخیر است.

درحالی که در ابتدای مردادماه یعقوب رشتبر، دادستان عمومی و انقلاب خوی اعلام کرده بود: «جریان تیمون به‌نوعی از شهرستان خوی شکل‌گرفته و خانواده‌های زیادی در این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری کردند. اما عوامل وابسته به دو شبکه کوچین و تیمون که در فضای مجازی فعالیت و مردم را به سرمایه‌گذاری دعوت می‌کردند، با تلاش نیروهای اطلاعاتی در خوی دستگیر شدند.»

از طرفی به نظر می‌رسد تیمون فعلاً حداقل برای برخی از کاربرانش غیرفعال شده و این موضوع را می‌توان از واکنش برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی فهمید که عصبانی و خشمگین هستند که پولشان در حساب سایت مانده و دیگر دسترسی به آن ندارند. حتی آگهی‌های در دیوار ثبت شده که نشان می‌دهد پروژه اسکم تیمون به مرحله باخت رسیده به دنبال ترفند جدیدی برای ارتباط با کاربر باشد.

فاواپرس / کلاهبرداری پروژه تیمون TMON

تمام این ماجرا نشان می‌دهد، تیمون هم مانند دیگر پروژه‌های اسکم قبلی و احتمالاً بعدی یک ویژگی بارز داشته: «وعده سود نجومی می‌دهد و پس از مدتی ناپدید می‌شود.»

 

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.

برای هر پرسشی می‌توانید با ما گفت‌وگو کنید:  info@favapress.ir

پرسشی دارید؟